تغذیه سالم

۲۰ نکته فوق حرفه‌ای برای کاهش وزن فوری

حق دارید که نسبت به کلمه لاغری و کاهش وزن آلرژی داشته باشید، اما باید این موضوع را بپذیرید که تا وقتی خودسرانه و بدونِ برنامه، دنبال کاهش وزن فوری و تناسب اندام باشید، کابوس چاقی دست از سر شما برنمی‌دارد. ۲۰ نکته فوق حرفه‌ای برای کاهش وزن فوری

از کابوسِ شکم چند طبقه هم که بخواهیم بگذریم، باز هم همه ما می‌دانیم که معضل چاقی و اضافه وزن، علاوه‌بر ظاهر نامناسب، باعث ابتلا به انواع بیماری (از کمردرد و زانودرد گرفته، تا بیماری قلبی) می‌شود. ۲۰ نکته فوق حرفه‌ای برای کاهش وزن فوری

خب، دست‌وپنجه‌نرم‌کردن با بیماری هم که به هیچ‌وجه شوخی‌بردار نیست؛ پس باید تا دیر نشده به‌دنبال راهی برای کاهش وزن فوری و سالم باشیم.

تجربه کاهش وزن ناگهانی

خیلی از افراد حاضر به مشورت گرفتن از متخصصان نیستند. آن‌ها بدونِ آگاهی، سراغ تمرینات و رژیم‌هایِ غذاییِ خودسرانه می‌روند، و با کاهش کالریِ دریافتی و انجام تمریناتِ شدید و بدونِ برنامه، بعد از یک دوره کاهش وزنِ ناگهانی، با آسیب‌های جسمی و روحیِ شدیدی مواجه می‌شوند.

این افراد همان‌ کسانی‌اند که وقتی بیمار می‌شوند، به جای مراجعه به پزشکِ متخصص، به‌راحتی خوددرمانی می‌کنند، اما این رفتار به‌شدت آسیب‌زا است.

همه ما بعد از مواجهه با هر بیماری و مشکلی، نیاز به مشورت با یک متخصص داریم. متخصص مورد نظر می‌تواند مشاوره خانواده، کارشناس تغذیه و ورزش،‌ پزشک گوارش، و یا قلب و عروق باشد. پس همیشه در رابطه با هر موضوع یا مشکلی، حتماً سراغ بهترین متخصص بروید.

نکته مهم: محدود کردنِ خودسرانه کالریِ دریافتی، می‌تواند مشکلات جبران‌ناپذیری را برای سلامتی ایجاد کند.

 

بهترین برنامه کاهش وزن تضمینی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به‌روز بودنِ زندگی‌ها، حفظ وزن ایده‌آل و داشتنِ ظاهری متناسب، اهمیت زیادی در زندگیِ خیلی از افراد، پیدا کرده است.

برای این‌که شما هم تناسب اندام دائمی و کاهش وزن تضمینی را تجربه کنید، قطعاً نیاز به برنامه‌ای اصولی و حرفه‌ای در زندگی خواهید داشت.

البته دیگر جای نگرانی نیست؛ خوشبختانه، گروه ورزشی djbaz با ارائه اولین برنامه ورزشی آنلاین و کاملاً شخصی، در کنار رژیم غذایی دکتر کرمانی، کاهش وزن، تناسب اندام و داشتنِ بدنی ایده‌آل را برای شما تضمین کرده است.

همچنین کارشناسان djbaz مهم‌ترین نکاتی که شما را به کاهش وزن فوری نزدیک می‌کند را معرفی کرده که در ادامه این مطلب می‌خوانید.

نکاتی طلایی برای کاهش وزن فوری

بعد از ورزش به قهوه محل نگذارید

نوشیدن قهوه قبل از ورزش به بهبود عملکردتان کمک زیادی می‌کند، که مربوط به کافئین موجود در قهوه است؛ اما واقعاً نیازی به نوشیدنِ قهوه بعد از ورزش نیست؛ زیرا بعد از ورزش میزان کورتیزول خون افزایش می‌یابد؛ هورمون کورتیزول باعث افزایش سطح استرس می‌شود. پس بعد از ورزش اصلاً سراغی از قهوه نگیرید.

گول تنقلات شبانه را نخورید

اکثر خانواده‌ها بعد از صرف شام مشغول استراحت و تماشای تلویزیون می‌شوند؛ که خب دیدن سریال و گپ‌زدن با خانواده بدونِ خوردنِ تنقلات صفا ندارد.

باید این خبر بد را به شما بگوییم که خوردنِ تنقلات شبانه یکی از بدترین کارهایی است که با رژیمتان می‌کنید؛ چون این ریزه‌خواری‌ها بدتر چاقتان می‌کند.

بهترین راه‌ِحل این است که بعد از صرف شام، سریع چراغ آشپزخانه را خاموش کنید و یا این قائله را به یک اسکوپ بستنی وانیلی ختم کنید.

منوی غذای کودک را انتخاب کنید

شما هم عاشق ظرف‌های هیجان‌انگیز رستوران‌ها هستید؟ غذاهایی که با رنگ و عطرشان هوش از سر آدم می‌برند؟ پس پیشنهاد می‌کنیم سراغ منوی ویژه غذای کودک بروید. ۲۰ نکته فوق حرفه‌ای برای کاهش وزن فوری

یکی از راهکارهای کاهش وزن که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده، انتخاب غذای کودک در رستوران‌هاست. با این روش دیگر با عذاب وجدان به رستوران نخواهید رفت.

جای پاستا و سبزیجات را باهم عوض کنید

اگر همیشه انتخاب اول شما در رستوران، یک بشقاب پاستای پر سس است، پیشنهاد می‌کنیم که از همین امروز یک تغییر خوشایند در رژیم غذایی‌تان بدهید.

از این به بعد سعی کنید که حجم دورچینِ سبزی‌جاتِ بشقابتان بیشتر از پاستا و غذاهای نشاسته‌دار باشد. این کار ساده تأثیر چشمگیری در کاهش وزن و سایزتان خواهد داشت.

غذای هندی بخورید

شما چه غذایی را بیشتر دوست دارید؟ همان غذا را این‌بار با فلفل قرمز میل کنید. کپساین (عامل تندی فلفل) سیستم عصبی شما را فعال کرده و سوخت‌وساز بدنتان را تا چهار ساعت بعد از صرف غذا افزایش خواهد داد. پس سعی کنید کمی با خوردنِ فلفل راه بیایید.

ساعتتان را روی ۸ تنظیم کنید

کاهش وزن فوری

برای تک‌تک لحظاتتان برنامه‌ریزی داشته باشید و زمان مشخصی را برای کارها و خوردن وعده‌های غذایی در نظر بگیرید.

اگر صبحانه‌تان را ساعت ۸ صبح میل کنید، و ساعت ۸ شب هم بعد از صرف یک شام کم‌کالری و مقوی، چراغ‌های آشپزخانه را خاموش کنید، به شما قول می‌دهیم که شاهد تغییرات خوبی در وزنتان خواهید بود. البته یادتان باشد که از ریزه‌خواری‌های شبانگاهی پرهیز کنید.

 

خواب‌های خوب ببینید

کاهش وزن فوری

اگر دقت کرده باشید، در بین راهکارهایی که برای کاهش وزن پیشنهاد می‌شود، معمولاً خبری از خواب نیست!

خواب، اغلب مظلوم واقع شده و تأثیر آن در کاهش وزن و لاغری جدی گرفته نمی‌شود. جالب است بدانید که خوابِ کم، باعث ۸۹ درصد افزایش معضل چاقی در کودکان و ۵۵ درصد در بزرگ‌سالان می‌شود. بنابراین اگر به وزن و سلامتی اهمیت می‌دهید باید خواب و استراحت کافی را جدی بگیرید.

هفته‌ای یک بار به ملاقات ترازو بروید

۲۰ نکته فوق حرفه‌ای برای کاهش وزن فوری

خیلی از افراد در طول دوران رژیم، وسواس زیادی نسبت به ترازو و وزن‌کشی می‌گیرند. به‌طوری‌که هرروز یا حتی روزی چندبار خود را وزن می‌کنند؛ که این کار جز ناامیدی و توقف رژیم هیچ سودی ندارد.

برای آگاهی از وزن خود کافی است فقط هفته‌ای یک بار روی ترازو بروید. برای وزن‌کردن، یادتان باشد که همیشه یک روز و زمان مشخص را برای وزن‌کشی بگذارید. همچنین با لباس مشخصی خود را وزن کنید.

خطای دید را ببینید

حتماً شما هم سر سفره دیده‌اید که بشقابِ دستِ‌کم یکی از اعضای خانواده مثل روز اولش برق می‌زند! این دوستان طوری برنامه‌ریزی می‌کنند که یک دانه برنجِ آخر غذا هم از دست آن‌ها در امان نیست.

اگر شما هم غذای داخل بشقابتان را کامل میل می‌کنید، باید همین حرکت را با استفاده از یک ترفند، به نفع خودتان پیش ببرید.

جالبه بدانید: که تحقیقی در این زمینه، در مجله اضافه وزن BMC، به چاپ رسید. در این تحقیق، بشقاب‌های ویژه‌ای با استفاده از قانون «توهم ابینگاس» طراحی شده بود، که فرد را دچار خطای دید می‌کرد.

در این روش، یک دایره در وسط و چندین دایره در اطراف آن قرار داشت که باعث می‌شد دایره وسطی بسیار بزرگ‌تر از واقعیت باشد.

در نتیجه غذایی که بین دایره‌ها ریخته می‌شد، بیشتر از میزان واقعیِ آن به‌نظر می‌رسید و باعث می‌شد تا فرد، زودتر از قبل احساس سیری داشته باشد. شما هم با استفاده از ترفند خطای دید می‌‌توانید مسیر کاهش وزن را کوتاه‌تر کنید.

 

خوراکی‌های شیرین را تلخ کنید

۲۰ نکته فوق حرفه‌ای برای کاهش وزن فوری

اگر از الان برای رفتن به رستوران برنامه چیده‌‌اید، کمی صبر کنید. لطفاً هر وقت به رستوران رفتید و در فکر سفارشِ جذابِ یک پرس چلو مرغ با نوشابه بودید؛ بهتر است تجدید نظر کنید. ۲۰ نکته فوق حرفه‌ای برای کاهش وزن فوری

برطبق تحقیقی که در مجله مواد غذایی BMC در سال ۲۰۱۷ به چاپ رسید، خوردنِ ماده غذاییِ پروتئینی همراه با یک نوشیدنیِ حاویِ شکر، متابولیسم را دچار مشکل کرده و بدن را برای اندوختنِ چربی آماده می‌کند.

در نتیجه زمانی‌که غذای پروتئینی و نوشیدنیِ گازدار باهم مصرف شود، عملکرد اکسیداسیون چربی (تجزیه چربی‌ها) دچار اختلال شده و چربی در بدنتان انباشته می‌شود.‌ پس حتماً به جای نوشیدنی‌های مضر، آب بنوشید.

همسایه غذاهای سالم شوید

رژیم غذایی

مطالعات جالبی در رابطه با نزدیک و دور بودنِ غذاها با افراد و تمایلات غذاییِ آن‌ها صورت گرفته، که نشان می‌دهد؛ تقریباً همه افراد به‌سراغ نزدیک‌ترین خوراکی در اطرافشان می‌روند!

به بیان دیگر، اگر سیب روی میز کناری‌شان قرار داشت و پفک داخل ظرفی در یک متری آن‌ها بود، ترجیح می‌دادند از همان سیب‌هایِ کنارِ دستشان میل کنند و تمایلی به جابه‌جایی برای خوردنِ پفک نداشتند.

در نتیجه: بهتر است شما هم غذاها و خوردنی‌های سالم مثل میوه‌جات و سبزی‌جات را نزدیک خود قرار دهید. با استفاده از این روش، علاوه‌بر تناسب اندام، سالم‌خوری را هم شروع خواهید کرد.

لطفاً بنشینید و غذای مورد علاقه‌تان را بخورید

پرخوری

عادت‌های نامناسبِ غذایی، به چاقی و اضافه وزن منجر می‌شود. هنگام غذا خوردن، باید به دور از تنش، و استرس و در آرامش باشید؛ زیرا استرس، عملکردِ گوارش را دچار اختلال جدی می‌کند.

زمانی‌که ایستاده غذا می‌خورید، بدن نمی‌تواند گوارش خوبی داشته باشد و به‌درستی غذایی که دریافت کرده را هضم کند. برای همین، حتماً زمان مناسبی را برای خود و غذا خوردنتان اختصاص دهید.

جالبه بدانید: که در حالتِ نشسته و با آرامش غذا خوردن، به تعادل غذایی کمک کرده و اجازه نمی‌دهد که بدن دچار مشکلاتی مانند چاقی و اضافه وزن شود.

بررسی‌های فراوانی در دانشگاه کورنل آمریکا انجام گرفت که همگی نشان‌دهنده این مورد بود که: همه افراد در مهمانی‌ها و در حالتِ ایستاده، بیش از زمانی‌که نشسته‌اند تمایل به غذا خوردن دارند. در نتیجه بهترین شیوه برای کاهش وزن و لاغری، غذا خوردن در حالتِ نشسته است.

در زندگی خود به چربی‌سوزها تکیه نکنید

کاهش وزن با چای سبز

چربی‌سوزها معمولاً ترکیبی از کافئین، چای سبز و دیگر محتویاتی هستند که برای افزایش سوخت‌وسازِ بدن به‌کار می‌روند.

متأسفانه بسیاری از افراد، از چربی‌سوزها به‌عنوانِ بهانه‌ای برای باشگاه نرفتن استفاده می‌کنند؛ زیرا بر این باورند که اصلاً برای لاغری نیازی به ورزش‌کردن نیست و چربی‌سوزی با نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های چربی‌سوز اتفاق خواهد افتاد؛ اما حقیقت چیز دیگری است، اگر چربی‌سوزها باعث به حرکت در آمدنِ چربی‌ها شوند، برای سوزاندن آن‌ها قطعاً نیاز به ورزش دارید.

ورزش را عضو خانواده خود بدانید

همان‌طورکه گفته شد، برای کاهش وزن فوری و سالم، باید در کنار رژیم غذایی، برطبق تمرینات یک برنامه ورزشی هم پیش بروید.

یادتان باشد که شما فقط در این‌صورت می‌توانید به‌طور تضمینی به کاهش وزن و تناسب اندام برسید. پس کاملاً دقت کنید و قدم در راه یک برنامه حرفه‌ای بگذارید.

مزه‌های مختلف را آپدیت کنید

قهوه

آیا می‌دانستید تمام طعم‌ها و مزه‌هایی که در حال حاضر دوست دارید، در دوران کودکیِ شما شکل گرفته و اکتسابی‌اند؟! بنابراین، تغییر ذائقه هم کار خودتان است.

بهترین کار این است که آرام آرام ذائقه‌تان را به سمت خوراکی‌های سالم و کم‌کالری ببرید. به‌عنوان پیشنهاد به جای نوشیدنِ قهوه‌های پر شکر، قهوه تلخ نوش جان کنید.

جالب است بدانید که با اعمالِ این تغییر، بعد از مدتی به‌طور شگفت‌انگیزی دیگر هیچ رغبتی به نوشیدنِ قهوه همراه با شکر نخواهید داشت.

خاطره پیشرفت خود را ثبت کنید

کاهش وزن

یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین نکاتی که در دوره رژیم لاغری باید در نظر بگیرید، به تصویر کشیدنِ این لحظات مهم است.

این تصاویر، نه‌تنها مشوق شما برای ادامه مسیر خواهد بود؛ بلکه یک دیدِ کلی، برای برنامه‌ریزی‌های آینده و تغییرات احتمالی نیز در اختیارتان قرار خواهد داد. پس پیشرفت این دوران را حتماً ثبت کنید.

هیچ غذایی را از قلم نیندازید

غذای کم چرب

بدونِ شک نوشتنِ خوراکی‌ها و غذاهایی که می‌خورید، یکی از عادت‌های فوق‌العاده غذایی برای لاغری محسوب می‌شود. یک راه‌ِحل دیگر هم، رقابتی کردنِ این قضیه است؛ شما می‌توانید با یکی از دوستانِ خود، که قصد لاغر شدن دارد، همراه شوید.

برای این کار، کافی است کالریِ خوراکی‌هایی که در طول هفته یادداشت کرده‌اید را با یکدیگر به اشتراک بگذارید و در آخرِ هفته، برنده را تعیین کنید.

همان‌طورکه مشخص است،‌ در این رقابت هیچ‌کسی دوست ندارد با خوردنِ یک همبرگرِ چرب و پُرکالری، در آخر هفته بازنده این رقابت باشد!

نکته مهم: یادتان باشد که حذف خودسرانه وعده‌های غذایی ممنوع است.

یخچال و کابینت را پاکسازی کنید

یخچال

هرچقدر هم که به خودتان اطمینان داشته باشید که به‌سراغِ خوراکی‌های خوشمزه و پُرکالریِ موجود در منزل نمی‌روید، بازهم احتیاط شرط عقل است.

پس بهترین راه‌ِحل، خالی‌کردنِ کابینت‌ها و یخچال، از خوراکی‌هایِ خوشمزه و پُرکالری است؛ زیرا سرانجام کم‌طاقت می‌شوید و یک ناخُنک هم که شده به خوراکی و غذاها خواهید زد.

باعث جدایی کربوهیدرات از چربی شوید

کربوهیدرات و چربی

لطفاً از خوردنِ چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها، به‌صورت هم‌زمان خودداری کنید. هنگام مصرف کربوهیدرات، سطح انسولین خونتان افزایش پیدا خواهد کرد؛ که میزان این افزایش بستگی به نوع کربوهیدرات دارد.

وظیفه انسولین این است که انرژیِ غذایی که تازه هضم شده را به نواحی‌ای از بدن ببرد که بیشترین نیاز را به انرژی دارند. حال اگر با شدت بالا ورزش کرده باشید، این مواد مغذی به سمت سلول‌های عضلانی شما می‌رود تا سلول‌ها بازسازی شود.

با وجود موارد ذکر شده، هرچقدر که انرژی اضافه بیاید (خصوصاً انرژیِ به‌دست آمده از چربی‌ها)، کربوهیدرات‌های ساده مثل شکر در سلول‌های بدنتان ذخیره خواهد شد.

غذاهای مورد علاقه معده‌تان را بپزید

ماهی

یکی از نکات کلیدی برای کاهش وزن فوری جذبِ مواد غذاییِ مورد نیاز از طریق دستگاه گوارش است. هر گونه تورم و التهابی که در دستگاه گوارش به‌وجود بیاید، می‌تواند مانع عملکرد مناسب این دستگاه شود؛ این یعنی همیشه احساس گرسنگی خواهید داشت.

بنابراین بهتر است از مصرف غذاهایی که معده‌ را دچار مشکل می‌کند، خودداری نموده و بیشتر، به‌سراغ سبزی‌جات و روغن ماهی و امگا۳ بروید؛ البته از معجزه پروبیوتیک‌ها نیز غافل نشوید.

نتیجه‌گیری

امروزه رژیم‌ها و برنامه‌های متنوعی برای کاهش وزن و تناسب اندام سریع، معرفی شده؛ گروه djbaz نیز در این مطلب چند روش ساده، اما حرفه‌ای برای کاهش وزن را پیشنهاد شده است.

شما می‌توانید با به‌کار بردنِ این شگردهای جالب، در کنار برنامه ورزشی و رژیم غذاییِ خود، روند کاهش وزنتان را سریع‌تر کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن