درمان خانگی

۱۰ روش بسیار آسان برای درمان گرفتگی بینی

۱۰ روش بسیار آسان برای درمان گرفتگی بینی

گرفتگی بینی یک عارضه بسیار شایع و ناخوشایند می باشد . مشکلی است که اغلب افراد را آزار می دهد .  ما در این مقاله از djbaz می خواهیم با علل گرفتگی بینی ، و علائم آن و روش های خانگی برای تسکین و درمان گرفتگی بینی آشنا شویم .

علت گرفتگی بینی

گرفتگی بینی یا (احتقان بینی ) زمانی رخ می دهد که بینی و بافت ها و رگ های خونی مجاور آن در اثر تجمع مایعات ورم کنند . همچنین گرفتگی بینی می تواند همراه با آبریزش بینی باشد و یا به تنهایی رخ دهد . معمولا احتقان بینی در افراد بزرگسال آزار دهنده است ، ولی در نوزادان مسئله ای کاملا جدی است ، زیرا نوزاد دچار گرفتگی بینی به سختی شیر می خورد یا نفس می کشد .

هر چیزی که باعث التهاب بافت های بینی شود ، می تواند سبب گرفتگی آن گردد . بیماری های عفونی مانند سرما خوردگي ، آنفولانزا و سینوزیت ، انواع آلرژی ها و عوامل محرک دیگری مانند دود سیگار می توانند سبب احتقان بیني شوند . در بیشتر مواقع احتقان بینی موقتی است ، و در گاهی مواقع هم دائمی می باشد . به هر حال باید پیگیری کرد که علت این مشکل موقت یا دائمی چیست ؟

۱ . عفونت های ویروسی

یکی از اصلی ترین عوامل گرفتگی بینی سرما خوردگی های عادی و متداول است که همه ی ما به آن مبتلا می شویم . ویروس های مختلفی با ایجاد عفونت سبب بروز سرماخوردگی می شود .  راینوویروس رایج ترین ویروس سرما خوردگی انسانی است . همچنین این نوع سرما خوردگی های ویروسی در کنار مشکل گرفتگی بینی ،سبب سر درد ، عطسه ، سرفه و گلو درد هم ایجاد می کنند .

۲ . حساسیت رینیت ( التهاب مخاط بینی )

حساسیت رینیت یا التهاب مخاط بینی ، یکی از مشکلات رایجی است که اغلب افراد با آن مواجه هستند . وقتی سیستم ایمنی بدن نسبت به ماده ای که عموما خطرناک نیست ، واکنش های شدید بروز می دهد ، دچار حساسیت ( رینیت ) می شود . شوره ی سر و گرد و خاک و موی بدن حیوانات از جمله محرک هایی هستند که باعث بروز چندین حساسیتی  می شوند . وقتی حساسیت رینیت به وجود می آید ، علاوه بر احتقان بینی ، مشکلات دیگری نظیر آبریزش بینی ، عطسه کردن و خارش چشم نیز رخ می دهد . در برخی از افراد علت وقوع حساسیت رینیت مشخص نیست ، ولی این نوع حساسیت تا حدی ارثی به نظر می رسد .

۳ . حساسیت رینیت شغلی

این حساسیت دقیقا مشابه مورد قبلی می باشد با این تفاوت که التهاب به دلیل ماده ی حساسیت زا در محیط کار فرد ایجاد می شود . علائم حساسیت رینیت شغلی شامل خارش چشم ها ، سرفه و گرفتگی بینی  می باشد .

۴ . گرفتگی بینی در بارداری

در دوران بارداری ، سطح هورمون استروژن و پروژسترون در بدن مادر بالا می رود . که در نتیجه جریان خون افزایش می یابد . این امر سبب التهاب پوسته و تورم و غشای مخاطی درون بینی می شود . علائم آن شامل گرفتگی بینی و عطسه کردن می باشد و می تواند در هر مقطعی از دوران حاملی رخ دهد . اما دقیقا بعد از زایمان ، خیلی زود رفع خواهد شد .

۵ . رینیت آتروفیک ( التهاب مزمن بینی )

زمانی که غشای مخاطی بینی ( لایه های سلولی ) نازک و سفت می شود ، رینیت آتروفیک رخ می دهد . در نتیجه پوسته هایی در درون بینی ایجاد می شود . این وضعیت و پوسته های موجود در داخل بینی ، شرایط رشد باکتری ها را آسان تر می کنند و سرانجام عفونت شکل می گیرد . این مشکل اغلب در کسانی دیده می شود که چندین بار عمل بینی انجام داده اند .

۶ . پولیپ بینی

کلمه ی پولیپ اغلب موجب ناراحتی و دلهره می شود . ولی پولیپ ها بافت های اضافی ای به شکل قطرات آب ، غیر سرطانی و غیر دردناک هستند و در طول جداره سینوس ها و در دهانه حفره بینی رشد می کنند و باعث ایجاد انسداد بینی در مجاری تنفسی می شوند . طبق نتایج به دست آمده بروز پولیپ بینی مسئله ای آزار دهنده می باشد که باعث کاهش حس بویایی و چشایی شده است و احتقان مزمن ایجاد می کند . این پولیپ ها معمولا در بیمارانی که از سینوزیت ، آلرژی ها و آسم نیز رنج می برند بیشتر می باشد .

۷ . سینوزیت باکتریایی

اگر از مشکل احتقان بینی ، درد سینوس ها ، تب و خلط بینی( به صورت رنگی ) رنج می برید احتمالا دچار مشکل سینوزیت باکتریایی شده اید . برخلاف سرماخوردگی های رایج که منشا ویروسی دارند ، به سختی می توان با سینوزیت باکتری ها مقابله کرد . در واقع نمی توان آن را صرفا با اتکا به استراحت و مصرف سوپ درمان کرد .

۸ . محرک های محیطی

علاوه بر آلرژن های رایج ( مواد حساسیت زا ) مانند گرده ی گل و گیاه و موی حیوانات خانگی ، محرک های دیگری نیز در محیط پیرامون ما وجود دارد که باعث گرفتگی بینی مزمن و طولانی مدت می شوند . طبق تحقیقات ، محرک های محیطی به سرعت موجب بروز التهاب بینی و رینیت غیر آلرژیک می شوند . بهترین کار این است که اگر متوجه چنین حساسیت هایی شدید ، تا حد امکان خود را از محرک های محیطی دور نگه دارید .

۹ . کم کاری تیروئید

هیپوتیروئیدیسم یا کم کاری تیروئید در افرادی بروز می کند که غده تیروئیدشان به میزان کافی هورمون های تیروئید تولید نمی کند . این افراد از گرفتگي بیني ، ترشحات بیني ، رینیت مزمن و عفونت مکرر سینوس ها رنج می برند . نتایج پژوهشی نشان می دهد گرفتگی یا احتقان بینی معمولا همراه با علائم دیگری مانند پوست خشک ، یبوست ، کمبود انرژی ، لرز ، نازک شدن موها و درد های میگرنی همراه است . خوشبختانه هنگامی که کم کاری تیروئید تشخیص داده می شود و با داروهای هورمونی تحت درمان قرار می گیرد ، گرفتگي بینی برطرف می شود .

۱۰ . استفاده بی رویه از اسپری های بینی

احتمالا آخرین باری که دچار گرفتگی بینی شده اید ، از اسپری های بینی استفاده کرده اید تا مشکل گرفتگی را برطرف کنید . امکان دارد پزشک برای فردی که دچار این مشکل است ، اسپری بینی تجویز کند و دستور العمل خاصی ارائه دهد . اما اگر بدون تجویز پزشک ، سراغ این اسپری ها بروید و به طور خودسرانه و طولانی مدت از آن ها استفاده کنید ، ممکن است دچار مشکل وابستگی به این اسپری ها و احتقان طولانی مدت بینی شوید .

احتقان بینی

سایر دلایل گرفتگی بینی

 • آلرژی
 • تب یونجه
 • سندرم چرک اشتراوس ( اختلال در اثر التهاب رگ های خونی می باشد )
 • نور درخشان و زننده
 • دارو های فشار خون بالا
 • سینوزیت حاد و مزمن
 • خشکی هوا
 • التهاب مخاط بینی آلرژیک
 • تغییرات هورمونی در بدن
 • مصرف بیش از اندازه دخانیات
 • استرس
 • عطرها
 • بزرگ بودن لوزه سوم
 • اعتیاد به مواد مخدر
 • حساسیت های غذایی مانند حساسیت به شیر و سویا ، حساسیت به بادام زمینی و گندم
 • هوای سرد
 • دارو های فشار خون بالا
 • سر درد خوشه ای ( سر دردی بسیار شدید در یک طرف سر )
 • رینیت غیر آلرژیک ( التهاب مخاط بینی )
 • استفاده بیش از حد اسپری دکونژستان مخصوص بینی
 • آلرژی به مایت های گرد و غبار  ( واکنشی آلرژیک به حشرات ریز است )
 • انحراف تیغه بینی ( کجی تیغه بینی در قسمت داخلی بینی ) درمان گرفتگی بینی

همچنین گرفتگی بینی می تواند به دلیل پولیپ یا تومور نیز ایجاد شود ، اگر چه این دلایل کمتر شایع هستند . علائم رایج احتقان بینی عبارت اند از : درد سینوس ، تجمع مخاط ، تورم بافت های بینی ، گرفتگی صدا ، سر درد خفیف ، آبریزش چشم ، گرفتگی بینی ممکن است با آبریزش بینی همراه یا امکان دارد کاملا خشک باشد .

درمان گرفتگی بینی

همانطور که گفتیم احتقان بینی می تواند آزار دهنده باشد . احتقان بینی یا کیپ شدن بینی هنگامی رخ می دهد که در حفره بینی تورمی به وجود بیاید که به تجمع مخاط منجر می شود . در نهایت ، نفس کشیدن به طور طبیعی سخت می شود . این مشکل غالبا با سرما خوردگی ، آنفولانزا و آلرژی در ارتباط است . همچنین اگر به دنبال رفع گرفتگی یا همان ( احتقان بینی ) هستید در این مقاله با ما همراه باشید .

داروهای ضد حساسیت و آنتی هیستامین

اگر گرفتگی بینی در اثر حساسیت به چیزی باشد ، باید به سراغ مصرف آنتی هیستامین یا داروهای ضد حساسیت بروید . ترکیب داروهای آنتی هیستامین و ضد احتقان با هم موجب می شود که از التهاب و فشار ناشی از حساسیت روی سینوس ها کاسته شود . در مصرف این داروها باید دقیقا طبق دستورالعمل مصرف کنید ، در غیر این صورت موجب بروز عوارض می شود  . ممکن است مصرف آنتی هیستامین باعث خواب آلودگی شما شود . بنابراین هنگام فعالیت هایی که به دقت و تمرکز بیشتری نیاز دارند بهتر است از آن استفاده نکنند .

داروهای ضد احتقان بینی

داروهای ضد احتقان می تواند برای کاهش میزان التهاب و دردی که در مجرای بینی ایجاد می شود ، بسییار مفید باشد . بسیاری از انواع دارو های ضد احتقان هستند که بدون نسخه ی پزشک قابل خریداری است . این دارو ها به ۲ شکل اسپری و قرص استفاده می شوند و از انواع معروف اسپری های ضد احتقان می توان به ( فنیل آفرین ) با نام تجاری ( سینکس ) ( Sinex ) و ( اوکسی متازولین ) با نام تجاری ( آفرین ،  Afrin ) اشاره کرد . همچنین قرص های ضد احتقان متداول هم مانند ( پسودو آفدرین ها ) با نام ( سودافید ) یا (سوداجیست Sudafed ، Sudogest ) هستند . در مصرف این دارو ها حتما باید نکات امنیتی را رعایت کنید . این داروهای ضد احتقان را نباید بیش از ۳ روز بدون تجویز پزشک مصرف کنید . زیرا ممکن است گرفتگی و ناراحتی بینی تان نیز بیشتر شود .

درمان های خانگی احتقان بینی

دارو های خانگی می توانند در هنگام بروز احتقان بینی به شما کمک کنند . در ادامه به روش های درمان خانگی گرفتگی بینی اشاره شده است :

۱ . مرطوب کننده ی هوا

استفاده از دستگاه مرطوب کننده ی هوا ، راهی آسان و سریع برای کاهش درد سینوس ها و خلاص شدن از گرفتگی بینی است . این وسیله آب را به بخار تبدیل کرده و به تدریج محیط را مرطوب می کند . تنفس هوای مرطوب به تسکین بافت ها و رگ های خونی ملتهب بینی و سینوس ها کمک می کند . مرطوب کننده موجب روان شدن مخاط می شود و در نهایت با تخلیه مخاط بینی ، تنفس راحت تر خواهد شد . از این دستگاه مفید می توانید برای رفع مشکل احتقان بینی استفاده کنید .

۲ . دوش بگیرید

آیا تا به حال دیده اید که بعد از اینکه با بینی کیپ شده و گرفته ی خود ، دوش میگیرید ، چه حس خوبی در تنفس تان ایجاد می شود ؟ علت آن این است که بخار موجود در حمام به ترشح مخاط بینی کمک می کند و از التهاب موجود در درون بینی می کاهد . دوش گرفتن حداقل به طور موقتی باعث کاهش گرفتگی بینی می شود .

گرفتگي بيني

 ۳ . آب رسانی بدن

تامین مایعات و آب رسانی به بدن هم می تواند به رفع گرفتگی بینی کمک کند . آب میوه ، آب و نوشیدنی های ورزشی به این حال ناخوشایند کمک می کنند . مایعات موجب روان شدن و ترشح مخاط از بینی شده و از فشار روی سینوس ها جلوگیری می کند . هر چقدر فشار کمتر باشد ، التهاب در ناحیه بینی نیز کمتر خواهد شد . همچنین هنگامی که گرفتگی بینی با گلو درد همراه است چای و سوپ داغ می تواند به شما کمک کند .

۴ . کمپرس گرم

کمپرس گرم می تواند از بیرون باعث روان شدن مخاط و باز شدن راه تنفس بینی شود . برای کمپرس گرم ، ابتدا باید حوله را درون آب گرم خیس کنید و سپس آن را تا کرده و بر روی پیشانی و بینی بگذارید . گرمای موجود در حوله به تسکین درد و درمان التهاب کمک می کند . این کار را تا هر وقت که نیاز بود باید تکرار کنید .

۵ . روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس از برگ همین درخت تهیه می شود . قرن های زیادی است که از این روغن به خاطر داشتن خواص درمانی اش در جهان مورد استفاده قرار می گیرد . با استنشاق روغن اکالیپتوس می توانید از التهاب بینی کم کنید و راحت تر نفس بکشید . باید چند قطره از روغن را درون یک قوری حاوی آب جوش بریزید و بخارش را استنشاق کنید .

۶ . اسپری بینی

به کمک محلول نمک ( سرم نمکی ) ، کار مرطوب سازی داخل بینی را بهتر پیش خواهید برد . اسپری بینی که محلول نمکی است ، سبب افزایش رطوبت داخل بینی می شود و به ترشح مخاط از بینی کمک می کند . در نهایت ، التهاب رگ های خونی موجود در بینی کمتر و مایعات و مخاط موجود در آن سرازیر می شود . اسپری های بینی مخصوص احتقان به اشکال متنوعی در داروخانه ها موجود هستند بعضی از اسپری ها حاوی مواد ضد احتقان و انعقاد هستند و قبل از استفاده از آن ها باید با پزشک مشورت کنید . این نوع اسپری ها نباید بیشتر از ۳ روز استفاده شوند ، زیرا ممکن است وضعیت گرفتگی بینی را بدتر کند . ضمن اینکه امکان دارد با سایر داروهایی که احیانا مصرف می کنید ، تداخل داشته باشند .

 ۷ . تخلیه سینوس ها

راه دیگری که علیرغم خوشایند نبودن می توانید امتحان کنید ، تنقیه ( پاکیزه ساختن )  و تخلیه ی مواد گرفتار شده در درون این عضو حیاتی بدن است . برای تنقیه باید از ابزاری مانند قوری که برای تخلیه مخاط از بینی طراحی شده است ، استفاده کنید . سازمان جهانی غذا و دارو ( FDA ) توصیه می کند که برای پر کردن دستگاه تنقیه از آب مقطر یا استریل برای تخلیه بینی استفاده کنید . روش کار نیز به این صورت است که ، قسمت نوک قوری تنقیه را روی سوراخ بینی خود قرار دهید و قوری را کج می کنید تا آب از آن وارد سوراخ بینی تان بشود . این کار سبب می شود تا آب از یک سوراخ بینی وارد شده و از سوراخ دیگر خارج شود و گرفتگی بینی را از بین ببرد . حدود ۱ دقیقه این کار را برای هر یک از سوراخ ها ادامه بدهید .

درمان گرفتگی بینی

۸ . درمان گرفتگی بینی با یک ضد احتقان تند

این ترکیب با استفاده از موادی همچون فلفل قرمز ، سرکه سیب طبیعی ، آب لیمو ، عسل و زنجبیل درست می شود . برخی از افراد طعم آن را دوست دارند ولی برخی دیگر از طعم آن بیزارند ، اما این گزینه در بیشتر موارد می تواند گرفتگی بینی را بهتر کند . برای انجام این روش به مواد زیر نیاز دارید :

 • یک دوم قاشق چایخوری پودر زنجبیل
 • یک دوم قاشق چایخوری فلفل قرمز
 • سه قاشق غذا خوری عسل طبیعی
 • یک چهارم پیمانه سرکه سیب
 • یک چهارم پیمانه آب لیموی تازه

یک چهارم پیمانه سرکه سیب و یک چهارم پیمانه آب لیموی تازه را در یک ظرف بریزید و بگذارید تا به آرامی بجوشد . ۲ الی ۳ قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید و سپس فلفل قرمز و پودر زنجبیل را به آن بیفزایید و در یک مکان خنک و تاریک نگه دارید . روزانه ۱ الی ۲ قاشق غداخوری از آن را میل کنید . قبل مصرف تکان دهید .

۹ . درمان کرفتگي بيني استفاده از سیر

سیر یکی از بهترین دارو های خانگی درمان گرفتگی بینی محسوب می شود . میدانیم که سیر دارای خواص بی شماری است ، با این حال خواص ضد ویروسی و ضد قارچی این ماده ی غذایی به مبارزه با عفونت های تنفسی که باعث گرفتگی بینی شده ، کمک می کند برای این منظور ۲ تا ۳ حبه سیر را درون یک فنجان آب بجوشانید و نصف قاشق چایخوری پودر زردچوبه نیز به آن اضافه کنید و تا زمانی که گرفتگی بینی رفع شود ، این نوشیدنی را روزانه بنوشید . مصرف سیر تازه نیز می تواند گرفتگی و ناراحتی بینی را تسکین دهد .

۱۰ . درمان گرفتگی بینی با استفاده از ترب کوهی

مقداری از ریشه ترب کوهی را رنده کنید و حدود ۱/۴ قاشق چای خوری از آن را در دهان بگذارید و به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود نگه دارید .

انسداد بینی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

گاهی مواقع درمان های خانگی برای درمان گرفتگی بینی کافی نیستند ، مخصوصا اگر علائم شما در اثر مشکلات سلامتی دیگری ایجاد شده باشند . در این مواقع ، به درمان های پزشکی مورد نیاز روی می آوریم . اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید سریعا به پزشک خود اطلاع دهید :

 • گوش درد و سر درد
 • عطسه
 • گرفتگی و درد قفسه سینه
 • درد در ناحیه صورت
 • گرفتگی بینی بیش از ۱۰ روز طول بکشد .
 • گرفتگی بینی همراه با تب بالا یی که بیشتر از ۳ روز ادامه داشته باشد .
 • ترشحات سبز رنگ بینی همراه با درد سینوس و تب باشد .
 • سیستم ایمنی ضعیف باشد .
 • آسم یا آمفیزم
 • همچنین اگر اخیرا به سرتان آسیب وارد شده است و اکنون ترشحات خونی از بینی یا جریان دائمی ترشحات بی رنگ دارید .
 • نوعی مشکل ریوی که در آن دیواره های آلوئول های ( کیسه هوایی ) ریه ضعیف شده و پاره می شوند و بیمار احساس تنگی نفس داشته باشد . درمان گرفتگی بینی
 • فرد هنگام صحبت کردن دچار اختلال شود .
 • با توجه به اهمیت گرفتگی بینی در نوزادان توجه داشته باشید که اگر نوزاد شما دچار احتقان بینی شد ، سریعا به متخصص اطفال مراجعه کنید .

نام مقاله : ۱۰ روش بسیار آسان برای درمان گرفتگی بینی

منبع : djbaz

نام نویسنده : بهناز سادات میر محمدی

تاریخ ثبت مقاله در djbaz ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید به روز خواهد شد .

۱۰ روش بسیار آسان برای درمان گرفتگی بینی

گرد آوری شده از djbaz
مجله خبری فان نیوز
درمان خانگی djbaz
منبع : djbaz

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن