تغذیه سالم

چگونه بهترین رژیم لاغری را انتخاب کنم؟

امروزه با گسترش تب رژیم لاغری در تمام دنیا، تعداد رژیم‌های لاغری و تناسب اندام هم روزبه‌روز رو به افزایش است. چگونه بهترین رژیم لاغری را انتخاب کنم؟

آیا شما به هر رژیمی که ادعای کاهش وزن و لاغری سریع و تضمینی دارد، می‌توانید اعتماد کنید؟ از کجا بدانیم رژیم لاغری که به ما معرفی می‌شود، مؤثر است یا آسیب‌زا؟

با این مطلب از djbaz همراه باشید تا با زیروبمِ انواع رژیم‌های لاغری آشنا شوید و بهترین انتخاب را برای تغییر سبک زندگی‌تان داشته باشید!


پرطرفدارترین رژیم‌های لاغری


رژیم لاغری فستینگ یا روزه‌داری

رژیم فستینگ یا روزه‌داری چرخه‌ای است بین وقت‌هایی که باید چیزی میل کنید و زمان‌هایی که باید گرسنگی بکشید.

این رژیم غذایی بیشتر از اینکه روی بایدها و نبایدهای رژیم تأکید داشته باشد، زمان‌های خوردن و نخوردن را کنترل می‌کند. از طرفی، رژیم فستینگ شامل روش‌های مختلفی است:

 1. روش ۸ از ۱۶: در این مدل از رژیم روزه‌داری، وعده صبحانه را به کلی حذف کرده و تا ۸ ساعت باید خوردنِ مواد غذایی را محدود کنید. بعد از اتمام ۸ ساعت محدودیت غذایی، دوباره ۱۶ ساعت باقی‌مانده روز را باید روزه بگیرید.
 2. روش خوردن-توقف-خوردن: مدل دوم رژیم روزه‌داری شامل روزه‌داریِ ۲۴ ساعته در دو روز از هفته می‌شود. دقت کنید که دو روز انتخابی‌تان نباید پشت سرهم باشد.
 3. روش ۵ به ۲: باید مجموع کالریِ دریافتی‌تان در دو روز از هفته را به ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری کاهش دهید؛ سپس ۵ روز باقی‌مانده از هفته را مثل همیشه غذا میل کنید.
 4. روش جنگجو: در آخرین مدل، کل طول روز مقادیر کمی میوه و سبزی خام مصرف کرده و شام را حسابی میل می‌کنید.

کارکرد رژیم لاغری روزه‌داری: رژیم روزه‌داری، به‌خاطر محدودیت‌ها و کالریِ کمی که در طول روز دارد، منجربه لاغری و کاهش وزن می‌شود.

همین مدل‌های ساده و کاربردی باعث می‌شود تا در طول روز کالریِ کمتری مصرف کرده و وزن کم کنید؛ البته به شرطی که کاهش کالریِ ایجاد شده را در زمان‌هایی که روزه نیستید، جبران نکنید.

لاغری با فستینگ: به‌طور کلی، رژیم روزه‌داری با هدف کاهش وزن موفقیت‌آمیز بوده و با پیروی از این رژیم می‌توان ۳ تا ۸% از کل چربی بدن را در طول ۳ تا ۲۴ هفته سوزاند.

این شیوه برای جلوگیری از عضله‌سوزی هم، رژیم نسبتاً خوبی است؛ زیرا در کوتاه‌مدت سوخت‌وساز بدنتان را ۳٫۶ تا ۱۴% افزایش می‌دهد.

فواید رژیم لاغری روزه‌داری: رژیم روزه‌داری می‌تواند علائم التهابیِ بدن، سطح کلسترول، تری‌گلیسرید خون و قند خون را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. چگونه بهترین رژیم لاغری را انتخاب کنم؟

از طرفی، استفاده از این رژیم، باعث افزایش هورمون رشد ((HGH، بهبود حساسیت انسولینی و افزایش قدرت ترمیم سلولی می‌شود.

محدودیت‌های رژیم لاغری روزه‌داری: شاید گرفتن این رژیم برای افراد سالم و سرحال هیچ مشکلی ایجاد نکند، ولی بدون شک مناسب همه نیست. همچنین وزن فرد به حالت اولیه باز می‌گردد.

برطبق مطالعات، این رژیم برای زنان چندان مفید نبوده و با توجه به همین علت، افرادی همچون زنان باردار، نوجوانان، جوانان و کودکان باید از گرفتن این رژیم پرهیز کنند.

  چگونه بهترین رژیم لاغری را انتخاب کنم؟

رژیم لاغری جنرال موتورز

انتخاب رژیم غذایی

رژیم لاغری جنرال موتورژ شامل یک رژیم هفت روزه با قوانین متفاوت است. برطبق این رژیم باید روزانه ۸ تا ۱۲ لیوان آب بنوشید و بدنتان را همواره هیدراته نگه‌دارید.

در رژیم جنرال موتورز نباید در ۳ روز اول، ورزش کنید. در این برنامه غذایی افراد اجازه دارند تا هر روز دو تا سه کاسه سوپ شامل کلم، کرفس، گوجه‌فرنگی، فلفل‌دلمه‌ای و پیاز میل کنند.

این رژیم افراد را به خوردنِ میوه و سبزی تشویق می‌کند، اما با این وجود هیچ منبع و تحقیقی آن را تأیید نمی‌کند. با اینکه رژیم جنرال موتورز، بر خوردن میوه و سبزی تأکید دارد، اما متأسفانه کاهش وزنی که با این رژیم شکل می‌گیرد، پایدار نیست و دوباره برمی‌گردد.

رژیم لاغری دَش

چگونه بهترین رژیم لاغری را انتخاب

واژه دش، مخفف عبارت «رژیم غذایی برای رفع فشار خون» است. این رژیم، پایه و اساس علمی داشته و صرفاً برای افراد مبتلا به فشار خون طراحی‌شده؛ البته بسیاری از محققان علوم تغذیه معتقدند که برای لاغری و کاهش وزن نیز مؤثر است.

زیرا در این رژیمِ خاص با نام دش، مجاز به خوردنِ میوه‌ها، سبزی‌جات، غلات کامل، پروتئین‌های کم‌چرب، حبوبات، لبنیات کم‌چرب و دانه‌های روغنی هستید؛ همچنین مصرف خوراکی‌هایِ شیرین و پرکالری و البته گوشت قرمز را محدود خواهید کرد.

وعده‌های اصلی و میان‌وعده‌های ارائه‌شده در رژیم غذاییِ دش، ترکیبی از مواد غذاییِ حجیم و سیرکننده مانند میوه‌ها، خوراکی‌های سرشار از پروتئین، چربی‌های مفید و سبزی‌جات است.

مصرف گوشت قرمز نیز به مقدار کم، مشکلی نداشته و با هدف کاهش وزن و حفظ بافت عضلانی می‌توانید از این رژیم پیروی کنید؛ اما فراموش نکنید که رژیم دش، مخصوص بیماران دیابتی است، نه لاغری و فقط با تغییر در قوانین این رژیم می‌توان به کاهش وزن رسید.

چگونه بهترین رژیم لاغری را انتخاب کنم؟

رژیم لاغری کانادایی

رژیم

رژیم غذاییِ کانادایی، مدت‌هاست که با ادعای کاهش وزنِ فوق‌العاده و تقریباً ۱۰ کیلویی تنها در ۱۳ روز، همه چاق‌ها را به وسوسه انداخته است. رژیمی که فقط ۳ وعده غذایی صبحانه، ناهار و شام دارد و هرکدام کاملاً با قبلی متفاوت است.

برطبق ادعای این رژیم، متابولیسم فرد در طول مدتِ رژیم به کلی تغییر کرده و چربی جمع شده زیر بافت‌های بدن آب خواهد شد.

طراحان این رژیم به قدری به خود مطمئنند که می‌گویند: بعد از پیروی از آن، این کاهش وزن تا ۲ سال به حالت خود باقی خواهد ماند و تا ۲ سال چاق نمی‌شوید!

البته رژیم کانادایی رژیم بی‌نهایت سخت‌گیرانه و صهیونیستی است که اگر حتی یک وعده از رژیم را خراب کردید؛ مثلاً در وعده صبحانه، غذای دیگری برخلاف منوی پیشنهادی میل کردید، دیگر کار تمام است و باید دوباره ۱۵ روز رژیم را از ابتدا آغاز کنید!

تازه از فردای آن روز دیگر نمی‌توانید دوباره رژیم خود را شروع کنید و باید بعد از سه ماه، تلاشتان را تکرار کنید!

رژیم لاغری کانادایی شامل این قوانین است:

 • اگر در حین رژیم ماءالشعیر، هرگونه خوردنیِ شیرین یا حتی یک شکلات میل کنید، برنامه‌تان را برهم زده‌اید.
 • اگر رژیم را برهم زدید باید ۶ ماه صبر کنید و پس از ۶ ماه دوباره رژیم بگیرید.
 • اگر ۱۳ روز پشت سرهم این رژیم را گرفتید، دیگر تا ۲ سال حق ندارید این رژیم را بگیرید.
 • در این رژیم می‌توانید از سیر، فلفل و دیگر ادویه‌ها استفاده کنید، ولی به هیچ‌وجه مجاز به استفاده از نمک نیستید.
 • بعد از پایان ۱۳ روز می‌توانید برنامه غذایی روزانه قبلی‌تان را در پیش بگیرید.
 • در طول مدت رژیم باید از انجام ورزش‌های سنگین پرهیز کنید؛ زیرا مجموع کالری دریافتی‌تان بی‌نهایت کم است.

نکته دیگر در مورد رژیم کانادایی، حذفِ کامل چربی‌هاست. ما در این رژیم، کربوهیدرات و شکر را جایگزین چربی می‌کنیم تا غذاها طعم و مزه بهتری داشته باشد.

در حالی‌که این کار باعث کمبود مواد مغذی در بدن خواهد شد و تبعات بدی به همراه دارد.

نکته دیگر رژیم کانادایی، این است که برای همه افراد مفید نبوده و ممکن است نتیجه آن فقط سخت‌گیری‌هایِ بیهوده و محدود کردنِ خودتان باشد.

از طرفی در این رژیم غذایی استفاده از نمک به کلی رد شده که این کار می‌تواند سوخت‌وساز بدن را با مشکل روبه‌رو کرده و در طولانی‌مدت دچار مشکلات تیروئیدی شوید.

چگونه بهترین رژیم لاغری را انتخاب کنم؟

رژیم لاغری کتوژنیک

رژیم غذایی

رژیم کتوژنیک به دنبال کاهش وزن از طریق چربی‌سوزی است. هدف اصلیِ این رژیم، کاهش وزن سریع و احساس سیری با کمترین‌هاست. شاید برایتان عجیب باشد که این مورد خاص می‌گوید چربی بخورید و چربیِ بیشتری بسوزانید!

کارکرد رژیم لاغری کتوژنیک: باید دائماً به سراغ غذاهای پرچرب بروید، کمی پروتئین داخل رژیم غذایی‌تان بگنجانید و کربوهیدرات را دشمن خود بدانید البته نه هر نوع چربی‌ای، در این رژیم فقط باید سراغ رژیم‌های خوب و مفید بروید.

لاغری با کتوژنیک: بررسی‌ها نشان می‌دهد که این رژیم مشهور بیشتر در کوتاه‌مدت مؤثر بوده و فقط تا چند وقت، شما را لاغر نگه خواهد داشت. البته چون این رژیم عمر چندان زیادی نداشته و تازه‌کار است، هنوز هم نمی‌توان در طولانی مدت نظر قطعی در مورد آن داد.

محدودیت‌های رژیم لاغری کتوژنیک: شاید در روزها و هفته‌های اول استفاده از این رژیم، دچار مشکلات معده و گوارش شوید.

چون بدنتان عادت به مصرف این همه غذاهای پرچرب و حذف کامل کربوهیدرات نداشته و قطعاً خو گرفتن به این روش کمی زمان‌بر باشد. در بعضی موارد نیز باعث افزایش بیش‌ازحد کلسترول در افراد مستعد می‌شود.

چگونه بهترین رژیم لاغری را انتخاب کنم؟

 

رژیم لاغری آب

چگونه بهترین رژیم لاغری را انتخاب

رژیم آب انواع مختلفی دارد، که معروف‌ترین آن رژیم آب سه روزه است. همان‌طورکه از نام این رژیم هم پیدا است، هیچ چیز به جز نوشیدنِ آب در سه روز، جایز نیست.

در برخی از انواع این رژیم، به فرد توصیه می‌شود که تا چند روز فقط آب بنوشد؛ سپس با شروع لاغری، میوه و سبزی‌جات را وارد برنامه خود کند.

رژیم آب‌درمانی، یکی از روش‌های رژیم روزه‌داری است، ‌اما در هر حال روشی نادرست برای لاغری و کاهش وزن است. در این رژیم بعد از روزه آب، دوباره فرد به برنامه غذایی قبل بازمی‌گردد؛ درنتیجه همان وزنِ از دست داده را سر جای خود برمی‌گرداند.

رژیم لاغری دکتر کرمانی

رژیم غذایی سالم، رژیمی است که به حفظ و بهبود سلامت عمومیِ بدن کمک می‌کند. رژیم غذایی به همراه ورزش می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌هایی از جمله چاقی، بیماری‌های قلبی، دیابت نوع۲، فشارخونِ بالا و سرطان را در شما کاهش دهد.

برخلاف آنچه خیلی از افراد تصور می‌کنند، داشتن رژیم غذاییِ سالم می‌تواند بسیار ساده و آسان باشد.

می‌دانیم که وسوسه‌های زیادی هستند که باعث می‌شود شما از رژیم گرفتن، ناامید شوید؛ مثلاً محرومیت‌های غذایی، اما رژیم غذایی دکتر کرمانی به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته است.

انتخاب لیست دلخواه کمک می‌کند که هیچ حس محرومیتی نداشته باشید و گرسنگی به شما فشار نیاورد. همچنین میزان غذای مشخص در برنامه، برای سیر شدن کافی است و در مهمانی‌ها هم می‌توانید بدون محدودیت، طبق همان برنامه پیش بروید.

رژیم لاغری دکتر کرمانی به شما می‌آموزد که چگونه خودتان کنترل برنامه غذایی را به دست بگیرید؛ همچنین حساب خوراکی‌هایِ مصرفی و وزنی که کم می‌کنید را داشته باشید و به مرور زمان به فردی بااراده، با انگیزه و البته دانا تبدیل شوید.

این نکته را تجربه چندین ساله در زمینه رژیم و صحبت‌های رکورددارانِ سایت دکتر کرمانی تأیید می‌کند.

رژیم لاغری دمنوش

چگونه بهترین رژیم لاغری را

ریشه رژیم دمنوش از کشور چین شروع شد و رفته‌رفته استفاده از این رژیم، وجهه جهانی پیدا کرد.

معمولاً همه دمنوش‌هایی که برای رژیم لاغری استفاده می‌شود، حاوی کافئین، چای سبز و ریشه قاصدک بوده و استفاده مرسوم از آن جنبه پاکسازی و سم‌زدایی دارد.

کارکرد رژیم لاغری دمنوش: در این رژیم باید حداقل سه وعده دمنوشِ گیاهی میل کنید تا با افزایش متابولیسم، تجزیه چربی‌ها سرعت بگیرد. کافئین موجود در این دمنوش‌ها متابولیسم را افزایش داده و به شما انرژی مضاعف می‌دهد.

لاغری با دمنوش: هنوز کاهش وزن با این دمنوش‌ها به صورت قطعی و علمی اثبات نشده و این رژیم می‌تواند نقش مکمل در کنار ورزش و رژیم‌های دیگر داشته باشد؛ زیرا بدون کاهش کالریِ دریافتی، احتمالاً اتفاق چندان خاصی برای چربی‌هایتان نخواهد افتاد؛ مگر اینکه ورزش را چاشنی کار کنید.

 

فواید دیگر مصرف دمنوش لاغری: افزایش متابولیسم و کاهش چربی های شکمی، کاهش احتمال ابتلا به سرطان، به تأخیر انداختن پیری و افزایش میزان مقاومت فرد نسبت به انسولین.

محدودیت‌های استفاده از دمنوش‌های لاغری: استفاده بیش از دو یا سه هفته از دمنوش‌ها حسابی به کلیه‌هایتان فشار آورده و برایتان مشکل ایجاد می‌کند؛ البته مصرف دمنوش، مدر (ادرارآور) بوده و منجر به کم آبی بدن می‌شود.

چگونه بهترین رژیم لاغری را انتخاب کنم؟

رژیم لاغری مدیترانه‌ای

رژیم مدیترانه‌ای همان‌طورکه از اسمش مشخص است، از رژیم‌های غذاییِ خاص کشورهای مدیترانه‌‌ای تبعیت می‌کند. علت محبوبیت این نوع رژیم‌ها نیز ارتباط آن با عمر طولانی‌تر و سلامتی بیشتر افرادی است که در این کشورها زندگی می‌کنند.

این نوع رژیم غذایی، سرشار از میوه‌ها و سبزی‌جات است؛ البته در رژیم مدیترانه‌ای، افراد هیچ‌گاه از مصرف چربی‌های سالم مثل ماهی، مغزها و روغن زیتون نیز دست نخواهند کشید.

مشکلات رژیم لاغری مدیترانه‌ای: رژیم مدیترانه‌ای شیوه‌ای از غذا خوردن است و نه یک رژیم غذایی اصولی، همچنین هیچ مقدار و میزان مشخصی از غذاها در دسترس افراد قرار نمی‌دهد.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای نسبت به سایر رژیم‌ها گران‌تر است؛ یعنی مواد غذایی که در برنامه پیشنهاد می‌شود هزینه بالایی دارد.

مهم‌ترین مشکل این رژیم، اهمیت ندادن به ورزش است؛ زیرا برای کاهش وزن و تناسب اندام دائمی، حتماً باید در کنار رژیم غذایی کم‌کالری و سالم، تمرینات ورزشی اصولی انجام داد.

 

رژیم لاغری غارنشینی

چگونه بهترین رژیم لاغری را انتخاب کنم

رژیم لاغری غارنشینی یا پالئو، مدعی این است که مواد غذاییِ دریافتی،‌ باید دقیقاً مثل اجداد غارنشینِ قبل از رونق کشاورزی باشد! فرضیه جالبی پشت این رژیم است که می‌گوید بیماری‌های امروزی ارتباط مستقیم با رژیم غربی و مصرف غذاهای فراوری شده و لبنیات دارد.

کارکرد رژیم لاغری غارنشینی: تأکید رژیم غارنشینی بر مصرف پروتئین خالص، سبزی‌جات، میوه، آجیل و دانه‌ها است؛ همچنین شما را از خوردنِ غذاهایی مثل محصولات فراوری‌شده، شکر و لبنیات منع می‌کند.

لاغری با رژیم غارنشینی: برطبق مطالعات انجام شده، این رژیم باعث کاهش وزن قابل توجه و باریک‌تر شدنِ دور کمرتان خواهد شد؛ زیرا در رژیم غارنشینی، کربوهیدرات کمتری دریافت کرده و به جای آن بیشتر محصولات پروتئینی مصرف خواهید کرد. این یعنی در طول روز ۳۰۰ تا ۹۰۰ کالری کمتر میل می‌کنید.

فواید دیگر رژیم لاغری غارنشینی: این رژیم در کاهش پیش زمینه‌های بیماری قلبی مثل کلسترول، قند خون، فشار خون و تری‌گلیسرید خون مؤثر است.

محدودیت‌های رژیم لاغری غارنشینی: اگر از این رژیم خوشتان آمده باید قید تمام حبوبات و لبنیات‌های دنیا را بزنید. در حالی‌که مصرف این مواد نیز برای بدن ضروری و غیر قابل حذف است.

 

رژیم لاغری گیاه‌خواری

بهترین رژیم لاغری را انتخاب کنم؟

برای وارد شدن به رژیم گیاه‌خواری باید همه تولیدات و فراورده‌هایِ حیوانی را بوسیده و کنار بگذارید! دانستن این نکته که علاقه‌مندان به رژیم گیاه‌خواری بیشتر نگران انقراض و خشونت علیه حیوان‌ها بوده و انسان‌های بی‌نهایت دل‌رحمی‌اند نیز خالی از لطف نیست.

کارکرد رژیم لاغری گیاهخواری: باید به کلی گوشت، تخم‌مرغ، لبنیات و مشتقات حیوانی مثل ژلاتین، عسل، وی و کازئین را از زندگی‌تان حذف کنید.

لاغری به روش گیاه‌خواری: رژیم گیاه‌خواری کمک فراوانی به کاهش وزن کرده و حتی دیگر نیازی به شمردنِ کالری‌هایِ روزانه‌تان نخواهید داشت؛ زیرا چربیِ گیاهان بی‌نهایت کم بوده و از طرف دیگر سرشار از فیبر است.

در مطالعه ۱۸ هفته‌ای که روی این رژیم صورت گرفت، افراد بیش از ۴٫۲ کیلوگرم با رژیم کنترل شده گیاه‌خواری کم کرده بودند. بدون‌ِشک، علت اصلی کاهش وزن این گروه مورد مطالعه، کاهش کالریِ دریافتی در طول روز بوده است.

فواید دیگر رژیم لاغری گیاه‌خواری: مصرف فرآورده گیاهان و سبزی‌جات در درازمدت، بدون‌ِشک باعث کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲، مرگ‌های ناگهانی و بیماری‌های قلبی می‌شود.

محدودیت‌های رژیم لاغری گیاه‌خواری: محدود کردنِ کامل مصرف گوشت و فرآورده‌های حیوانی کار بسیار دشواری است. حتی بدنتان نیز به سختی خواهد افتاد؛ مثلاً ممکن است در طولانی‌مدت دچار کمبود ویتامین ب۱۲، ویتامین D، ید، آهن، کلسیم، روی و امگا۳ شوید.

رژیم لاغری خام‌خواری

اصل ابداع این رژیم به سال ۱۸۰۰ برمی‌گردد. زمانی‌که یک پزشک، بیماری یرقان خود را با خوردنِ سیب خام درمان کرد!

در نتیجه پزشکان به این فکر افتادند تا تأثیر خام‌خواری بر سلامت انسان را بررسی کنند و این بود که رژیم خام‌خواری به‌وجود آمد.

در این رژیم، باید غذاهایی را میل کنید که به هیچ‌وجه پخته، فراوری‌شده و یا از نظر ژنتیکی دست‌کاری شده نباشند.

کارکرد رژیم لاغری خام‌خواری: باید هر خوراکیِ خامی (گیاهان، سبزی‌جات، خشکبار و دانه‌ها و حبوبات) که داخل مغازه و فروشگاه می‌بینید را خریداری کنید. برای طعم‌دادن به غذاهایتان نیز گزینه‌های کمی در اختیار خواهید داشت و باید به سراغ روغن زیتون و نارگیل فراوری‌نشده بروید.

لاغری به روش خام‌خواری: این رژیم برای کاهش وزن در کوتاه‌مدت بسیار فوق‌العاده بوده؛ ولی در بلندمدت، دیگر آن اثر قبلی را نخواهد داشت و نتایجی که می‌گیرید رفته‌رفته کم خواهد شد.

مطالعات نشان داده که افراد بعد از مدت ۷ ماه رعایت رژیم خام‌خواری، به کاهش وزن حدوداً ۵ کیلویی رسیدند.

فواید دیگر رژیم لاغری خام‌خواری: کاهش فشار خون، بهبود هاضمه و سیستم ایمنی بدن، خستگی کمتر بعد از ورزش و پوست صاف و شاداب‌تر.

محدودیت‌های رژیم لاغری خام‌خواری: مخالفان این رژیم معتقدند که برای بهره‌مندی از مواد مغذی نیازی به خام‌خواری نیست؛ بعضی از مواد غذایی حتی بعد از پختن، مغذی‌تر از قبل خواهند شد؛ برای مثال پختنِ گوجه‌فرنگی و سبزی‌جاتِ سبز، باعث آزاد شدنِ لیکوپن و کارتنوئیدِ موجود در آن شده و خاصیت ضدسرطانی پیدا می‌کند.

 

رژیم لاغری شمال اروپا

رژیم غذایی نوردیک یا «شمال اروپا»، بیشتر بر مصرف میوه‌ها، سبزی‌جات، تخم‌مرغ، روغن‌های گیاهی، غلات کامل و ماهی و میگو تأکید دارد.

این نوع رژیم غذایی، کمی شبیه رژیم مدیترانه‌ای است؛ ولی به جای استفاده از روغن زیتون، بر مصرف روغن کُلزا تأکید دارد.

رژیم شمال اروپا بر پایه اصول علمی و تخصصی تغذیه، پایه‌گذاری شده است. همچنین نمی‌توان در علمی و اثربخش‌بودنِ آن شکی به دل راه داد.

در رژیم غذاییِ شمال اروپا، باید از محصولات ارگانیک استفاده کنید و جو دوسر، نان چاودار، سبزی‌جات و میوه‌ها را در رژیم غذایی‌تان جای دهید.

برای تأمین پروتئین مورد نیازتان نیز باید به‌سراغ گوشت گاو، گوزن و غذاهای دریایی مثل ماهی، میگو و ماهی سالمون بروید.

یکی از نکته‌های مثبت رژیم شمال اروپا این است که اجازه مصرف کره‌های گیاهی و لبنیات کم‌چرب را می‌دهد و دستتان برای انتخاب این نوع خوردنی‌های سالم نیز باز است.

اگر به این نوع رژیم غذایی علاقه‌مند شدید، بهتر است از فواید آن نیز مطلع شوید. با پیروی از رژیم غذایی شمال ارو‍‍‌‌پا، التهابات از بین‌رفته و علاوه‌بر کاهش وزن، شاهد کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ نیز خواهید بود.

رژیم لاغری قلیایی

آیا شنیده‌اید که برای سالم ماندن باید نسبت اسیدی‌بودن بدنتان (pH بدن) در سطح متعادلی باشد؟

رژیم لاغری قلیایی یا همان آلکالینAlkaline Diet) ) نیز بر همین اصل تمرکز داشته و می‌گوید که در شرایط ایده‌آل، نسبت اسیدی‌بودنِ بدن به باز باید ۱ به ۴ باشد.

با توجه به اینکه نسبت قلیایی‌بودنِ بدن، باید ۴ برابر اسیدی‌بودنِ آن باشد؛ بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که در رژیم قیلیایی یا آلکالین باید تمرکزتان روی مصرف مواد قلیایی باشد. این در حالی است که رژیم‌های غذاییِ معرفی‌شده در کشورهای غربی، بیشتر تأکید بر مصرف مواد غذایی اسیدی دارد.

به گفته متخصصانِ علم تغذیه با رعایت این رژیم غذایی، سطح استرس‌ها و فشارهایتان کمتر شده و احتمال اینکه بیمار شوید نیز کاهش خواهد یافت؛ البته رژیم قلیایی تنوع غذایی را نفی نمی‌کند و فقط می‌گوید در همه حال نسبت ۱ به ۴ خود را رعایت کنید و هرچه که دوست دارید بخورید.

جالب است بدانید که اغلب میوه‌ها و سبزی‌جات در دسته قلیایی‌ها قرار می‌گیرند و خوردنی‌های فراوری شده‌ای مثل نان، گوشت، لبنیات و غذاهای سرخ‌شده در دسته دیگر و اسیدی جای دارند.

بنابراین اگر می‌خواهید از چنین رژیمی تبعیت کنید، ابتدا باید طبیعت تمامیِ مواد خوراکی را بشناسید و ببینید کدام قلیایی و کدام اسیدی است؛ سپس با رعایت نسبت ۱ به ۴ هر چیزی که خواستید میل کنید.

البته اگر به‌دنبال تأثیرات کامل این نوع رژیم غذایی هستید، بهتر است ورزش‌های هوازی و مقاومتی با سطح متوسط را نیز به برنامه تغذیه‌ایِ خود اضافه کنید.

رژیم لاغری ولومتریک

رژیم غذایی «ولومتریک» براساس سبک زندگیِ سالم و مصرف خوراکی‌های مفید و البته ورزش منظم شکل گرفته است.

به همین علت این مورد فقط به رژیم محدود نشده و می‌توان گفت برای خود، سبک زندگیِ هدفمند و سالمی در راستای کاهش وزن و تناسب اندام محسوب می‌شود.

این نوع رژیم برای اولین‌بار توسط دکتر باربارا رولز، پروفسور تغذیه دانشگاه پنسیلوانیا، مطرح گردید.

برطبق گفته دکتر باربارا، کلید دستیابی به تناسب اندام و وزنِ ثابت، تراکم انرژی یا کالری موجود در مواد غذایی است؛ اما این سؤال پیش می‌آید که منظور از تراکم انرژی یا کالری مواد غذایی چیست؟

در رژیم ولومتریک باید بیشتر، از مواد غذایی با تراکم کالریِ پایین و آب بالا، مانند میوه‌ها و سبزی‌جات استفاده کنید.

بنابراین نتیجه می‌گیریم که میوه‌ها و سبزی‌جات دارای تراکم انرژی یا کالری پایین و بالعکس گوشت و لبنیات پرچرب در دسته‌بندی مواد دارای تراکم انرژی یا کالری بالا قرار می‌گیرند.

البته در این رژیم نباید گوشت و دیگر گروه‌های غذاییِ حاویِ کالری بالا را حذف کرد؛ بلکه باید با استفاده متعادل از آن‌ها، مجموع کالری مجاز در طول روز را حفظ نمود.

البته تأکید رژیم ولومتریک فقط بر تغذیه نبوده و برای تبعیت از این نوع رژیم، باید به‌صورت منظم ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در روز ورزش کنید.

رژیم لاغری مراقبت از وزن

رژیم روزه داری

رژیم غذایی مراقبت از وزن یا (Weight watchers) به شهرت بسیار زیادی رسیده و بسیاری از سلبریتی‌ها و شخصیت‌های سرشناس، به‌سراغ این نوع رژیم می‌روند.

در این رژیم غذایی، همه چیز امتیازی است؛ یعنی برای هر غذایی که می‌خورید امتیاز خاصی در نظر گرفته‌شده و هیچ شخصی نباید بیشتر از مجموع امتیازی که برای او در نظر گرفته‌اند، در طول روز کالری دریافت کند.

در رژیم غذایی مراقبت از وزن، مواد غذایی مثل میوه‌ها و سبزی‌جات که نقش سیرکننده دارند و بسیار هم مغذی‌اند، امتیازات کمتری داشته و مواد غذایی مثل شیرینی‌ها بیشترین امتیاز را دارند.

بنابراین برای پیروی از این رژیم باید میوه‌ها و سبزی‌جاتِ بیشتری میل کنید و کمتر سراغ غذاهای چرب و شیرینی‌ها بروید.

رژیم لاغری شوک

رژیم روزه داری

چاق‌ها و افرادی‌که اصلاً وزن کم نمی‌کنند از رژیم غذاییِ شوک، استفاده می‌کنند. چون هدف این رژیم شوک دادن به بدن برای کالری‌سوزی فعالانه و آب شدنِ چربی‌هاست.

این رژیم ادعا می‌کند که کسانی‌که وزن بالایی دارند می‌توانند با پیروی از رژیم شوک، بیش از ۱۵ کیلو در ۱۵ روز، وزن کم کنند.

در رژیم شوک، ۵ روز رژیم سخت گرفته می‌شود و ۲ روز، مثل روزهای قبل از رژیم، غذا میل می‌کنید. این روند یک بار دیگر نیز تکرار می‌شود، سپس یک روز دیگر رژیم گرفته تا ۱۵ روز کامل شود.

قوانین رژیم شوک شامل ممنوعیت مصرف الکل، نوشیدنِ آب فراوان، مصرف هر وعده غذایی در زمان خاص، ممنوعیت پرخوری در دو روزی که غذا آزاد است.

مشکل رژیم غذایی شوک این است که سبب افت قند خون، بی‌حالی و ضعف شدید می‌شود و بعد از مدتی، فرد شروع به پرخوری می‌کند. نتیجه آن اضافه وزن و برهم خوردن برنامه غذایی به دلیل کم خوردن است. یادتان باشد که بدون تجویز پزشک اصلاً به‌سراغ این رژیم نروید.

نتیجه‌گیری

 • کاهش وزن و لاغری، دغدغه افراد بسیاری است. فقط چاق‌ها درک می‌کنند که چاقی و اضافه وزن، چه دردِ زجرآوری است؛ بنابراین به منظور افزایش تقاضای رژیم لاغری، روزانه رژیم‌های فراوانی وارد بازار می‌شود.
 • ادعای لاغریِ بعضی از این رژیم‌ها، واقعاً فضایی و دور از ذهن است، که قطعاً آسیب جدی به بدن فرد وارد می‌کند. در این مطلب از djbaz به بررسی رژیم‌هایی پرداخته شد که در ایران طرفداران خاص خود را دارند.
 • یکی از بهترین و پرطرفدارترین رژیم‌های غذایی، رژیم آنلاین دکتر کرمانی است که به‌طور تضمینی، بدونِ هیچ محدودیت و آسیبی، در کنار ارائه تمریناتِ برنامه ورزشی djbaz، شما را برای همیشه به وزن ایده‌آل می‌رساند.

کاری از گروه djbaz

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن