درمان خانگی

هر چیزی که باید درباره آنفلوانزا بدانید ! ( علائم و درمان )

هر چیزی که باید درباره آنفلوانزا بدانید ! ( علائم و درمان )

آنفلوانزا ( flue یا  influenza ) یك بیماری ویروسی واگیر دار است كه بخش‌های بالایی مجراهای تنفسی را درگیر می‌كند . این بیماری به ناگاه رخ می‌دهد و نشانه‌هایی مانند تب ، كوفتگی و بدن درد ، سردرد ، خستگی ، بی اشتهایی ، سرفه خشك و گلو درد را از خود نشان می دهد . براساس برآورد سازمان جهانی بهداشت سالانه حدود ۳ تا ۵ میلیون نفر به بیماری آنفلوانزا مبتلا شده و از این تعداد حدود ۲۹۰ هزار تا ۶۵۰ هزار نفر در جهان در اثر ابتلا به آن جان خود را از دست می‌دهند . آنفلوانزا دارای ۳ گروه به نامهای A , B , C است . انواع دیگر این آنفلوانزا شامل انفولاانزای پرندگان ، انفولاانزای خوکی و… می باشد .

بیشتر مردم بدون مشكل جدی از این بیماری رهایی می‌یابند ، اما گاهی بیماری به عفونت باكتریایی ، از جمله عفونت گوش ، عفونت سینوس‌ها یا عفونت مجراهای تنفسی (برونشیت) می‌انجامد . البته ، با نگهداری مناسب از بیمار در خانه می‌توان از این عفونت‌ها پیشگیری كرد . در برخی بیماران ممكن است عفونت‌های دردسر سازتری مانند نومونیا به وجود بیاید . بیمارانی كه در خطر چنین عفونتی هستند و باید در بیمارستان بسری شوند ، عبارت‌اند از : کودکان زیر دو سال ، بزرگ‌سالان ۶۵ ساله یا بیشتر و كسانی كه ناراحتی‌های پزشكی جدی دارند . تحقیقات جدید نشان می‌دهد افرادی که از بیماری‌های قلبی عروقی رنج می‌برند ، در زمان ابتلا به آنفلوانزا ۶ برابر بیشتر از حالت عادی در معرض سکته قلبی قرار می‌گیرند .

تفاوت بین سرماخوردگی و آنفلوانزا چیست؟

سرماخوردگی و آنفلوانزا ( flu ) ممکن است در ابتدا یکی به نظر برسند . هر دو بیماری تنفسی هستند و می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند . اما ویروس های مختلف باعث ایجاد این دو بیماری می شوند . علائم آن ها به شما کمک می کند تفاوت بین آنها را بهتر متوجه شوید . سرماخوردگی و آنفلوانزا علائم متداولی مانند آبریزش یا بینی چرکی ، عطسه ، درد بدن و خستگی عمومی دارند . ولی به عنوان یک قاعده کلی ، علائم آنفلوانزا شدیدتر از علائم سرماخوردگی است . تفاوت بارز دیگر این دو در مورد جدی بودن و درمان آنها است . درمان سرماخوردگی بسیار راحت تر از درمان یک مورد بیماری آنفلوانزا است . در نظر داشته باشید سرماخوردگی به ندرت باعث ایجاد شرایط یا مشکلات سلامتی دیگر می شود . اما آنفلوانزا می تواند منجر به عفونت های سینوسی و گوش ، ذات الریه و سپسیس شود .

روش انتشار ویروس آنفلوانزا

ویروس‌های آنفلوانزا موجود در قطرات تنفسی از طریق سرفه و عطسه منتشر می‌شوند . در اغلب موارد این انتشار از فرد به فرد و معمولاً از طریق تماس دست با آن چیزی که به ویروس آنفلوانزا آلوده شده است و سپس تماس دست آلوده با دهان و بینی فرد منتقل می‌شود . این ویروس می تواند به مدت دو تا هشت ساعت روی اشیاء بی جان زندگی کند . فرد مبتلا به ویروس آنفلوانزا ممکن است روز قبل از شروع علائم تا روز پس از بروز بیماری ویروس را انتقال دهد که این امر بدان معنی است که شما می‌توانید فردی را قبل از آنکه بیماری در شما ایجاد شده باشد مبتلا نمایید و یا برعکس .

علائم آنفلوانزا چیست؟

از مواجهه با ویروس تا ایجاد علائم یک تا چهار روز طول می‌کشد . ابتدا خشکی گلو ، آبریزش بینی و احساس زخم در گلو ایجاد می‌شوند و سه تا چهار روز بعد علائمی مانند تب ، سرفه ، درد بدن ، سردرد و خستگی ایجاد می‌شوند . زمان شیوع این بیماری بیشتر در اواخر زمستان و اوایل زمستان است . در اینجا برخی از علائم شایع آنفلوانزا را برای شما بیان می کنیم :

تب و لرز اولین علائم آنفلوانزا

انفلوانزا تقریباً همیشه باعث افزایش دمای بدن شما می شود که به آن تب گفته می شود . بیشتر تب های مربوط به آنفلوانزا از تب کم درجه در حدود ( ۳۷٫۸ درجه سانتیگراد ) تا ( ۴۰ درجه سانتیگراد ) است . علاوه بر بروز تب ، لرز و عرق سرد نیز وجود دارد . بیشتر تب های مربوط به آنفلوانزا کمتر از یک هفته طول می کشد .

سرفه کردن

سرفه خشک و مداوم از علائم شایع انفلوانزا است . سرفه ممکن است بسیار خشک ، ناراحت کننده و دردناک باشد . همچنین ممکن است در این مدت تنگی نفس یا ناراحتی در قفسه سینه را تجربه کنید . ممکن است سرفه دارای خلط باشد . بسیاری از سرفه های مرتبط با آنفلوانزا می توانند حدود دو هفته و یا بیشتر ادامه داشته باشند .

دردهای عضلانی

این دردهای عضلانی مربوط به آنفلوانزا بیشتر در گردن ، پشت ، بازوها ، پاها و کمر وجود دارد . آنها غالباً شدید هستند و حرکت را حتی هنگام انجام کارهای اصلی دشوار می کنند .

سردرد

اولین علامت شما در مورد آنفلوانزا ممکن است سردرد شدید باشد . بعضی اوقات علائم چشمی مانند حساسیت به نور و صدا همراه با سردرد وجود داشته باشد .

خستگی و بی حالی

احساس خستگی و کسالت یک علامت نه چندان قطعی آنفلوانزا است . احساس کسل بودن به طور کلی می تواند نشانه بسیاری از شرایط باشد .

آنفلوانزا نشانه های دیگری از قبیل مشکل در خواب ، کاهش اشتها ، شکم درد و اسهال ، گلو درد و درد سینه ، آبریزش بینی ، تهوع و استفراغ ( بیشتر در کودکان ) می تواند داشته باشد .

درمان آنفلوانزا

سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۱۸ پس از ۲۰ سال ، داروی جدیدی با نام بالوزاوير ماربوكسيل را برای آنفلوانزا تأیید کرد . داروی جدید به سه داروی ضد ویروسی موجود برای درمان آنفلوانزا ( اسلتامیویر ، پرامیویر و زانامیویر ) اضافه شد . داروهای ضد ویروسی موجب کاهش علائم آنفلوانزا شده و طول مدت بیماری را کاهش می‌دهند . این‌ داروها ، داروهای تجویزی هستند که به شکل‌های مختلفی مانند قرص‌ ، مایعات ، پودر استنشاقی و محلول وریدی ارائه می‌شوند و پزشک گزینه‌ی مناسب را برای بیمار تجویز می‌کند . این داروها ممکن است عوارض جانبی نیز داشته باشند . یک موضوع مهم این است که باید مصرف داروهای آنفلوانزا را زود آغاز کرد ، زیرا مطالعات نشان می‌دهند که آن‌ها بهترین عملکرد را طی دو روز نخست بیماری دارند .

به‌خاطر داشته باشید که آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان آنفلوانزا مؤثر نیستند ، چرا که آنتی‌بیوتیک‌ها قادر به درمان عفونت‌های ویروسی نیستند . تنها در صورت بروز عفونت‌های ثانویه و بنا به توصیه پزشک باید از آنتی‌بیوتیک استفاده کرد . مقاومت باکتری‌ها به آنتی بیوتیک‌ها یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که سلامت انسان عصر مدرن را تهدید می‌کند . بسیاری از دانشمندان بر این باورند که در دهه‌ های آینده مقاومت آنتی‌بیوتیکی می‌تواند عامل مهم مرگ و میر انسان‌ها باشد .

تاثیر مسکن بر آنفلوانزا

مسّکن هایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن اغلب به منظور کاهش علائم انفلوانزا شامل درد عضلانی ، سردرد و تب توصیه می شوند .

داروهای ضد حساسیت و سرفه

این نوع داروها می تواند به تسکین گرفتگی بینی و فشار در سینوس ها و گوش های شما کمک کند . سرفه یک علامت شایع آنفلوانزا است و برخی از داروها می توانند به تسکین آن کمک کنند . اگر نمی خواهید دارو بخورید ، از ترکیب عسل و لیمو و همچنین دم نوش آویشن یا زنجبیل برای کاهش سرفه استفاده کنید .

استراحت و درمان های خانگی آنفلوانزا

استراحت زیادی داشته باشید . بدن شما به سختی در برابر ویروس آنفلوانزا می جنگد ، بنابراین باید انرژی لازم را به او بدهید . تا زمانی که خوب نشده اید از رفتن به مدرسه و محل کار خودداری کنید . همچنین باید زیاد مایعات بنوشید . آب ، آب میوه ، نوشیدنی های ورزشی و سوپ می تواند به شما در تامین آب مورد نیاز بدنتان کمک کند . مایعات گرم مانند سوپ و چای در تسکین گلو درد موثر است .

influenza

واکسن آنفلوانزا

بهترین و کارآمدترین روش برای جلوگیری از آنفلوانزا و جلوگیری از شیوع آن ، واکسیناسیون است . واکسن انفلوانزا به صورت تزریقی وجود دارد . هرچه افراد نسبت به آنفلوانزا واکسینه شوند ، شیوع آنفلوانزا کمتر خواهد بود . واکسیناسیون همچنین می تواند به کوتاه شدن مدت زمان بیماری شما کمک کند و می تواند علائم آن را کاهش دهد . واكسن آنفلوانزا یک واكسن غیرفعال حاوى ویروس كشته شده انفلوانزا است . این واكسن دستگاه ایمنى میزبان ( گیرنده واكسن ) را تحریك مى‌كند تا علیه ویروس آنفلوانزا پادتن بسازد .

بنا به دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت ، تقریبا برای همه افرادی که بیشتر از ۶ ماه سن دارند ، به ویژه افرادی که در معرض خطر هستند ( بزرگسالانی که حداقل ۶۵ سال سن دارند ، خانم های باردار و افرادی که شرایط پزشکی مزمن دارند و سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده ) ، می‌توانند از این واکسن برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا استفاده کنند . بهترین زمان دریافت واکسن آنفلوانزا قبل از شروع انتشار بیماری در جامعه است . با این حال باید توجه داشت که این پیشگیری نسبی است ، چرا که ویروس انفلوانزا به سبب خصوصیات ویژه ژنتیکی می‌تواند با تغییراتی در ساختار ژنتیکی و پروتئینی خود به اشکال جدیدی درآید که در مقابل واکسن مقاوم است .

پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا

علاوه‌بر واکسیناسیون ، اقدامات پیشگیرانه‌ بسیار مهم هستند . از افرادی که بیمار شده‌ اند دور بمانید ( روبوسی ، نزدیک شدن بیش از حد و دست دادن ) . نکات بهداشتی مانند شستن مکرر دست‌ها در طول روز را رعایت کنید . وسایلی همچون قاشق ، بشقاب و لیوان فرد مبتلا پس از استفاده با دقت شسته شود و از دیگر ظروف جدا نگه داری شود . اگر مبتلا به ویروس آنفلوانزا هستید هنگام سرفه یا عطسه کردن ، جلوی دهان خود را با دستمال تمیز بگیرید . هرگر این کار را با دست خود انجام ندهید و دست های خود را به چشم یا دهان خود نزنید ، چرا که باعث انتقال ویروس ها به دست شما و محیط میشود . استفاده از ماسک های دهان نیز در عدم انتشار ویروس بسیار کارآمد است . سعی کنید از ویتامین ها به ویژه ویتامین های گروه C ، سبزیجات ، میوه و مایعات زیاد مصرف کنید .

منبع : تیم تحقیقاتی djbaz

نویسنده : وحید مهدوی

تاریخ ثبت مقاله در djbaz : ۱۶  آذر ماه ۹۸

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید بروز خواهد شد !

هر چیزی که باید درباره آنفلوانزا بدانید ! ( علائم و درمان )

گرد آوری شده از djbaz
مجله خبری فان نیوز
درمان خانگی djbaz
منبع : djbaz

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن