درمان خانگی

هر آنچیزی که باید درباره جراحی دندان عقل بدانید ! (مهم)

هر آنچیزی که باید درباره جراحی دندان عقل بدانید ! (مهم)

جراحی دندان عقل جز بیشترین عمل ها می باشد . دندان های عقل در انتهای فک و  جز اخرین دندان ها می باشند . این دندان ها معمولا در سنین نوجوانی یا اوایل بزرگسالی به وجود می ایند .اگر دندان عقل زیر لثه شما گیر کرده باشد و یا فضای کافی برای رشد نداشته  باشد ، ان را دندان اسیب دیده قلمداد می کنند . همراه ما باشید تا شما را با معایب و فواید دندان عقل اشنا نماییم .

دندان عقل و هر آنچیزی که باید درباره آن بدانید !

علائم دندان عقل چیست ؟

برخی از افراد با دندان عقل مبتلا به هیچ مشکلی نخواهند شد  ، در حالی که برخی دیگر علائم واضحی دارند . یک دندان عقل ممکن است لثه را پاره کند و بخشی از دندان دیده شود . این نوع دندان عقل را اسیب دیده می گویند . یک دندان عقل ناقص میتواند باعث به دام افتادن مواد غذایی شود و تمیز کردن دندان نیز دشوار نماید . برای برخی افراد ، یک دندان عقل میتواند تا حد زیادی با درد از لثه خارج شود .

ممکن است علائمی از قبیل :

 1. درد
 2. تورم در اطراف لثه و فک
 3. بوی بد دهان
 4. خونریزی لثه ها
 5. طعم ناخوشایند در دهان
 6. مشکلات باز کردن دهان

را داشته باشید .

بوی بد دهان میتواند طعم ناخوشایندی در دهان شما ایجاد کند . توجه داشته باشید دندان خراب یا شکسته نمی تواند علائم بالا را داشته باشد و در اکثر مواقع علت درد لثه و دندان دندان عقل می باشد .

به طور کلی ، دندان های عقل باعث اسیب دیدن می شوند زیرا فک شما فضای کافی برای دندان را ندارد . گاهی اوقات ، دندان از زاوبه اشتباه رشد می کند ، که میتواند باعث شود تا به آن اسیب نرسانیم .

در چه زمانی دندان عقل شروع به رشد می کند ؟

معمولا دندان عقل ِ بیشتر افراد در سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی شروع به رشد می کند . در این سن ساختار فک کوچک است و هیچ راهی برای جلوگیری از اسیب ندیدن دندان وجود ندارد .بهداشت خوب دندان ممکن است در جلوگیری از مشکلات احتمالی به فرد کمک کند .

دندان عقل خراب چگونه تشخیص داده می شود ؟

دندانپزشک شما میتواند در معاینه دندان های شما و گرفتن اشعه X ساده از دهان شما آن را تشخیص دهد . پرتونگاری X می تواند نشان دهد که آیا دندان شما آسیب دیده است یا خیر .

در صورت اسیب دیدن دندان شما میتوانید با دندانپزشک خود درباره مزایا و خطرات جراحی صحبت نمائید .

جراحی دندان عقل چگونه انجام می شود ؟

اگر دندان عقل شما باعث علائم یا مشکلات دندانپزشکی شود ، دندانپزشک ممکن است پیشنهاد کند که کشیدن دندان عقل برای شما مناسب تر می باشد.جراحی دندان عقل معمولا یک عمل سرپایی است . شما میتوانید همان روز به خانه بروید . یک دندانپزشک یا جراح دندان این عمل را انجام می دهد . به عنوان مثال ، پزشک ممکن است از دارو های بیهوشی قبل از عمل استفاده کند .

 1. بی حسی موضعی برای بی حس کردن دهان
 2. بیهوشی آرام بخش برای آرامش شما و جلوگیری از درد ب
 3. بیهوشی عمومی ، باعث می شود شما در طول عمل بخوابید و چیزی احساس نکنید .

مراحل جراحی دندان عقل :

جراح ، برشی را در لثه شما ایجاد می کند و قبل از برداشتن دندان ، استخوان مشکل ساز را بیرون می آورند . انها برش را با بخیه بسته می کنند و فضای ان را با گاز می بندند . کل جراحی معمولا حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد . اگر دندان های شما کاملا تحت تاثیر قرار گرفته و در اعماق لثه یا استخوان فک شما گیر کرده باشد ، ممکن است کار جراحی شما سخت تر باشد . معمولا چند روز بعد از عمل شما میتوانید به فعالیت های عادی خود بازگردید .تا شش هفته طول می کشد تا دهان به طور کامل بهبود یابد .

احتمالا شما نمی توانید حدود یک هفته دهان خود را به طور عادی باز کنید ، بنابراین باید غذاهای نرم بخورید بعد از عمل ممکن است درد ، خونریزی و تورم را تجربه نمائید . پزشک میتواند برای مدیریت ناراحتی و درد ، مصرف داروهای ضد درد و استفاده از کمپرس سرد و دستور العمل های خاصی را به شما بدهد . اگرچه نادر است ولی ممکن است یک توده خشک و دردناک را احساس کنید . این اتفاق نادر تنها زمانی رخ می دهد که ، لخته خون قرار است بعد از عمل تشکیل شود و به درستی شکل نمی گیرد .

نکته : حتما برای کشیدن دندان عقل به یک دکتر مورد اطمینان مراجعه نمایید زیرا کشیدن دندان عقل بسیار مهم می باشد .

جراحی دندان عقل

آیا شما باید دندان های آسیب دیده را نیز بکشید ؟

اگر دندان های شما تحت تاثیر دندان عقل قرار نمی گیرد ، دندانپزشک ممکن است پیشنهاد کند که آن ها نیاز به درست کردن ندارند . در جامعه پزشکی بحث در مورد اینکه چکاری با دندان عقل تحت تاثیر قرار گرفته است که باعث ایجاد علائم نمی شود . برخی دندان پزشکان معتقدند که برای جلوگیری از  بروز مشکلات بعدی باید از بین بروند . برخی دیگر پیشنهاد می کنند که باید مانند گذشته باقی بمانند . اگر شما و پزشکتان تصمیم دارید که از عمل جراحی پرش کنید، برای هرگونه مشکل احتمالی دندانپزشکی باید تحت نظر بگیرید . مهم است که مرتبا به دندانپزشک خود مراجعه کرده و اطراف دندانهای سالم خود را نخ دندان بکشید

عوارض تاخیر در جراحی دندان عقل ؟

مطمئنن تمیز کردن دندان های عقل کاری سختیست و مواد غذایی میتوانند در انها به دام بیفتند . اگر دندان عقل از بین نرود ، میتواند منجر به مشکلات خاصی شود از جمله :

 • عفونت حفره ها
 • پوسیدگی دندان
 • عفونت لثه ها
 • شکستن دندان ها
 • کیست لثه ها

به دلیل این عارضه های احتمالی ، برخی دندانپزشکان برای دندان های خراب و شکسته عمل جراحی را پیشنهاد می دهند .

ضرورت جراحی دندان عقل

یک دندان عقل ممکن است به هیچ وجه مشکلی ایجاد نکند. اگر علائمی دارید ، ممکن است عمل جراحی ضروری باشد. اما از بین بردن دندانهای عقل در حین جوانی ممکن است منجر به نتایج بهتری شود. به طور مثال : اگر شما به طور کامل به دندان عقل رسیدگی کنید و دندان عقل مشکلی برایتان ایجاد نکند جراحی ان الزامی نمی باشد ولی کشیدن ان در جوانی کار ساده تریست . چنان چه دندان عقل شما تحت تأثیر قرار گرفته است ، در مورد گزینه های درمانی با دندانپزشک یا جراح خود صحبت کنید.

روز عمل جراحی دندان عقل :

کشیدن دندان Wisdom یک عمل جراحی و سرپایی می باشد ، به این معنی که در همان روز وارد می شوید و بعد از چند ساعت از مرکز جراحی خارج می شوید. اگر در حین عمل بی حسی موضعی یا آرام بخش باشد ، احتمالاً در حین عمل از خواب بیدار خواهید شد. اما اگر بیهوشی عمومی به شما داده شود ،زمان بیدار شدن شما طولانی تر می باشد . بنابراین شما را به اتاق بهبود می رسانند. وقتی از عمل جراحی بیدار می شوید ، به آرامی دوباره در دهان احساس خود را به دست خواهید آورد. برخی از درد و تورم طبیعی است. روز اول بهبود نیز مقداری خون در دهان شما خواهد بود. شما می توانید به محض بیدار شدن تکه ای یخ را در جای دندان خود بگذارید .
دقت در مصرف داروها :
 همچنین به شما دستورالعملهایی در مورد زمان و چگونگی مصرف داروها ، یا داروهای ضد درد داروهای ضد نسخه یا چیزهای بدون نسخه داده می شود .  اگر اجباری نباشد ، ایده خوبی است که شخص دیگری شما را به خانه برساند . دندانپزشک شما ممکن است بر این مورد اصرار داشته باشد به خصوص اگر تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید . زیرا در مدت زمان طولانی قادر به رانندگی نخواهید بود. بعد از عمل می توانید غذاهای بسیار نرم بخورید اما از مصرف الکل ، کافئین و سیگار کشیدن خودداری کنید. همچنین باید از استفاده از نی خودداری کنید. این موارد می تواند منجر به عوارض شود.

 مدت زمان بهبودی کامل پس از جراحی دندان عقل

دندانه مولرهای پشت شما که به عنوان دندانهای عقل نیز شناخته می شوند آخرین دندانهای بالغی هستند که در دهان شما ظاهر می شود. بیشتر افراد طی سه تا چهار روز از عمل جراحی دندان عقل بهبود می یابند. اگر دندان های شما تحت تأثیر قرار گرفتند ، می تواند یک هفته کامل طول بکشد تا بهبود یابد. زخم باقی مانده پس از عمل به طور کامل برای ماه ها بهبود نمی یابد ، بنابراین هنوز می تواند چند هفته بعد از عمل عفونت ایجاد کند. از خود مراقبت کنید و به هر نشانه ای از مشکل توجه کنید. می توانید فعالیتهای روزمره و عادی را روز بعد از عمل از سر بگیرید ، اما از هرگونه فعالیتی که می تواند بخیه یا لخته خون روی زخم شما ایجاد کند ، خودداری کنید.

موارد زیر بعد از عمل به طور کامل ممنوع می باشد :

 • ورزش سنگین
 • سیگار کشیدن
 • تف
 • نوشیدن از نی
برخی از ورم ها ، درد و خونریزی بعد از برداشتن دندان عقل طبیعی است . اگر درد یا خونریزی بیش از حد و غیرقابل تحمل است سریعاً با دندانپزشک خود تماس بگیرید. علائم شما باید تا روز سوم بعد از عمل بسیار بهبود یابد. تمام درد و خونریزی باید طی یک هفته بعد از عمل از بین برود .
کشیدن دندان عقل

علائمی که میتواند پس از عمل دندان عقل خطرناک باشد :

 1. مشکل در بلع یا نفس کشیدن
 2. تب
 3. داروها در کاهش درد مؤثر نیستند
 4. تورم که با گذشت زمان بدتر می شود
 5. بی حسی
 6. خون یا چرکی از بینی شما بیرون می آید
 7. خونریزی که متوقف نمی شود .

مراقبت در منزل :

این بسیار مهم است که هنگام جلوگیری از عفونت و عوارض ، در خانه از دهان خود مراقبت کنید. دندانپزشک یا جراح دهان شما دستورالعمل دقیقی در مورد نحوه تمیز کردن و محافظت از دهان خود را بعد از عمل به شما ارائه می دهد. این ممکن است تنها روزی باشد که دندانپزشک به شما می گوید برای یک روز کل مسواک ، آبکشی یا نخ دندان استفاده نکنید.

دستورالعمل های معمول نظافت شامل موارد زیر است:

برای تمیز کردن ، زخم دندان را با آب نمک شستشو دهید. هنگام شستشو ، آب را به یکباره از دهان خارج نکنید. برای جذب خون اضافی ، زخم را به آرامی با گاز پر کنید. باید بتوانید یک یا دو روز بعد از عمل به زندگی روزمره خود برگردید. شما می خواهید بسیار مراقب باشید که لخته خون و بخیه های خود را به مدت یک هفته از بین نبرید. مانند هر زخم دیگر ، خونِ روی سوراخ دندان عقل شما از زخم محافظت و باعث بهبودی آن می شود . اگر لخته خون اختلال ایجاد کند ، در معرض درد و خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت خواهید بود. وقتی این اتفاق می افتد ، به آن سوکت خشک گفته می شود.

راه های کاهش درد پس از کشیدن دندان عقل :

راه های اصلی مدیریت درد دندان و کاهش تورم استفاده از یخ و داروهای ضد درد می باشد . از دندانپزشک خود بخواهید شما راهنمایی کند که چند بار از بستنی روی دندان خود استفاده کنید. یخ را مستقیماً روی دندان خود قرار ندهید ، زیرا این عمل ممکن است منجر به درد دندان شما شود . آنها همچنین توصیه می كنند كه می توانید به جهت درمان درد دندان برخی داروها را بدون نسخه را نیز مصرف نمائید .
همچنین ممکن است به شما توصیه شود در زمان بهبودی ، آنتی بیوتیک مصرف کنید. این برای جلوگیری از هرگونه عفونت است در حالی که دهان شما در مقابل میکروب ها آسیب پذیر است. حتماً طبق دستورالعمل دندانپزشک ، تمام مراحل آنتی بیوتیک را طی کنید.

پس از جراجی دندان عقل خوردن چه غذاهایی مناسب است ؟

کربن  هیدرات و خوب غذا خوردن برای بهبودی مهم است ، اگرچه ممکن است مستقیماً بعد از عمل اشتهای خوبی نداشته باشید. از پزشک خود بخواهید در مورد آنچه می توانید در اولین روزهای بهبودی بخورید ، دستورالعمل های خاصی به شما بدهند . به غذاهایی بیاندیشید که بدون جویدن زیاد آسان خواهد بود و غذایی که لخته یا بخیه خون شما را مختل نمی کند.
ابتدا با غذاهای بسیار نرم شروع کنید ، مانند:
 • پنیر کلم
 • سس سیب
 • پودینگ
 • سوپ
 • پوره سیب زمینی
 • اسموتی

از خوردن غذاهای زیر بپرهیزید .

برخی ملاحظات بعد از عمل جراحی دندان عقل

غذای بسیار گرم که می تواند محل عمل را بسوزاند . آجیل یا دانه هایی که می توانند در حفره ای که قبلاً دندان عقل شما وجود دارد گیر کرده باشند. نوشیدن از نی یا خیلی جدی از یک قاشق ، که می تواند لخته خون یا بخیه های شما را از بین ببرد.  هنگامی که احساس آمادگی کردید ، به آرامی شروع به خوردن غذای دلچسب کنید.

نام مقاله : هر آنچیزی که باید درباره جراحی دندان عقل بدانید !

منبع :  djbaz

نویسنده : فائزه شرفی

تاریخ ثبت مقاله در djbaz :۱۴ آبان ماه ۹۸

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید بروز خواهد شد .

Rate this post


هر آنچیزی که باید درباره جراحی دندان عقل بدانید ! (مهم)

گرد آوری شده از djbaz
مجله خبری فان نیوز
درمان خانگی djbaz
منبع : djbaz

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن