درمان خانگی

هرچیزی که باید درباره زانو درد بدانید ( علل – علائم – درمان سریع )

هرچیزی که باید درباره زانو درد بدانید ( علل – علائم – درمان سریع )

درد زانو یکی از شایع ترین دردهایی است که افراد در هر سنی را دچار مشکل می کند . درد زانو ممکن است نتیجه یک جراحت مانند پارگی رباط یا به دلیل از بین رفتن غضروف باشد . بیماری هایی از قبیل آرتروز ، نقرس و برخی عفونت ها نیز می توانند باعث زانو درد شوند . زانو درد ممکن است به طور ناگهانی ، اغلب بعد از آسیب یا ورزش به شکل یک درد خفیف شروع شود و سپس به آرامی بدتر شود . بسیاری از انواع درد های جزئی زانو با مراقبت و انجام ندادن کارها و ورزش های سنگین که باعث فشار به زانو می شود به مرور بهبود می یابد . درمان زانو درد در موارد حاد تر فیزیوتراپی و بریس زانو می باشد که به تسکین درد زانو کمک کنند . در برخی موارد ، ممکن است زانوی شما به جراحی نیاز داشته باشد .

علائم زانو درد

علائم درد مزمن زانو برای هر فرد متفاوت است و علت درد زانو اغلب بر نحوه احساس درد تأثیر می گذارد . درد مزمن زانو ممکن است به صورت زیر باشد :

 • دارای درد مداوم است
 • درد شدید و تیر کشنده هنگام استفاده و حرکت دادن زانو
 • احساس سوزش و ناراحتی در زانو

همچنین ممکن است هنگام لمس زانو ، تورم و درد مزمن را تجربه کنید .

دلایل زانو درد

درد زانو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد . داشتن اضافه وزن شما را در معرض خطر بیشتر مشکلات زانو قرار می دهد . استفاده بیش از حد از زانو نیز می تواند آغازگر مشکلات زانو در شما باشد که باعث درد می شود . نکته ای که باید بدانید این است که درد موقتی زانو با درد مزمن زانو تفاوت دارد . بسیاری از افراد به دلیل آسیب دیدگی یا تصادف ، درد موقتی زانو را تجربه می کنند . ولی درد مزمن زانو به ندرت بدون معالجه از بین می رود و همیشه علت زانو درد به یک حادثه مربوط نمی شود و مجموعه ای از عوامل در آن دخیل هستند . برخی از دلایل عمده درد زانو عبارت است از :

دَرد زانو به دلیل آسیب دیدگی

آسیب دیدگی زانو می تواند روی هر یک از رباط ها ، تاندون ها یا کیسه های پر از مایع ( بورس ) که مفصل زانو را احاطه کرده اند و همچنین استخوان ها ، غضروف ها و رباط هایی که خود مفصل را تشکیل می دهند ، تأثیر بگذارد . برخی از صدمات شایع در زانو شامل موارد زیر است :

آسیب رباط صلیبی قدامی یا  ALC

آسیب ACL به پارگی رباط صلیبی قدامی اطلاق می شود . این رباط یکی از چهار لیگامنت که به استخوان ساق پا متصل می شود . آسیب ACL به ویژه در افرادی که بسکتبال ، فوتبال یا ورزش های دیگری را بازی می کنند که نیاز به تغییر ناگهانی در جهت دارند ، شایع است .

شکستگی

استخوان های زانو از جمله کشکک زانو در هنگام برخورد یا تصادفات می توانند شکسته شوند . افرادی که استخوان های آنها به دلیل پوکی استخوان ضعیف شده اند ، ممکن است به راحتی دچار شکستگی استخوان شوند .

پاره شدن منیسک

منیسک از غضروف های سخت و لاستیکی تشکیل شده است و به عنوان کمک رابط بین استخوان ساق پا و استخوان ران عمل می کند . پارگی منیسک به دلیل چرخش ناگهانی و تحت فشار زانو می باشد .

بورسیت زانو

برخی از صدمات زانو باعث ایجاد التهاب در بورس یا همان کیسه های کوچک مایعات می شود که قسمت بیرونی مفصل زانوی شما را خم می کند می شود .

تاندونیت پاتلا

تاندونیت به تحریک و التهاب یک یا چند تاندون گفته می شود . تاندون ها بافت های ضخیم و فیبری هستند که عضلات را به استخوان ها متصل می کنند . دوندگان ، اسکی بازها ، دوچرخه سواران و افراد درگیر در ورزش های پرشی و می توانند دچار التهاب را در تاندون پاتلار شوند .

علت زانو درد

درد زانو  بر اثر مشکلات مکانیکی و فیزیکی

لوز بادی

لوز بادی ها تکه های غضروفی یا استخوانی آزاد هستند که در اثر ضربات وارد به زانو یا عوامل دیگر از غضروف یا استخوان سطحی مفصل کنده شده و درون مفصل شناور می شوند . این تکه بطور مرتب در درون مفصل حرکت میکند و هر وقت در موقعیتی قرار گرفت که بتواند جلوی خم شدن یا راست شدن کامل مفصل را بگیرد مفصل قفل شده و زانو درد می گیرد .

سندرم ایلیوتیبیال باند

ایلیوتیبیال باند وقتی بروز پیدا می کند که رباطی که از قسمت بیرونی استخوان لگنی ( pelvic bone ) به قسمت بیرونی استخوان درشت نی یا تیبیا ( iliotibial band ) می آید ، سفت و محکم شود و با بخش بیرونی استخوان فمور اصطکاک ایجاد کند . دوندگان بیشتر در معرض این مشکل هستند .

در رفتگی کاسه زانو

این حالت وقتی اتفاق می افتد که استخوان سه گوش کشک یا استخوان پاتلا که جلوی زانو را پوشش می دهد از جای خود لغزیده و حرکت کند . در برخی موارد ، کاسه زانوی در رفته در جای خود باقی مانده و شما می توانید آن را مشاهده کنید .

درد لگن یا پا

گاهی درد پا و لگن باعث می شود برای کم کردن بار درد از این مفاصل شکل راه رفتن فرد عوض شود . اما این کار می تواند فشار بیشتری روی مفصل زانو وارد کند . در برخی موارد مشکلات لگن یا پا می تواند به زانو ربط داشته باشد .

درمان درد زانو

درد زانو به دلیل آرتروز

بیش از ۱۰۰ نوع مختلف آرتروز وجود دارد . انواع مختلفی که احتمالاً روی زانو تأثیر می گذارد عبارتند از :

استئوآرتریت : که گاه به آن آرتریت دژنراسیون گفته می شود شایع ترین نوع از انواع آرتروز است . این آرتروز یک وضعیت ساییدگی است که به دلیل بالا رفتن سن و استفاده بیش از حد از زانو به وجود می آید .

روماتیسم مفصلی : ناتوان کننده ترین شکل آرتروز می باشد . روماتیسم آرتریت یک بیماری خود ایمنی است که می تواند تقریباً بر روی هر مفصل بدن ، از جمله زانوها تأثیر بگذارد . اگرچه آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است ، اما شدت آن متفاوت است و حتی ممکن است همیشگی نباشد .

نقرس : این نوع آرتروز هنگامی اتفاق می افتد که کریستال های اسید اوریک در مفصل ایجاد می شوند . در حالی که نقرس بیشتر روی انگشتان پا تأثیر می گذارد ، ممکن است در زانو نیز ایجاد شود .

آرتروز  pseudogout :  مانند علائم بیماری نقرس به دلیل تشکیل کریستال های میکروسکوپی در مفصل ایجاد می شود و میتواند منجر به درد ، تورم ، قرمزی و گرما در زانو شود .

آرتریت سپتیک : گاهی اوقات مفصل زانو ممکن است عفونت کند و منجر به تورم ، درد و قرمزی شود . آرتریت سپتیک غالباً با تب بروز می کند و معمولاً قبل از شروع درد هیچ نشانه ای ندارد . آرتریت سپتیک می تواند به سرعت آسیب بزرگی به غضروف زانو وارد کند .

دیگر مشکلات  این بیماری

کندرومالاسی کشکک ( سندرم درد پاتلوفمورال ) یا نرم شدن غضروف کشکک اصطلاحی کلی است که به درد بین کشکک زانو و استخوان فمور مربوط می شود . این بیماری در ورزشکاران و در نوجوانان بخصوص آن دسته که کشکک زانوی از تنظیم خارج شده دارند و کهنسالان مبتلا به التهاب کشکک زانو بیشتر دیده می شود . کندرومالاسی کشکک شایع ترین علت درد زانو است . این بیماری در واقع نوعی نرم شدن غضروف کشکک است و علت این نرم شدن در اکثر اوقات حرکت نامتعادل کشکک روی مفصل زانو ، رفتار نامناسب با زانو در حین فعالیت های بدنی یا ورزشی ، ضربه و یا ضعف عضلات ران است .

چه عواملی ریسک ایجاد زانو درد را افزایش می دهد ؟

بعضی از عوامل می توانند خطر ابتلا به مشکلات زانو را افزایش دهند ، از جمله :

 1. اضافه وزن : اضافه وزن یا چاقی فشار را در مفاصل زانو حتی در حین انجام فعالیت های معمولی مانند پیاده روی یا بالا رفتن از پله ها بالا می برد . همچنین با تسریع در تجزیه غضروف مفصل ، شما را در معرض خطر ابتلا به آرتروز قرار می دهد .
 2. عدم انعطاف پذیری یا قدرت عضلات : عدم استحکام و انعطاف پذیری می تواند خطر آسیب دیدگی زانو را افزایش دهد . عضلات قوی به تثبیت و محافظت از مفاصل شما کمک می کند و انعطاف پذیری عضلات می تواند به شما در دستیابی به دامنه کامل حرکت کمک کند .
 3. ورزش یا مشاغل خاص : بعضی از ورزش ها فشار بیشتری را روی زانو ها قرار می دهند . اسکی کردن ، پرش های بسکتبال ، وزنه برداری و ضربات مکرر به زانوها هنگام دویدن ، همه خطر آسیب دیدگی زانو را افزایش می دهد . مشاغلی که به فشار و استفاده از زانو ها نیاز دارند مانند بنایی یا کشاورزی نیز می توانند خطر درد زانو را برای شما افزایش دهند .
 4. آسیب های قدیمی : آسیب دیدگی های قبلی شانس آسیب دیدن مجدد زانو را افزایش می دهد درد زانو .

روش های تشخیص نوع زانو درد

هر علت احتمالی دَرد زانو به آزمایشات تشخیصی مختلفی نیاز دارد . این موارد شامل آزمایشات خونی ، معاینه فیزیکی ، اشعه X ، سی تی اسکن یا MRI و سایر آزمایشات تصویر برداری است . پزشک بسته به تشخیص اولیه خود ممکن است آزمایشات مختلفی را برای شناسایی عوامل ایجاد کننده زانو درد شما توصیه کند .

درمان درد زانو

درمان درد زانو

هر علت اصلی درد زانو نوع خاصی از درمان دارد . این روش های درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • فیزیوتراپی
 • دارو ها
 • عمل جراحي

فیزیوتراپی زانو درد

فیزیوتراپی درد زانو برای درمان دردهای زانو و یا به دست آوردن توانایی یا بهبود حرکت زانو در اثر عمل جراحی و یا آسیب دیدگی از موثرترین روش های درمان به حساب می آید . ممکن است شما در تجربه فعلیتان آخرین راه حل را حرکت دادن مفاصل زانو و یا حتی راه رفتن بدانید ، اما گاهی اوقات پزشک برای بازگرداندن قوای جسمانی مفصلی ، عضلانی و ریکاوری برای شما فیزیوتراپی زانو را تجویز میکند . فیزیوتراپی یا توانبخشی میتواند درد عضلات و مفاصل شما را کاهش دهد . فیزیوتراپیست حرفه‌ ای از روش‌ های متنوعی برای بازگرداندن قدرت عضلات شما بهره می گیرد و باعث میشود بدن شما احساس راحتی و حرکت بهتری داشته باشد .

درمان دارویی زانو درد

درمان دارویی زانو درد شامل درمان دارویی موضعی ، تزریقی ، خوراکی و استفاده از مکمل ها می باشد .

درمان موضعی درد زانو

داروها و مکمل های موضعی که به شکل کرم ، پماد ، اسپری و محلول های ضددرد در محل مفصل زانو استفاده می شوند تا حدودی عوارض کمتری دارند و اگر عوارضی مانند حساسیت پوستی و قرمزی را ایجاد ننمایند ، گزینه های مناسب تری نسبت به بقیه درمان ها هستند . از این دسته مواردی مانند سالیسیلات ها، منتول ، روغن گیاه رزماری ، فلفل و … را می توان نام برد . کاپسایسین ترکیبات اصلی تشکیل دهنده محصولات مسکن موضعی حاصل از فلفل است که در کاهش درد بسیار موثر می باشد و ممکن است زمانی که برای اولین بار این مسکن استفاده می شود احساس سوختگی و سوزش های گرمی در پوست ایجاد شود که با گذشت زمان این احساس برطرف می شود .

مکمل های زیادی برای کنترل دَرد زانو و آرتروز و استئوآرتریت مفصل و ترمیم غضروف های مفاصل استفاده می شود که عبارتند از : گلوکزآمین ، کندرویتین ، ام اس ام ( MSM: Methyl sulfonyl methane ) ، آلوئه ورا ، مکمل کلسیم ، امگا ۳ ، ترکیبات ایزوفلاون های گیاهی ، غضروف کوسه ، ویتامین C و D را می توان نام برد .

درمان تزریقی زانو درد

یکی دیگر از درمان های درد و التهابات زانو تزریق دارو و ترکیبات درمانی به صورت مستقیم در مفصل می باشد . در این راستا داروها و ترکیبات مختلفی کاندیدای تزریق به داخل مفصل هستند که از این جمله می توان به داروهای بی حسی موضعی ، داروهای استروییدی ، مایع مفصلی از سایر مفاصل ، تزریق پلاسمای خود فرد بیمار ، هیالورونیک اسید و سایر روان سازهای مفصلی اشاره کرد .

با تزریق اسید هیالورونیک به داخل زانو خاصیت روان کنندگی و لغزندگی مایع سینوویال بیشتر می شود ولی احتمالا مکانیسم های دیگری هم در کار است چون بدن این ماده را چند ساعت تا چند روز پس از تزریق از داخل مفصل جذب کرده و بیرون می کشد ولی تاثیرات آن گاهی تا ماه ها باقی می ماند . ممکن است تزریق این ماده موجب شود تا خود بدن شروع به تولید بیشتر آن در داخل مفصل کند . تزریق کورتیکواسترویید در مفاصل اگرچه ممکن است سودمند باشد ، اما تکرار تزریق استرویید می تواند به آتروفی استروییدی ، عوارض پس از تزریق و بروز عفونت بی انجامد .

رفع زانو درد

درمان های خوراکی تسکین زانو درد

مسکن ها یکی از مهم ترین گزینه های درمانی موجود آرتروز و دَرد زانو به شمار می روند . استفاده از مسکن ها به مدت طولانی توصیه نمی شود ولی در مهار و کنترل درد در کوتاه مدت می توانند مفید باشند . این دسته از داروها عبارتند از :

 •  استامینوفن ( پاراستامول )
 •  داروهای ضدالتهاب غیر استروییدی
 • مورفین
 •  سایر ضددردها شامل داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای و ضد صرع ها
 • داروهای گیاهی ضد درد

مکمل های درمان زانو درد

برخی از این مکمل ها به صورت ترکیب دو یا چند ماده در دسترس هستند مانند قرص ها و کپسول های گلوکزآمین کندرویتین یا گلوکزآمین کندرواتین ام اس ام ، که هدف اصلی تولید این مکمل ها افزایش ترمیم غضروف ها و کمک به برطرف نمودن آسیب های ایجادشده به مفاصل زانو و سایر مفاصل بدن است . درمان مشکلات مربوط به زانو مخصوصا درد زانو با استفاده از چند روش همزمان مانند رعایت رژیم غذایی ، کاهش وزن و کاهش فشار بر مفاصل زانو ، استفاده از ترکیبات غذایی ضدالتهاب و آنتی اکسیدانی ، استفاده از داروهای ضدالتهاب و مکمل های کمکی در سلامت غضروف ها و انجام ورزش امکان پذیر می باشد .

جراحی تعویض مفصل زانو

در روش های جراحی مفصل زانو ، همه یا قسمتی از مفصل طبیعی زانو برداشته می شود و یک پروتز مصنوعی به جای آن قرار داده خواهد شد . این جراحی توسط متخصص ارتوپدی انجام می شود و دلیل اصلی آن رفع درد و ناتوانی زانو می باشد . در عمل تعویض مفصل زانو ، انتهای سائیده شده استخوان و هر غضروف محکم باقی مانده ، برداشته شده و با قطعات فلزی و پلاستیکی تعویض می شوند .

پلاستیک شبیه یک غضروف محکم عمل می کند و به مفصل کمک می کند تا آزادانه حرکت کند . همچنین قسمت های به هم پیوسته مفصل مصنوعی به زانوی شما اجازه می دهد که زانوی خود را خم کرده و همچنین آن را ثابت نگه دارید . روش جراحی برای درمان زانو درد شدید و زانو دردهایی که به روش های دیگر درمان پاسخ نمی دهند استفاده می شود .بیشتر افرادی که عمل تعویض مفصل زانو را انجام می دهند ، بیشتر از ۶۰ سال سن دارند .

استفاده از بریس زانو

بهتر است زانوبند های طبی و بریس زیر نظر مستقیم پزشک مورد استفاده قرار گیرند . اینکه چه زمانی زانوبند استفاده کنید به نوع زانوبند و هدف استفاده فرد از آن بستگی دارد . برخی از بریس‌ های زانو را می‌توان به صورت مداوم استفاده کرد . برخی تنها موقع ورزش یا فعالیت فیزیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند . فرد باید موقعیت بریس زانو را در طول فعالیت بدنی چک کرده و از عدم حرکت آن از جای خود اطمینان حاصل کند . در صورتی که زانوبند در مکان درست خود قرار نگرفته باشد ممکن است بیش از آنکه مفید باشد به فرد صدمه وارد کند .

درمان زانو درد شدید

درمان خانگی زانو درد

درمان های خانگی متفاوتی برای زانو دَرد وجود دارد که غالب آن ها هنوز از نظر علمی تایید شده نیستند . تیم تحقیقاتی djbaz این روش های درمان خانگی را برای شما گرد اوری کرده است ، ولی در مورد اثر گذاری آن ها نمی توانیم با قطعیت صحبت کنیم .

استفاده از کمپرس یخ برای درمان درد زانو

بورسیت ، یکی از دلایل عمده دَرد زانو ، به این روش درمان می شود . به مدت هر سه یا چهار ساعت یک بار ۱۵ دقیقه روی زانوی خود کمپرس یخ قرار دهید . یخ را مستقیماً روی زانو قرار ندهید . در عوض ، زانوی خود را با یک حوله بپوشانید و یخ را درون یک کیسه پلاستیکی بسته قرار دهید و سپس کیسه را روی حوله قرار دهید .

درمان با سرکه سیب

سرکه سیب به دلیل خاصیت قلیایی که دارد می ‌تواند سموم مضر و مواد معدنی تشکیل شده در مفاصل زانو را از بین ببرد و  می ‌تواند در بازیابی مایع مفصلی زانو کمک کند و در نتیجه علاوه بر کاهش درد به افزایش قدرت تحرک نیز منجر شود . می توانید از فواید و خواص سرکه سیب رقیق شده با آب به صورت خوراکی استفاده کنید و یا اینکه زانوی خود را درون مخلوط آب داغ و سرکه قرار دهید . از مخلوط سرکه سیب و روغن زیتون هم جهت مصرف موضعی بر روی زانو و تسکین درد می توانید استفاده کنید .

فلفل قرمز و تسکین  آن

فلفل قرمز تند ، حاوی کپسایسین است که به عنوان کاهش دهنده درد عمل می‌ کند . دقیقاً به همین دلیل است که فلفل تند قرمز می ‌تواند به تولید حس گرما و همچنین کاهش دَرد در زانو کمک کند . فلفل قرمز را می توانید با روغن زیتون و یا با سرکه سیب مخلوط کنید و به صورت موضعی استفاده نمایید .

زنجبیل و درمان درد های شدید زانو

یک تکه کوچک از زنجبیل تازه را له کنید و به یک فنجان آب اضافه کنید و اجازه دهید تا به مدت ۱۰ دقیقه بجوشد . می توانید مقداری عسل و آبلیمو را به آن بی افزایید . این نوشیدنی را ۲ تا ۳ بار در طول روز استفاده کنید . همچنین می توانید روغن زنجبیل را دو تا سه بار در طول روز روی محل آسیب دیده ماساژ دهید .

خاصیت زردچوبه در کم کردن درد

اگر درد زانو به سراغتان آمد بد نیست از زردچوبه هم استفاده کنید . زردچوبه حاوی ماده شیمیایی به نام کورکومین است . این ماده شیمیایی حاوی آنتی اکسیدان است و خاصیت ضد التهابی دارد که موجب کاهش درد می ‌شود . استفاده و بهره گیری ترکیبی از خواص زردچوبه و  خواص زنجبیل و خواص عسل می تواند به صورت خوراکی برای درمان درد زانو استفاده شود .

تسکین این درد با لیمو

یک یا دو عدد لیمو را به قطعات کوچک برش دهید . سپس قطعات بریده شده را در یک پارچه پنبه ای قرار دهید و با روغن کنجد گرم کنید و بعد پارچه را به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه بر روی قسمت آسیب دیده، بگذارید . این کار را دو بار در طول روز انجام دهید . همچنین می توانید آب یک عدد لیمو را با آب گرم مخلوط کنید و هر روز صبح ناشتا با شکم خالی بنوشید .

درمان زانو درد با نمک حمام

در فهرست درمان های خانگی طبیعی و مؤثر برای دَرد زانو به نمک حمام نیز اشاره شده است . این ماده ، سولفات منیزیم دارد که می ‌تواند درد زانو را تسکین دهد . منیزیم به عنوان مسکن طبیعی عمل می ‌کند که می ‌تواند مایع اضافی بافت ها را خارج و سپس سوزش و درد را مثل تورم کم کند . نمک حمام را به وان آب گرم اضافه کنید و زانوی خود را به مدت نیم ساعت در آن قرار دهید .

استفاده از روغن های گیاهی

استفاده موضعی و ماساژ با روغن هایی مانند  اکالیپتوس ، نعناع بیابانی ، بهره گیری از فواید روغن زیتون و استفاده از خواص روغن نارگیل برای تسکین و درمان زانو درد موثر است  برخی افراد استفاده از روغن خراطین را در درمان درد زانو نیز موثر می داند که هنوز به طور قطعی اثبات نگردیده است .

جلوگیری و پیشگیری از زانو درد

اگرچه پیشگیری از درد زانو همیشه امکان پذیر نیست ، اما پیشنهادات زیر ممکن است به جلوگیری از آسیب دیدگی و زوال مفاصل کمک کند :

 • وزن خود را کم کنید

 •  وزن متعادل داشته باشید . کم کردن وزن یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای زانو ها انجام دهید . هر کیلوگرم وزن اضافی فشار مضاعف روی مفاصل شما ایجاد می کند و خطر صدمات و آرتروز را افزایش می دهد .
 • قبل از انجام ورزش بدنتان را آماده کنید

 • به منظور آماده سازی عضلات خود برای انجام ورزش ، زمان لازم را برای گرم کردن عضلات اختصاص دهید . تحت نظر مربی ورزش کنید تا از درست انجام دادن حرکات اطمینان حاصل کنید .
 • قوی و انعطاف پذیر باشید

 • از آنجا که عضلات ضعیف عامل اصلی آسیب دیدگی زانو هستند ، با تقویت عضلات چهار سر ران و همسترینگ ، که از زانو حمایت می کنند به سلامت زانوی خود کمک خواهید کرد . سعی کنید تمرینات کششی و انعطاف پذیری را در تمرینات خود بگنجانید .
 • حواستان جمع باشد

 •  اگر دچار استئوآرتریت ، درد مزمن در زانو یا آسیب های مکرر هستید ، ممکن است لازم باشد شیوه ورزش را تغییر دهید . حداقل برای چند روز در هفته به شنا ، ایروبیک آبی یا سایر فعالیت های سبک بپردازید . گاهی اوقات صرفاً محدود کردن فعالیت های سخت باعث تسکین درد زانو می شود .
 • در صورت امکان بنشینید

 • اگر مجبور به ایستادن هستید ، سعی کنید وزن خود را به طور مساوی در هر دو پا تقسیم کنید .
 • از خوابیدن به پهلو ها خود خودداری کنید

 • از بالش هایی در هر دو طرف بدن خود قرار دهید تا مانع از چرخش به پهلو ها شود . در هنگام دراز کشیدن ، بالشی را بین زانوها نگه دارید .


منبع : تیم تحقیقاتی djbaz

نویسنده : وحید مهدوی

تاریخ ثبت مقاله در djbaz : ۷ دی ماه ۹۸

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید بروز خواهد شد !

هرچیزی که باید درباره زانو درد بدانید ( علل – علائم – درمان سریع )

گرد آوری شده از djbaz
مجله خبری فان نیوز
درمان خانگی djbaz
منبع : djbaz

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن