تناسب اندام

قرص متفورمین برای لاغری سریع چقدر تاثیر داره؟

قرص متفورمین یکی از داروهایی است که امروزه حسابی بر سر زبان‌ها افتاده و افراد زیادی از این قرص برای لاغری سریع استفاده می‌کنند. شما تا به‌حال از چه روش‌هایی برای لاغری استفاده کرده‌اید؟ قرص متفورمین برای لاغری سریع چقدر تاثیر داره؟

آیا وسوسه مصرف قرص متفورمین سراغتان آمده؟ تا چه حد از تأثیر آن بر لاغری آگاهید؟ در این مطلب علاوه‌بر معرفیِ کامل قرص متفورمین و تأثیر آن بر کاهش وزن و لاغری، به فواید و اثرات جانبی این قرص نیز خواهیم پرداخت.

 قرص متفورمین چیست؟

متفورمین (Metformin) یکی از قرص‌هایی است که برای کنترل میزان قند خونِ افراد مبتلا به دیابتِ نوع ۲ (افراد غیروابسته به انسولین)، درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک یا اختلال متابولیسم کربوهیدرات تجویز می‌شود.

افراد مبتلا به دیابت معمولاً قند خونشان از حد نرمال بالاتر می‌رود و پزشک نیز برای کنترل قند خون بیماران قرص متفورمین را تجویز می‌کند تا سطح قند خونشان از حد طبیعی بالاتر نرود.

اما مصرف قرص متفورمین فقط برای بیماری‌ها نبوده و  امروزه کاربرد این قرص گسترش یافته و افراد سالم دارای اضافه وزن نیز از قرص متفورمین برای لاغری و کاهش وزن استفاده می‌کنند. اما سؤال این‌جاست که آیا مصرف قرص متفورمین در لاغری مو‌ٔثر بوده و هیچ عارضه‌ای ندارد؟ در ادامه این مطلب در مورد لاغری با قرص متفورمین صحبت خواهیم کرد.

لاغری با قرص متفورمین حقیقت دارد؟

برطبق تحقیقات، قرص متفورمین به لاغر شدنِ بعضی از افراد کمک می‌کند، اما هنوز علت آن کمی مبهم بوده و نیاز به بررسی بیشتری دارد. در یکی از مطالعات صورت گرفته، این فرضیه شکل گرفت که مصرف متفورمین، باعث کاهش اشتهای فرد شده و در نتیجه بدن، از ذخایر چربی موجود استفاده کرده و فرد لاغرتر می‌شود. قرص متفورمین برای لاغری سریع چقدر تاثیر داره؟

 نتیجه تحقیقات تأثیر قرص متفورمین بر لاغری

نتیجه تحقیقات نشان داد که اثربخشیِ این دارو برای لاغری، راه‌ِحل فوری نبوده و باید مصرف قرص متفورمین، حداقل یک تا دو سال ادامه داشته باشد تا به‌صورت تدریجی وزن فرد کاهش یابد.

مقدار کاهش وزن نیز بین افراد مختلف متفاوت بوده و به هیچ‌وجه قابل پیش‌بینی نیست. میزان کاهش وزن نیز بعد از دو سال استفاده از قرص متفورمین، به‌صورت تقریبی ۳ تا ۵ کیلوگرم بوده است.


قرص متفورمین برای لاغری سریع چقدر تاثیر داره؟

برای لاغر شدن با قرص متفورمین نباید ورزش کرد؟

در اصل این قرص ابزاری برای کنترل میزان قند خون است. از طرفی ورزش هم همین کارکرد را داشته و باعث تنظیم سطح گلوکز خون می‌شود. حال اگر متفورمین و ورزش را با یکدیگر ترکیب کنیم، بدون‌ِشک تبدیل به سلاح قدرتمندی برای کنترلِ قندخون افراد مبتلا به دیابت می‌شود.

نکته قابل توجه دیگر در مورد مت فورمین این است که اگر مصرف این قرص با عادت‌های مفید مانند ورزش و تغییر رژیم غذایی همراه نشود، هیچ تأثیری در کاهش وزن نخواهد داشت و حتی ممکن است وزنتان بیشتر هم بشود.

کسانی‌که در کنار مصرف این قرص، به ورزش و رژیم غذایی سالم بپردازند، بدون‌ِشک بیشترین و سریع‌ترین تأثیر را از این رویه مشاهده خواهند کرد.

یکی از دلایل این اثرگذاری نیز به افزایش کالری‌سوزی با ورزش بعد از مصرف قرص بازمی‌گردد. در نتیجه اگر ورزش نکنید، نتیجه مطلوبی از مصرف قرص متفورمین نخواهید گرفت.

 

چه زمانی پزشک قرص متفورمین تجویز می‌کند؟

اگر شما اضافه وزن دارید و مبتلا به دیابت نوع دو هستید، احتمال اینکه پزشک قرص متفورمین را برای شما تجویز کند وجود دارد؛ تا علاوه‌بر تنظیم قند خون احتمال ابتلا به دیابت نوع دو کاهش یابد و وزنتان هم کم شود. البته احتمال اینکه پزشک برای کاهش وزن افراد سالم هم متفورمین تجویز کند وجود دارد.

 

دوز مصرفی متفورمین برای لاغری چقدر است؟

احتمالاً پزشک، تجویز این قرص را از دوز پایین شروع می‌‌کند و کم‌کم طی چند هفته مقدار آن را افزایش ‌می‌دهد. این کار باعث می‌شود تا عوارض جانبیِ قرص کمتر بشود.

 

قطع مصرف متفورمین برای لاغری چه عوارضی دارد؟

قرص متفورمین همانند بسیاری از قرص‌ها عوارض دارد؛ به‌عنوان مثال با قطع مصرف این قرص بعد از مدتی وزنتان به حالت اولیه خود باز خواهد گشت. البته اگر این اتفاق بیفتد، بازهم نشان می‌دهد که شما خوش‌شانس بوده‌اید؛ زیرا گاهی اوقات ممکن است با قطع مصرف، وزنتان از قبل هم بیشتر شود!

نگران لاغری با قرص متفورمین هستید؟

هرچند که لاغری با قرص را اصلاً به شما پیشنهاد نمی‌کنیم، اما می‌توان گفت جای نگرانی وجود ندارد و قرص متفورمین جزء کم‌خطرترین قرص‌هاست. این قرص اگر هم برایتان عوارضی داشته باشد، طولانی‌مدت نبوده و با گذشت زمان از بین خواهد رفت.

اگر جدای از عوارض، نگران لاغری بیش‌ازحد با قرص متفورمین هستید، بهتر است حتماً با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند در مورد این‌که چه عوامل دیگری زمینه‌ساز کاهش وزن است، کمکتان کند.

مواردی که نیاز به مشورت با پزشک دارد

اگر احساس می‌کنید که بعد از مصرف قرص متفورمین انرژی همیشگی را نداشته و اشتهایتان بیش‌ازحد کم شده؛ اگر در مدت ۶ تا ۱۲ ماه بیش از ۵ کیلوگرم وزنتان کم شده یا کاهش وزن غیرطبیعی داشتید؛ حتماً این موارد را با پزشک مطرح کرده و از او در مورد مصرف قرص متفورمین مشورت بخواهید.

مصرف متفورمین در دوران بارداری

برطبق مطالعاتی که روی مادرانِ مصرف‌کننده مت فورمین صورت گرفت، قرص متفورمین فقط بر مادر تأثیرگذار نبوده و جنین را نیز درگیر خواهد کرد. هرچند که تحقیقات صورت گرفته در سال ۲۰۱۴ استفاده از قرص متفورمین برای مادران باردار را بی‌خطر نشان داد و مشخص شد که این قرص باعث کنترل وزن نوزاد و زایمان آسان می‌شود، ولی حتماً پیش از مصرف آن با پزشک و مامای خود مشورت کنید.

 

نتیجه‌گیری

قرص متفورمین دارویِ نجات‌بخش و راه‌ِحل فوق‌العاده‌ای که در انتظارش بودید، نیست. مصرف این قرص باعث لاغری همه افراد نشده و فقط بعضی‌ها از آن نتیجه می‌گیرند.

تنها مزیت مت فورمین این است که اگر شما را لاغر نکند، باعث چاقی‌تان هم نخواهد شد. این در حالی است که قرص‌های دیگر برای درمان دیابت نوع دو، ممکن است وزن شما را افزایش دهد.

سازمان غذا و دارو، استفاده از قرص متفورمین برای لاغری را تأیید نکرده و کاربرد این قرص، هنوز هم در هاله‌ای از ابهام است. پیشنهاد می‌کنیم که از مصرف خودسرانه این دارو بپرهیزید تا دچار عوارض جانبیِ مصرف دارو نشوید.

یادتان باشد که بهترین و تضمینی‌ترین راه‌ِحل برای لاغری و تناسب اندام دائمی، استفاده رژیم غذایی کم‌کالری در کنار برنامه ورزشی اصولی و کاملاً شخصی است.

 •  قرص لاغری
 •  لاغر
 •  لاغری
 •  لاغری شکم
 •  متفورمین
 •  قرص متفورمین
 •  قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان
 •  قرص متفورمین برای لاغری
 •  قرص متفورمین برای چیست
 •  قرص متفورمین 500
 •  قرص متفورمین چیست
 •  قرص متفورمین برای بارداری
 •  قرص متفورمین برای چی خوبه

قرص متفورمین و لاغری

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن