درمان خانگی

علت خشکی چشم , علائم و روش های درمان خشکی چشم

علت خشکی چشم , علائم و روش های درمان خشکی چشم

با نزدیک شدن به فصل گرما و افزایش درجه حرارت ، شاهد افزایش خشکی چشم نیز هستیم . به ویژه افرادی که به تازگی عمل جراحی لیزیک داشته اند . در حقیقت گرما یکی از مهم ترین فاکتورهایی می باشد که شدت خشکی چشم را چندین برابر می کند . در این مقاله از djbaz با علائم ، روش های پیشگیری و جلوگیری ، درمان های پزشکی و خانگی خشکی چشم آشنا می شوید .

خشکی چشم چیست ؟

خشکی چشم یا سندرم خشکی چشم هنگامی رخ می دهد که اشک موجود در چشم تبخیر شده و به شدت کاهش یابد . این عارضه در میان انسان ها و حیوانات مشترک است . ممکن است در آن واحد هر دو چشم یا فقط یکی از چشم ها به خشکی چشم دچار شود .

 

علائم خشکی چشم

مهم ترین نشانه خشکی چشم ، احساس خشکی چشم می باشد . عدم توجه به علائم و درمان آن ها ، سبب تشدید علائم و وخیم شدن بینایی می شود .

علائم دیگر خشکی چشم عبارتند از :

 • احساس سوزش چشم
 • خارش چشم
 • قرمز شدن چشم
 • حساس شدن چشم در مقابل دود ، باد و به خصوص خورشید
 • احساس اینکه چیزی درون چشمتان است
 • زود خسته شدن چشم ها
 • اذیت شدن در باز نگه داشتن چشم ها
 • چسبیدن پلک ها بعد از بیدار شدن
 • تاری دید به ویژه شب ها که تایم طولانی نخوابیده اید

ممکن است گاهی اوقات در اثر خشکی چشم اشک زیادی تولید شود . این حالت پارگی رفلکس نامیده می شود . البته این اشک شبیه آب می باشد و همچون اشک عمل نمی کند . این نوع اشک فقط توانایی زدودن ذرات اضافی چون گرد و غبار از چشم را دارد .

 

رفع خشکی چشم

 

علت و روش های درمان خشکی چشم

معمولا در مناطقی که کمبود ویتامین A وجود دارد ، افراد بیشتری به خشکی چشم مبتلا هستند . در حالت نرمال چشم های سالم با مایعی پوشانده می شوند . این مایع شفاف که از آن با نام اشک یاد می کنیم ، باعث می شود علاوه بر جلوگیری از خشک شدن چشم ها ، سبب شفافیت هنگام مشاهده شود . اگر بخواهیم اجزای تشکیل دهنده اشک را نام ببریم شامل آب ، پروتئنین ، روغن های چرب و الکترولیت می باشد . هم چنین درون ساختار اشک موادی وجود دارد که سبب محافظت از چشم در برابر باکتری می شود . در صورتی که علائم خشکی چشم بسیار شدید بودند ممکن است به دلییل پرتو درمانی باشد . زیرا پرتودرمانی سبب آسیب غدد اشکی می شود .

۱ – سرعت تبخیر بالای اشک ناشی از عدم تعادل موارد تشکیل دهنده اشک

اشک از سه لایه آب ، روغن و مخاط تشکیل شده است . در صورت اختلال در هر یک از این لایه ها احتمال خشک شدن چشم وجود دارد . اولین لایه ( از داخل به خارج ) مخاط نام دارد . نقش آن ترشح مساوی اشک در تمام قسمت های چشم می باشد . وجود اختلال در این لایه سبب ایجاد لکه های خشک بر روی قرنیه می شود . لایه دوم که از آب و نمک تشکیل شده است ، نسبت به سایر لایه ها ضخامت بیشتری دارد .

ابن لایه توسط غدد اشک تولید شده اند . نقش این لایه زدودن مواد تحریک کننده از چشم می باشد . بالاترین لایه حاوی روغن می باشد . چربی تولید شده در این لایه سبب کاهش سرعت تبخیر اشک می شود . چنان چه بنا بر هر دلیلی هر گونه اختلالی در این لایه رخ دهد ، اشک با سرعت بالایی تبخیر می شود . این اختلالات می تواند ناشی روزاسه یا بلفاریت ( التهاب در امتداد لبه پلک ) ایجاد شود .

۲ – تولید اشک کمتر از میزان مورد نیاز

کراتوکنژنکتیویت سیکا از جمله بیماری های چشمی ناشی از خشکی چشم می باشد . در این بیماری غدد اشکی فرد توانایی تولید اشک به میزان کافی را ندارد . فاکتورهای گوناگونی وجود داشته که بر میزان تولید اشک دخالت دارند . به طور کلی بعد از ۴۰ سالگی میزان تولید اشک به تدریج کاهش می یابد . این کاهش اشک در زنان بیشتر است . علاوه بر آن عواملی که سبب کاهش تولید اشک می شوند عبارتند از :

 • کمبود ویتامین A
 • بیماری های خود ایمنی از جمله روماتیسم ، اسکرودرما ، لوپوس و سندروم شوگرن
 • دیابت
 • پرتو درمانی
 • عمل لیزیک
 • اختلالات تیروئیدی علت خشک شدن چشم

۳ – مشکلات پلک

از دیگر دلایل خشکی چشم مشکلات مربوط به پلک می باشد . پلک زدن باعث می شود مایع درون چشم در سطح چشم پخش شود . به طور میانگین هر فرد در هر دقیقه ۵ الی ۶ بار پلک می زند . در صورت عدم پلک زدن اشک درسطح چشم پخش نمی شود .

۴ – افزایش بخار اشک

آب و هوای خشک ، دود و وزش باد از جمله عواملی هستند که بخار اشک را زیاد می کند . علاوه بر این کم پلک زدن به این عارضه دامن می زند .

۵ – خشکی چشم بعد از لیزیک

می توان گفت اکثر مشکلاتی که بعد از عمل لیزیک برای افراد ایجاد می شود ناشی از خشکی چشم می باشد . دوره خشکی چشم برای افراد گوناگون متفاوت بوده و بین ۱ تا ۸ ماه متغییر است .

۴ – داروهایی که سبب خشک شدن چشم می شوند .

 • آنتی هیستامین ها از جمله دکونژستان
 • بعضی از قرص های خواب آور و داروهای ضد افسردگی
 • داروهای حاوی مواد مخدر
 • مورفین
 • مواد ضد احتقان
 • داروهای ضد بارداری
 • مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)

۵ – بیماری هایی که سبب خشکی چشم می شوند

 • زونا
 • ایدز
 • پسوریازیس
 • سندروم شوگرن
 • آرتریت روماتوئید
 • بیماری های عروقی کلاژن
 • بیماری پارکینسون خشک چشم
 • آکنه

۶ – شرایط زندگی و کنترل آن با خشکي چشم

افرادی که مدت زمان بیش تری از رایانه ، کامپیوتر و گوشی استفاده می کنند به طور ناخودآگاه خیلی کم پلک می زنند . همانطور که خواندید پلک نزدن یا کم پلک زدن ، احتمال خشکی چشم را افزایش می دهد . محیط زندگی در خشک شما چشم نقش مهمی دارد . آب و هوا ، دما ، میزان تابش نور خورشید ، میزان آلودگی از جمله عواملی هستند که سبب تاثیرگذاری محیط زندگی شما می شود .

 

علت خشکی چشم

پیشگیری از خشکی چشم

همان طور که خواندید شرایط محیط زندگی شما می تواند سبب خشکی چشم شود . آگاهی داشتن از شرایط پیرامون زندگی ، این امکان را به شما می دهد تا بتوانید با رعایت نکاتی که در ادامه می خوانید از خشکی چشم پیشگیری کنید . در صورتی که قبلا به این عارضه دچار شده اید یا احتمال ابتلا به آن در شما وجود دارد به عنوان مثال افرادی که عمل جراحی لیزیک را انجام داده اند ، باید با راهکارهای جلوگیری از خشکی چشم آشنا باشند .

از ورود باد و هوای گرم به طور مستقیم یا غیر مستقیم به داخل چشم خودداری کنید . مانند افرادی که احساس می کنند شی خارجی داخل چشمشان رفته است و از فرد دیگر می خواهند داخل چشم آن ها را فوت کنند . می توان گفت این کار نه تنها فایده ای ندارد ، بلکه سبب ورود کربن دی اکسید و بخار و هوای گرم به چشم می شود . که نتیجه ی آن ممکن است خشکی چشم شود . هنگامی که از سشوار استفاده می کنید دقت کنید باد آن وارد چشمتان نشود .

 

تشخیص خشکی چشم

در صورتی که علائم خشکی چشم را مشاهده کرده اید بهتر است در اولین فرصت به چشم پزشک مراجعه نمایید . پزشک ابتدا سابقه پزشکی ، شرایط جوی محیط زندگی و شرایط فیزیکی و جسمانی شما را بررسی می کند . سپس متناسب با شرایط شما درمان مناسب را تجویز می کند .

تست شیرمر ( Schirmer )

پزشک با استفاده از تست Schirmer می تواند تشخیص دهد آیا چشم به میزان کافی اشک تولید می کند یا خیر . برای این کار پزشک کاغذ مخصوصی در زیر پلک هر دو چشم قرار می دهد . چشم هایتان را باید ببندید . بعد از ۵ دقیقه پزشک میزان رطوبت کاغذ ها را اندازه گیری می کند . به منظور عدم تحریک چشم ها توسط کاغذ از بی حسی های موضعی نیز استفاده می کنند . در صورتی که کم تر از ۱۰ میلی متر از کاغذ خیس شود یعنی به خشکی چشم مبتلا هستید . عددی که برای سنجش در نظر گرفته می شود معمولا ۱۵ میلی متر می باشد . اما این مقدار در افراد مسن تا ۱۰ میلی متر کاهش می یابد .

 

درمان خشکی چشم

اولین قدم برای درمان خشکی چشم ، بررسی علائم بیماری و تاریخچه پزشکی فرد توسط پزشک می باشد . درمان خشکي چشم با توجه به علت بروز آن تجویز می شود  . مثلا در صورتی که علت بیماری بلفاریت باشد برای درمان باید چشم را با محلول رقیق به طور مرتب شستشو دهید . علاوه بر این پزشک برای شما قطره های آنتی بیوتیک مانند تتراسایکلین و داکسی سایکلین تجویز می کند . در شرایط حاد از قطره های استروئیدی به منظور کاهش التهاب نیز استفاده می شود .

قطره چشم و اشک مصنوعی

اشک مصنوعی از متداول ترین درمان هایی می باشد که برای خشکی چشم استفاده می شود . قبل از انجام کارهایی که سبب تشدید علائم خشکی چشم می شوند باید از قطره چشم استفاده کرد . اگر برای خرید قطره چشم به داروخانه رفته اید قطعا قطره های چشم باکیفیت ها و قیمت های متفاوتی را دیده اید . در حقیقت یک نوع قطره چشم برای همه افراد یکسان عمل نمی کند . شاید لازم باشد از انواع مختلف اشک های مصنوعی استفاده کرده تا ببینید با کدام یک از آن ها بهترین نتیجه را کسب می کنید .

پیوند غدد بزاقی

در مواقع بسیار شدید و حاد که هیچ گونه درمانی پاسخگو نمی باشد ، پیوند غده بزاقی صورت می گیرد .

 

علل خشکی چشم

 

درمان های خانگی خشکی چشم

عینک آفتابی استاندارد و سپرهای محافظتی

علاوه بر استفاده از عینک های آفتابی استاندارد می توانید برای عینکتان از سپر های ایمنی بهره ببرید . به منظور عدم ورود هوا و باد گرم ، این سپر ها را در اطراف عینک قرار می دهند .

مرطوب نگه داشتن محیط

شما به محض آنکه متوجه شدید از خشکی بیش از حد چشم رنج می برید بدون استثناء تا جایی که می توانید محیط خود را مرطوب نگه دارید . برای این کار می توانید از دستگاه های بخور استفاده کنید .

تمیز کردن و پاکسازی پلک ها

یکی از مهم ترین کارهایی که برای رفع خشکي چشم می توانید انجام دهید ، تمیز کردن پلک ها می باشد . برای این کار یک تکه پنبه یا پد تمیز را به آب ولرم آغشته کنید . آب اضافی آن را گرفته و به آرامی بر روی پلک و مژه ها قرار دهید .

ماساژ پلک ها جهت درمان خشکی چشم

ماساژ پلک ها از دیگر روش های درمان خشکی می باشد . برای این کار ابتدا دستانتان را تمیز بشویید . چشم ها را بسته و با نوک انگشتان به آرامی با حرکات دایره ای پلک را ماساژ دهید . برای ماساژ می توانید از روغن های نارگیل و کرچک نیز استفاده نمایید .

درمان خشکی چشم با کمپرس گرم

پارچه ای کاملا تمیز را برداشته و با آب گرم خیس کنید . آب اضافی آن را بگیرید . چشم ها را بسته و پارچه مرطوب را بر روی چشم ها قرار دهید . بعد از ۱۰ دقیقه پارچه را برداشته  و چشم ها را با آب ولرم و تمیز بشویید .

استراحت چشم ها

اولین نکته ای که  هنگام فعالیت های بصری باید در نظر بگیرید رعایت فاصله چشم تا آن ابزار می باشد . در صورتی که مدت زمان طولانی را به فعالیت مشغول هستید حتما به چشم های خود استراحت دهید . به مدت ۲ الی ۳ دقیقه چشم ها را ببندید . علاوه بر این ۱۰ الی ۱۵ ثانیه پشت سر هم پلک بزنید تا اشک موجود در چشم تمام سطوح را فرا گیرد .

قانون ۲۰ – ۲۰ – ۲۰ برای درمان خشکی چشم

از جمله رایج ترین روش هایی که برای رفع خستگی چشم و به دنبال آن خشکی چشم کاربرد دارد قانون ۲۰-۲۰-۲۰ می باشد . طبق این قانون هر ۲۰ دقیقه باید به مدت ۲۰ ثانیه به نقطه ای به فاصله ۲۰ پا ( تقریبا ۷ متر ) نگاه کنید .

درمان خشکی چشم با اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶

محققان بعد از بررسی آزمایشات گوناگون بر اثر تغدیه بر خشکی چشم به نتایج جالبی دست یافتند . طبق این تحقیقات اسید های چرب امگا ۳ و امگا ۶ ، خطر تشدید خشکی چشم را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهند . منابع سرشار از امگا ۳ و امگا ۶ شامل ماهی ، روغن و تخم کتان ، روغن گیاه شاهدانه ، سویا ، گردو ، روغن زیتون و تخم کدو تنبل می باشد .

 

بیماری چشم

 

درمان خشکی چشم با ویتامین A

همان طور که در بخش علل خشکی چشم خواندید یکی از علل آن کمبودد ویتامین آ می باشد . مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین A از جمله جگر ، کلم بروکلی و هویج در روند بهبود وضعیت بیمار نقش موثری دارد .

درمان خشکی چشم با گلاب

گلاب از جمله مواردی می باشد که در درمان خشکی چشم با طب اسلامی مورد توجه قرار گرفته است . پنبه ای تمیز را با گلاب خالص خیس کنید . پنبه را فشار دهید تا گلاب اضافی آن خارج شود و به مدت ۱۰ دقیقه بر روی پلک ها قرار دهید .

درمان خشکی چشم با روغن کرچک

روغن کرچک از جمله روغن هایی می باشد که از هزاران سال پیش در طب سنتی برای درمان بیماری های چشمی مورد استفاده قرار گرفته است . خاصیت ضد باکتریایی روغن کرچک باعث شده تا در بهبود آب مروارید ، التهاب چشم ، عفونت چشم و خشکی چشم نقش تاثیرگذاری داشته باشد . البته دقت کنید هر نوع روغن کرچک برای چشم مناسب نیست . از روغن کرچکی باید استفاده کنید که فاقد هگزان بوده و استریل باشند . قبل از مصرف روغن کرچک برای چشم ، از استریل بودن آن اطمینان حاصل کنید . برای این کار درون هر چشم یک قطره روغن کرچک بریزید .

درمان خشکی چشم با عسل

خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی عسل ، این ماده غذایی ارزشمند را به یکی از درمان های خشکی چشم تبدیل کرده است . برای بهره گیری  از خواص شگفت انگیز عسل چند قطره عسل خالص را با آب ولرم ترکیب کنید و چشم های خود را با آن بشویید .

درمان خشکی چشم با روغن نارگیل

از خواص روغن نارگیل برای بهبود خشکی چشم می توانید بهره ببرید . به این منظور یک پد یا پنبه تمیز را به روغن نارگیل آغشته نمایید . چشم هایتان را ببندید . پنبه یا پد را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بر روی چشم ها قرار دهید . بعد از زمان ذکر شده پلک هایتان را به آرامی با آب ولرم شستشو دهید .

درمان خشکی چشم با آلوئه ورا

آلوئه ورا از جمله گیاهانی می باشد که برای رفع خشکی چشم کاربرد دارد . یادتان باشد هنگامی که ژل آلوئه ورا را خارج کردید بهتر است همان موقع استفاده شود . در نتیجه به هر میزانی که ژل نیاز دارید همانقدر خارج کنید . ژل آلوئه ورا را به وسیله ی یک پنبه تمیز بر روی پلک قرار دهید . دقت کنید هنگام این کار ، ژل آلوئه ورا به داخل چشم وارد نشود .

صفحه مانیتور را پایین تر از چشم قرار دهید

افرادی که ساعت های زیادی را با رایانه یا لب تاپ کار می کنند از جمله برنامه نویس ها ، حسابدارها و … باید سیستم خود را طوری قرار دهند که زاویه ی مناسبی بین چشم و مانیتور ایجاد شود . عکس زیر یک زاویه صحیح را نشان می دهد . این زاویه باید به گونه ای باشد که هنگام تماشای مانیتور سرتان را بالا نگیرید . هنگامی که مانیتور بالاتر از چشم ها قرار داشته باشد ، برای مشاهده باید چشم هایتان را از حد معمول بازتر کنید . این امر ممکن است سرعت افزایش تبخیر اشک را افزایش دهد .

خشکي چشم

پرهیز از دود

دود از جمله عواملی می باشد که سبب تحریک چشم ها و در نهایت خشکی آن می شود . در صورت  مصرف سیگار بهتر است آن را ترک کرده یا حداقل تا زمانی که خشکی چشم بهبود یابد مصرف آن را قطع کنید . در صورتی که یکی از افراد نزدیکتان سیگار استفاده می کند ، از او بخواهید این کار را خارج از محیطی که شما هستید انجام دهد تا از بروز عوارض جدی جلوگیری شود .

خطر ابتلا به خشکی چشم در چه کسانی بیش تر است ؟

این بیماری در هر رده سنی ممکن است رخ دهد . البته در افراد مسن شایع تر می باشد . طی تحقیقاتی که بر روی زنان و مردان صورت گرفته است ، نشان می دهد احتمال ابتلا به خشکی چشم در زنان نسبت به مردان ۳۰ درصد بیش تر است . در صورتی که زنان از قرص های جلوگیری از بارداری مانند قرص ال دی استفاده کرده اند یا یائسه می باشند این احتمال افزایش می یابد . احتمال خشک شدن چشم در زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی نیز وجود دارد .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

در صورت عدم بهبود یا شدت گرفتن علائم بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید .

عوارض خشکی چشم

خوشبختانه خشکی چشم خفیف عوارض طولانی مدت ندارد . اما در صورت خشکی چشم شدید خطر التهاب و عفونت چشم وجود دارد . این امر ممکن است سبب زخمی شدن چشم ، سایش سطح قرنیه و در نهایت نابینایی فرد شود . در صورت عدم درمان خشکی چشم ممکن است حتی فعالیت های روزمزه شما دچار اختلال شود . فعالیت هایی چون مطالعه ، خوابیدن و  استفاده از رایانه و موبایل به خصوص اگر از جمله افرادی هستید که نحوه ی فعالیت کاری شما با این دسته از وسایل می باشد .

 

نکات مهم برای درمان خشکی چشم

 • معمولا کسانی که خشکی چشم دارند تمایل دارند  چشم ها را بمالند که این کار خود سبب التهاب چشم می شود . به شدت از انجام این کار پرهیز کنید .
 • هنگام مطالعه ، تماشای تلویزیون ، کار با موبایل و رایانه حتما به طور مکرر پلک بزنید .
 • از فوت کردن داخل چشم پرهیز کنید .
 • هنگام استفاده از موتور و دوچرخه که باعث می شود باد به چشم ها وارد شود حتما از عینک استفاده کنید .
 • از نوشیدن قهوه به مقدار زیاد در بازه ای که به خشکی چشم مبتلا هستید پرهیز کنید .
 • قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید . از خوابیدن با آرایش چشم به شدت پرهیز نمایید . خشک شدن چشم
 • دمای منزل و محیط کار خود را نرمال نگه دارید .

 


 

نام مقاله : علت خشکی چشم , علائم و روش های درمان خشکی چشم

منبع : محققان djbaz

نام نویسنده : دکتر فاطمه عرفانیان

تاریخ ثبت مقاله در djbaz ۷ خرداد ماه ۱۳۹۹

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید به روز خواهد شد .

علت خشکی چشم , علائم و روش های درمان خشکی چشم

گرد آوری شده از djbaz
مجله خبری فان نیوز
درمان خانگی djbaz
منبع : djbaz

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن