درمان خانگی

علت ، علایم و درمان بیماری رینود یا سندرم رینود ( پدیده رینو ) !

علت ، علایم و درمان بیماری رینود یا سندرم رینود ( پدیده رینو ) !

بیماری رینود یا رینو ( Raynaud’s disease ) حالتی است که رگ های خونی انگشتان دست ، پا و اندامهای دور از قلب دچار درد و واکنش نسبت به سرما و استرس میشوند . رگ های خونی در این شرایط باریک میشوند و تقریباً به طور کامل بسته میگردند . رنگ انگشتان دست و پا تغییر کرده و به رنگ سفید و آبی در می آید . پس از برقرار شدن مجدد جریان خون رنگ انگشتان دوباره قرمز میشود .  این مشکل عموماً خطری ایجاد نمیکند اما در برخی افراد ، این کاهش جریان خون میتواند مشکلات جدی به وجود بیاورد .

علائم بیماری رینود

وقتی هوا سرد است و دمای بدن کاهش پیدا میکند ، بدن برای حفظ گرما جریان خون به قسمت های انتهایی بدن مانند دست و پاها را محدود میکند . بدین منظور ، سرخرگ های باریک این اندام منقبض میشوند . اگر به سندروم رینود مبتلا باشید این سرخرگ ها بیشتر از حد معمولی منقبض میشوند و باعث بی حسی و سرد شدن انشگتان دست و پا میشوند و به دلیل عدم خون رسانی رنگ آن ها به سفید و یا آبی تغییر پیدا میکند . این حالت معولاً حدود ۱۵ دقیقه طول میکشد و با گرم شدن بدن و منبسط شدن سرخرگ ها ، احساس گزگز در انشگتان ایجاد میشود و پیش از آنکه به حالت عادی بازگردند به رنگ قرمز تغییر حالت میدهند .

بر پایه آمار های موجود در ایالات متحده آمریکا حدود ۵ تا ۱۰ درصد مردم به بیماری رینو مبتلا هستند اما تنها ۱۰ درصد از آن ها برای درمان به مراکز پزشکی مراجعه میکنند . همچنین نکته جالب دیگر این است که احتمال مبتلا شدن زنان به این بیماری ۹ برابر مردان است .

علل سندروم رینود

علت دقیق به وجو آمدن بیماری رینو هنوز مشخص نیست ، اما بیش فعالی سیستم عصبی سمپاتیک دلیل باریک شدن بیش از حد رگ های خونی به نام وازوکانستریکشن تشخیص داده شده است . این وضعیت میتواند هنگام ورود فرد به یک محیط سرد و یا قرار گرفتن دست ها و پاها درون آب سرد ایجاد شود . عداه ای نیز بدون دخالت شرایط دمایی و در صورت مواجهه با استرس دچار این وضعیت میشوند . سیستم گردش خون افراد سالم در اندام های دور از قلب مانند انگشتان دست و پا به ذخیره گرما در هوای سرد واکنش نشان میدهد . شریان های باریکی که پوست را با اکسیژن تغذیه میکنند برای کاهش روند از دست رفتن گرما از طریق سطح پوست ، تا حد زیادی باریک میشوند . این باریک شدن در مبتلایان به بیماری رینود بسیار زیاد است و سبب بروز علائم رینو در فرد میشوند .

انواع سندروم رینود

سندروم رینود شامل دو نوع اولیه و ثانویه می باشد .

   • رینود اولیه : این سندروم بدون دخالت هیچ گونه بیماری دیگری که زمینه ساز بروز آن باشد رخ میدهد و معمولاً علائم خفیفی دارد .
   • رینود ثانویه : رینود ثانویه در اثر سایر بیماری ها به وجود می آید . بیماری هایی همچون لوپوس یا آرتریت روماتوئید میتوانند زمینه ساز سندروم رینود ثانویه باشند . این بیماری چندان شایع نیست ، اما میتواند مشکلاتی مانند زخم های پوستی و یا قانقاریا ایجاد کند . این مشکلات زمانی بروز میکند که سلول ها و بافت های اندام های انتهایی ، به دلیل کبمود اکسیژن از بین بروند .

علل رینود ثانویه

 1. بیماری های شریانی : سندروم برگر یا تجمع پلاک در عروق خونی اختلالی است که در آن شریان های خونی دست و پا ملتهب میشوند و باعث به وجود آمدن علائم رینود میشوند .
 2. بیماری های بافت مفصل : کسانی که به بیماری هایی از قبیل اسکلرودرما ( بیماری زبر شدن پوست ) ، لوپوس ، آرتریت روماتوئید و سندروم سیوگرن ( بیماری خود ایمنی آسیب زننده به غدد ) دچار هستند غالباً دارای علائم سندروم رینود نیز میباشند .
 3. لرزش مداوم : افراد دارای مشاغل نیازمند تکرار مثل تایپ کردن یا نواختن پیانو یا گیتار و همچنین مشاغلی که ناچار به استفاده از ابزارهای ارتعاشی و لرزشی هستند در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارند .
 4. داروها : داروهایی از قبیل بتا بلوکرها ، داروهای میگرنی مانند ارگوتامین یا سوماتریپتان ، داروهای ADHD و برخی داروهای شیمی درمانی میتوانند باعث بیماری رینود شوند .
 5. دخانیات : استفاده از دخانیات باعث باریک شدن رگ ها میشود و ریسک ابتلا به بیماری رینود را بیشتر میکند . همچنین قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند وینیل کلراید نیز ممکن است در بروز آن نقش داشته باشد .
 6. مصدومیت : آسیب دیدگی هایی مثل سرمازدگی ، شکستگی مچ دست و یا عمل های جراحی ممکن است زمینه ساز سندروم رینود شوند .

بیماری رینود چه کسانی را بیشتر تهدید میکند ؟

 • همانطور که گفتیم زنان خیلی بیشتر از مردان در معرض این بیماری قرار دارند ( حدود ۹ برابر )
 • سندروم رینود ممکن است در تمام سنین رخ دهد . اما به طور معمول رینود اولیه در سنین ۱۵ تا ۲۵ سال و رینود ثانویه در سنین ۳۵ تا ۴۰ سال شایع تر است .
 • داشتن خویشاوندان درجه یک مبتلا به این بیماری ریسک بالاتری برای شما جهت داشتن رینود ایجاد میکند .

تشخیص بیماری رینود

اگر پزشک شما این احتمال را بدهد که به سندروم رینود دچار هستید ، ابتدا سوالاتی در مورد علائم بیماری ، زمان وقوع و فاصله بروز آن ها از شما می پرسد و نقاط درگیر در بیماری مانند انگشتان دست و پا را معاینه میکند . ممکن است پزشک از یک نوع ذره بین خاص به نام درموسکوپ برای دیدن شریان های خونی اطراف ناخن ها استفاده کند تا آن ها را از نظر بزرگی و غیر طبیعی بودن بررسی نماید . اگر پزشک شک داشته باشد که بیماری دیگری سبب بروز مشکل شده است ( رینود ثانویه ) ، این احتمال وجود دارد که برای شما درخواست آزمایش خون بدهد .

سندروم رینود

درمان بیماری رینود

درمان رینود شامل مجموعه کارهایی است که بیمار را از حملات بعدی این بیماری در امان نگه دارد . این دستورات عبارتند از :

 1. گرم و خشک نگه داشتن دست ها و پا ها ( ماساژ دادن دست و پا بلافاصله پس از شروع حمله بسیار کمک کننده است )
 2. کنترل استرس و دور ماندن از فشارهای عصبی
 3. عدم استفاده از دخانیات و انجام تمرینات ورزشی
 4. کنترل و مصرف نکردن برخی داروها از قبیل داروی سرماخوردگی که حاوی سودوافدرین است
 5. محافظت دست و پا در برابر بریدگی ، کبودی و دیگر مصدومیت ها
 6. استفاده از کفش مناسب و راحت

اگر با وجود رعایت موارد ذکر شده باز هم بیماری شما درمان نشد و مشکل بیشتر گردید ، این احتمال وجود دارد که پزشک عمل جراحی را توصیه نماید . در این عمل عصب هایی که به رگ های خونی وصل هستند قطع میشوند تا از انقباض و انبساط مکرر آن ها جلوگیری شود . همچنین پزشک میتواند برای بستن مسیر عصب ها از روش تزریقی به دست و پا استفاده کند .

عوارض بیماری رینو

این بیماری خطر خاصی را برای بیمار به وجود نمی آورد . ولی مشکلاتی از قبیل متورم و قرمز شدن پوست و احساس خارش و داغی در پوست ممکن است روی دهد . اگر شرایط بحرانی تر شود و جریان خون برای مدت طولانی کاهش بیابد ، خطر تغییر شکل دادن انگشتان وجود دارد . بروز قانقاریا هم به دلیل نرسیدن اکسیژن به بافت آسیب دیده میتواند از دیگر عوارض رینود باشد . هر دوی این مشکلات بیماری هایی هستند که درمان شان بسیار سخت است و ممکن است در نهایت به قطع عضو بیمار نیاز باشد .

منبع : تیم تحقیقاتی djbaz

نویسنده : وحید مهدوی

تاریخ ثبت مقاله در djbaz : ۵ آذر ماه ۹۸

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید بروز خواهد شد !

علت ، علایم و درمان بیماری رینود یا سندرم رینود ( پدیده رینو ) !

گرد آوری شده از djbaz
مجله خبری فان نیوز
درمان خانگی djbaz
منبع : djbaz

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن