سلامت و بهداشت

علائم بارداری : شناخت علایم حاملگی که به سراغ شما می آیند ؟

علائم بارداری : شناخت علایم حاملگی که به سراغ شما می آیند ؟

در حالی که تست های بارداری و اولتراسوند تنها روش برای تعیین بارداری هستند، علایم حاملگی و نشانه های دیگری وجود دارد که می توانید به آنها توجه کنید. اولین علائم بارداری می توانند شامل علایم و ناخوشی صبحگاهی، حساسیت بویایی و خستگی زیاد باشد. علائم بارداری : شناخت علایم حاملگی که به سراغ شما می آیند ؟

چه زمانی علائم بارداری شروع می شوند؟

اگر چه به نظر کمی عجیب به نظر می رسد اما هفته اول حاملگی شما بر اساس تاریخ آخرین دوره قاعدگی شما در نظر گرفته می شود حتی اگر در آن زمان باردار نبوده باشید.

علائم بارداری هفته اول تا چهارم: لکه بینی و گرفتگی خفیف

علائم بارداری هفته چهارم: عدم وجود علائمی از قاعدگی

علائم بارداری هفته چهارم تا ششم: خستگی، حالت تهوع، درد سینه، تکرر ادرار ، نفخ، اختلالات عاطفی

علائم بارداری هفته ششم تا دهم: نوسانات خلقی، تغییرات دمای بدن، فشار خون بالا ، سوزش سر دل، ضربان قلب سریعتر

علائم بارداری  هفته دهم تا دوازدهم: تغییرات سینه و نوک پستان، بروز آکنه ، افزایش قابل توجه وزن

۱- گرفتگی و لکه بینی یکی از علائم بارداری

از هفته ۱ تا هفته چهارم ، همه چیز در سطح سلولی اتفاق می افتد. تخم و اسپرم ترکیب شده به تکثیر سلولی می پردازند و پس از آن به اندام و قسمت های بدن کودک تبدیل می شود. لکه بینی یکی دیگر از علایم حاملگی است.

تا هفته چهارم تخمک وارد رحم می شود و این امر سبب ایجاد خونریزی خفیفی (خونریزی القاء) می شود که ممکن است با خونریزی دوره قاعدگی اشتباه شود. علائم بارداری : شناخت علایم حاملگی که به سراغ شما می آیند ؟

در اینجا برخی از نشانه های خونریزی القاء وجود دارد:

 • رنگ: رنگ خونریزی ممکن است صورتی، قرمز یا قهوه ای باشد.
 • خونریزی: حجم خونریزی در مقایسه با دوران پریود کمتر است
 • درد: درد لکه بینی ممکن است خفیف، متوسط و یا زیاد باشد ولی طبق مطالعات اکثر زنان درد زیادی را به عنوان علایم حاملگی تحمل می کنند.
 • بخش:  لکه بینی بیشتر از ۳ روز طول نخواهد کشید

۲-از بین رفتن دوره قاعدگی در زمان بارداری

هنگامی که القاء انجام شد بدن شما هورمونی را ترشح خواهد کرد که به بارداری کمک می کند و همچنین این هورمون به تخمدان ها فرمان ممنوعیت آزادسازی تخمک ماهانه را می دهد.

۳-افزایش دمای بدن در ابتدای دوران بارداری

بالا رفتن دمای کلی بدن نیز می تواند از علائم بارداری باشد. دمای بدن شما همچنین می تواند به راحتی در طول ورزش یا در هوای گرم بالاتر رود. در طول این مدت باید آب بیشتری بنوشید و با احتیاط تمرین کنید.

۴-خستگی زیاد در ابتدای دوران بارداری

این علامت در ابتدای بارداری شایع است. سطح پروژسترون شما افزایش می یابد، که باعث می شود احساس خواب آلودگی کنید. این علامت یکی از مهمترین علایم حاملگی است و در تمام طول بارداری می تواند با شما همراه باشد.

۵- افزایش ضربان قلب در دوران بارداری

حدودا هفته های ۸ تا ۱۰، قلب شما ممکن است شروع به پمپاژ سریع تر و سخت تر خون کند. که این به طور معمول به دلیل تغییر هورمون ها می باشد.

۶-تغییرات اولیه در سینه: سوزن سوزن شدن، درد و رشد سینه

تغییرات پستان یکی دیگر از علایم حاملگی است که بین هفته های ۴ تا ۶ ممکن است رخ دهد. به علت تغییرات هورمونی، ممکن است سینه ها متورم شوند که این تغییرات می تواند پس از چند هفته هنگامی که هورمون های بدن شما تنظیم شوند از بین بروند.

تغییرات نوک پستان و پستان ممکن است در عرض ۱۱ هفته رخ دهد. هورمون ها همچنان سبب افزایش حجم سینه های شما می شوند. منطقه اطراف نوک پستان نیز ممکن است تیره تر و بزرگ تر شوند.

۷- تغییر در خلق و خوی در دوران بارداری

سطح استروژن و پروژسترون شما در دوران بارداری بالا خواهد بود. این امر ممکن است خلق و خو شما را تحت تاثیر قرار دهد . نوسانات طبیعی در دوران بارداری به عوان یکی از علایم حاملگی رایج است و ممکن است باعث افسردگی ، تحریک پذیری ، اضطراب و ناامیدی شود. علائم بارداری : شناخت علایم حاملگی که به سراغ شما می آیند ؟

۸- ادرار مکرر و بی اختیاری در ابتدای دوران بارداری

در طول بارداری، بدن شما میزان خونی را که پمپاژ می کند افزایش می دهد. این امر سبب افزایش بیشتر مایعات در داخل کلیه ها می گردد که در نهایت منجر به جمع شدن مایع بیشتری در مثانه شما می شود.

۹-نفخ و یبوست در دوران بارداری اولیه

همانند نشانه های دوره قاعدگی، ممکن است علایم حاملگی شما در ماه های اولیه با نفخ بدن زیادی همراه باشد . این امر به دلیل تغییرات هورمونی است که سبب کاهش سرعت هضم غذا و درنتیجه آن یبوست می شود.

۱۰-احساس بیماری صبحگاهی، تهوع و استفراغ در دوران بارداری

احساس تهوع و بیماری های صبحگاهی از هفته چهارم تا ششم بارداری یکی دیگر از علایم حاملگی است که با شما همراه خواهد بود. اگر چه ” بیماری صبحگاهی ” نامیده شده است اما می تواند در طول شبانه روز اتفاق بیفتد.

علت حالت تهوع دوران بارداری هنوز به صورت واضح مشخص نشده است اما می تواند به علت تغییرات هورمونی بدن باشد.

۱۱-فشار خون بالا و سرگیجه در اوایل بارداری

فشار خون بالا یکی دیگر از علایم حاملگی می باشد که در بیشتر موارد در مراحل اولیه حاملگی کاهش می یابد. این امر ممکن است دلیل اصلی سرگیجه بارداری باشد زیرا رگ های شما دچار انبساط خواهند شد.

۱۲- حساسیت بویایی و ناسازگاری های غذایی در ابتدای دوران بارداری

حساسیت بویایی یکی از علایم حاملگی است که در ابتدای بارداری بیشتر گزارش شده است. شواهد علمی کمی درباره ایجاد حساسیت بویایی در سه ماهه اول وجود دارد.

حساسیت بویایی می تواند موجب تهوع و استفراغ و همچنین بروز ناسازگاری در رژیم غذایی شما گردد. محققان دریافته اند که زنان باردار در طول سه ماهه اول بارداری، حس بویایی قوی تری دارند.

۱۳- افزایش وزن در دوران بارداری اولیه

افزایش وزن در انتهای سه ماهه اول شما شایع تر است. در چند ماه اول ممکن است خود را در حدود ۵۰۰ گرم تا  ۱۵۰۰ گرم افزایش نشان دهد. در مراحل بعد، وزن بارداری اغلب بین موارد زیر گسترش می یابد:

 • سینه (حدود ۱ تا ۳ پوند)
 • رحم (حدود ۲ پوند)
 • جنین (۱۱ پوند)
 • مایع آمنیوتیک (حدود ۲ پوند)
 • افزایش حجم خون و مایعات (حدود ۵ تا ۷ پوند)
 • چربی (۶ تا ۸ پوند)علائم بارداری

۱۴- سوزش سر دل در ابتدای دوران بارداری

هورمون ها می توانند دریچه بین معده و مری را باز کنند. این امر به اسید معده اجازه نشت می دهد و در نهایت سبب سوزش سر دل شما خواهد شد.

۱۵-ظهور آکنه در دوران بارداری و برافروختگی حاملگی

ترکیبی از افزایش حجم خون و افزایش سطح هورمون، خون بیشتری را به داخل رگ های شما هل می دهد که این سبب قرمز شدن سطح پوست و بروز احتمالی آکنه در شما می شود. این مورد نیز یکی دیگر از علایم حاملگی است که جای نگرانی ندارد.


 

 •  علائم بارداری
 •  علائم بارداری خارج از رحم
 •  علائم بارداری با لتروزول
 •  علائم بارداری در ماه دوم
 •  علائم بارداری دختر

علائم بارداری در ماه سوم

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن