درمان خانگی

سیروز کبدی چیست ؟ علائم – خطرات و درمان سیروز کبدی

سیروز کبدی چیست ؟ علائم – خطرات و درمان سیروز کبدی

بیماری سیروز کبدی ( Alcoholic liver ) یا التهاب شدید کبد ، یک بیماری کبدی است که عموما با مصرف بیش از حد الکل ، برخی از داروها و … بروز پیدا می کند و به نحوی باعث التهاب شدید کبد و زخم شدن آن می شود که در کار کبد اختلال ایجاد شده و دیگر نمی تواند از عهده وظیفه اصلی خود ، یعنی دفع ضایعات از خون بربیاید . این بیماری در صورت پیشرفت می تواند کشنده باشد .

کبد یکی از پیچیده ترین اندام های بدن انسان است که بیش از ۵۰۰ عملکرد دارد . این عملکرد ها شامل تصفیه کردن سموم خون ، ذخیره انرژی ، ساختن هورمون ها و پروتئین ها و تنظیم کلسترول و قند خون می باشد . آسیب کبدی می تواند بر کل بدن تأثیر بگذارد . آسیب های کبدی ممکن است تا مدت ها مخفی باقی بماند ، زیرا کبد در بازسازی خود بسیار توانمند عمل می کند . ولی آسیب هایی که باقی بمانند دائمی و غیر قابل جبران هستند .

دلایل بروز سیروز کبدی

 • سوء مصرف الکل
 • هپاتیت‌ های ویروسی مزمن ( هپاتیت B و C )
 • تجمع چربی‌ ها در کبد ( کبد چرب غیرالکلی )

سایر دلایل احتمالی ابتلا به سیروز کبد می تواند شامل :

 • هموکروماتوز یا سرریز و زیادی آهن در خون
 • فیبروز کیستی
 • تجمع مِس در کبد ( بیماری ویلسون )
 • شکل‌گیری ضعیف مجرای صفراوی ( انسداد مجرای صفراوی )
 • اختلالات ارثی در متابولیسم قند بدن ( گالاکتوزمی یا بیماری ذخیره گلیکوژن )
 • اختلال هاضمه ارثی ( سندروم آلاژیل )
 • بیماری‌ های کبدی ناشی از اختلال سیستم ایمنی ( هپاتیت‌ های خودایمنی )
 • تخریب مجاری صفرا ( سیروز صفرای اولیه )
 • زخم و سخت شدن مجرای صفرا ( کُلانژیت صفراوی اولیه )
 • عفونت‌ هایی مانند تب حلزون
 • داروهایی مانند متوترکسات

دلایل ابتلا به سیروز کبد الکلی

سیروز الکلی که به سیروز لنک معروف است شایع‌ ترین سیروز در آمریکا و قسمت‌ های وسیعی از اروپا می‌ باشد . سیروز الکلی فقط یکی از پیامد های متعدد مصرف دراز مدت الکل است و اغلب با سایر اشکال آسیب کبدی ناشی از الکل همراه می‌ باشد . وقتی مصرف الکل ، زیاد از حد و مکرر باشد ، زخم‌ هایی در بافت کبد ایجاد می‌ شود که مانع از عملکرد صحیح آن است . درنتیجه بدن نمی‌ تواند پروتئین کافی تولید کند یا سموم موجود در خون را تصفیه کند . مقدار و مدت نوشیدن الکل که برای ایجاد سیروز لازم می‌ باشد معلوم نیست .

علائم سیروز کبدی

این بیماری در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد و تا زمانی که آسیب کبد به حد زیادی نرسد ، علایم بروز سیروز کبدی خود را نشان نمی دهند . برخی از این علایم عبارت است از : خستگی ، ضعف و احساس کسالت ، درد در شکم و اطراف کبد ، خونریزی راحت وکبود شدن آسان بدن ، خارش شدید پوستی ، زرد شدن رنگ پوست و چشم ها ، تب و لرز ، خاریدن چشم ها ، تجمع مایع در شکم ( آسیت ) ، از دست دادن اشتها ، اسهال ، خون دماغ و خون ریزی لثه ، حالت تهوع و استفراغ ،  ورم پا و مچ پا ، کاهش وزن و تحلیل رفتن عضلات ، سردرگمی ، قرمزی کف دست ، ریزش موها ، درد در شانه راست بدن

روش تشخیص سیروز کبدی

سیروز کبد معمولا پس از انجام آزمایش خون عادی و یا معاینه‌ عمومی ساده مشخص می‌ شود . پزشکان برای تشخیص این بیماری چند آزمایش تجویز می‌ کنند . راه های تشخیص سیروز کبدی از این قرار هستند :

 1. آزمایش عملکرد کبد
 2. آزمایش عملکرد کلیه
 3. آزمایش میزان سفت و سخت شدن کبد
 4. آزمایش های عکس برداری ( MRI ، سی تی اسکن و سونوگرافی )
 5. نمونه برداری از کبد

عوارض سیروز کبدي

از عوارض سیروز میتوان به آسیت ( تجمع مایع در شکم ) اشاره کرد . البته این عارضه میتواند با رژیم کم سدیم درمان شود . اما در موارد شدید تر نیازمند تخلیه شدن مایع حتی به وسیله جراحی است . فشار خون بالا از دیگر عوارض سیروز کبدی است که دلیل آن ، فشار در ورید های پورتال می باشد . میتوان با دارو ها و رژیم غذایی مناسب ، فشار خون را کنترل کرد . دیگر عوارض سیروز کبد شامل موارد زیر است :

خون ریزی دستگاه گوارش

این عارضه که اغلب بر اثر پاره شدن واریس مری اتفاق می افتد ، از مهم ترین عوارض سیروز کبدی است . در بیمارانی که به سیروز مبتلا هستند ، خون به طور کامل و درست از کبد خارج نشده و برگردانده می شود . در نتیجه بهترین راه برای انتقال خون ، ورید های اطراف مری است . در نتیجه افزایش فشار خون در این ورید ها ، واریس مری اتفاق می افتد که هر لحظه امکان پاره شدن و خون ریزی وجود دارد . سوزاندن واریس مری با استفاده از آندوسکوپی روش درمانی این نوع خون ریزی است .

خون ریزی در سایر نقاط بدن

یکی از وظایف کبد ، تولید برخی از فاکتورهای دخیل در روند انعقاد خون است . در جریان سیروز ، این فاکتورها به مقدار کم ساخته شده و در نتیجه این اشخاص آسان‌تر دچار خون ریزی از نقاط مختلف بدن می‌شوند و این مسئله باعث بدتر شدن بیماری‌شان می‌شود . برای پیشگیری از این خون ریزی ، رعایت نکات زیر سودمند است : از قرار گرفتن در مکان یا موقعیت‌هایی که امکان آسیب‌ فیزیکی زیادی وجود دارد ، دوری کنید ، جهت مسواک زدن ، از مسواک‌های با پرز نرم استفاده کنید تا به لثه آسیب وارد نشود ، بینی خود را محکم و با قدرت تخلیه نکنید سیروز کبدی .

عفونت

مبتلایان به سیروز بنا به دلایلی ، بیشتر از افراد سالم مستعد ابتلا به عفونت‌ های خاصی هستند که این امر می‌ تواند باعث بدتر شدن بیماری و وضعیتشان شود .

اختلال هوشیاری

یکی از وظایف کبد ، کاهش و از پاک سازی بعضی سموم مانند آمونیاک در بدن و خون است . اثرات مخرب آمونیاک بر روی مغز سریع‌ تر و شدید تر از سایر نقاط بدن می‌ باشد و در نتیجه ، وضعیت هوشیاری بیمار تغییر می‌کند . در مراحل پیشرفته‌ تر ، بیمار دچار اغماء می‌شود .

پیشگیری از ابتلا به سیروز کبدی

 • عدم مصرف الکل و سیگار
 • رژیم غذایی سالم و کم چرب شامل سبزیجات ،  پروتئین متناسب ، میوه ها و غلات
 • داشتن وزن متعادل
 • کاهش خطر ابتلا به هپاتیت

درمان سیروز کبدی الکلی

درمان سیروز کبدی الکلی شامل دو فاکتور مهم است که یکی راه های کمتر نوشیدن الکل توسط بیمار است و دیگری روش های درمان کبد آسیب دیده . البته در مورد دوم کار زیادی برای کبد آسیب دیده قابل انجام نیست و اگر کبد آسیب زیادی دیده باشد و زندگی بیمار درخطر باشد تنها گزینه موجود پیوند کبد است .

درمان سیروز کبدی ناشی از هپاتیت B و C

ویروس هپاتیت B و C موجب آسیب به کبد و بروز سیروز کبدی می‌ شوند . درمان سیروز کبدی و این بیماری‌ ها می‌ تواند از آسیب بیشتر به کبد جلوگیری کند . استفاده از داروهای ضد ویروس و پروتئین‌ های اینترفرون برای درمان بیماری هپاتیت و در نتیجه جلوگیری از آسیب بیشتر به کبد ثمر بخش است .

درمان سیروز کبدی ناشی از بیماری کبد چرب غیرالکلی

این بیماری در اثر تجمع چربی و آسیب‌ رساندن به کبد ایجاد می‌شود . اگر به اضافه وزن یا چاقی مبتلا باشید ، احتمال ابتلا به این بیماری افزایش می‌ یابد . بهترین راه مبارزه با سیروز کبدی ناشی از کبد چرب غیرالکلی ، کاهش وزن ، کم کردن میزان مصرف گوشت قرمز ، کنترل رژیم غذایی و ورزش‌ کردن است .

درمان‌هایی برای هپاتیت خود ایمنی و سیروز صفراوی

در هر دوی این بیماری‌ ها دستگاه ایمنی بدن به کبد حمله می‌کنند و به آن آسیب می‌زنند . در سیروز صفراوی دستگاه ایمنی به مجرای صفراوی حمله می‌کند و ایجاد مشکل می کند . مجرای صفراوی وظیفه‌ حمل مایع گوارشی ( صفرا ) را از کبد به کیسه‌ صفرا و روده بر عهده دارد . پزشکان هپاتیت خود ایمنی را به‌کمک دارو های استروئیدی و سایر دارو هایی که موجب توقف حمله‌ دستگاه ایمنی به کبد می‌ شوند ، کنترل می‌ کنند . درمان اصلی سیروز صفراوی به کمک داروهای اورسودیول ( اورسودوکسی کولیک‌ اسید ) انجام می‌شود . این داروها از سرعت آسیب‌ زدن به کبد می‌کاهند .

Alcoholic liver

پیوند کبد

اگر میزان آسیب به کبد در اثر سیروز کبدی شدید باشد و روش های درمانی برای بیمار نتیجه بخش نباشد ، آخرین راه پیوند کبد است . این درمان شامل جراحی کبد می باشد که در طی آن تمام یا بخشی از یک کبد اهدا کننده سالم جایگزین کبد نا سالم می‌ شود . اگر بیماری برای پیوند کبد کاندید شود ، نام وی در فهرست انتظار قرار خواهد گرفت . بیماران براساس گروه خون ، سایز بدن و شرایط پزشکی ( میزان سطح بیماری ) فهرست می‌شوند و بر اساس اولویت در نوبت پیوند کبد قرار می گیرند .

نتایج مبتنی بر تحقیقات FDA

با وجود شواهدی مبنی بر اینکه نتایج با ادغام مراقبتهای روانی و اجتماعی بهبود می یابد  هیچ مطالعه و تحقیقاتی برای درمانهای رفتاری و یا دارویی در بیماران مبتلا به اختلال در مصرف الکل و بیماری سیروز کبد الکلی وجود ندارد . پرهیز از الکل مهمترین هدف درمانی برای بیماران مبتلا به بیماری کبد الکلی است ، زیرا ممتنع می تواند نتیجه را در تمام مراحل بیماری بهبود بخشد . ( ۱ )

مبتلایان به سیروز کبدی چه غذاهایی بخورند ؟

 • گوشت بدون چربی ، مرغ بدون پوست و شیر کم چرب مصرف کنید
 • برای پختن یا سرخ کردن غداها از روغن یا کره به میزان اندک ( در حد یک قاشق مرباخوری ) استفاده شود
 • هر روز هویج یا اسفناج بخورید و ازمیوه جات و سبزیجات در رژیم غذایی خود غافل نشوید
 • غذاهای خود را تا حد امکان کم نمک درست کنید
 • علاوه بر مصرف روزانه منابع غذایی متنوع ، ویتامین B ، اسید فولیک و در صورت لزوم ویتامین A استفاده شود
 • شکلات تلخ برای بیماران کبدی خوب است . مصرف شکلات تلخ باعث کاهش فشار خون در وریدهای شکمی در بیماران مبتلا به بیماری کبدی مزمن و سیروز می شود

منبع : تیم تحقیقاتی djbaz

نویسنده : وحید مهدوی

تاریخ ثبت مقاله در djbaz : ۲۲  آذر ماه ۹۸

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید بروز خواهد شد !

سیروز کبدی چیست ؟ علائم – خطرات و درمان سیروز کبدی

گرد آوری شده از djbaz
مجله خبری فان نیوز
درمان خانگی djbaz
منبع : djbaz

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن