آرایش و زیبایی

روش صحیح استفاده از ضد آفتاب چیست؟

در این فصل، احتمالا هر لحظه‌ای را که بتوانید، در محیط بیرون سپری میکنید. و پوست ما، بیشتر از آنچه متوجه باشیم در معرض آسیب قرار دارد. هنگام رانندگی، هنگام صرف ناهار در تراس یک رستوران، و یا موقع لذت بردن از گردش در پارک. و در معرض خطر اشعه‌ها قرار گرفتن هم، شوخی نیست! استفاده از ضد آفتاب، باید درست مثل استفاده از ریمل مورد علاقه‌تان تبدیل به یک عادت نرمال در روتین زیبایی شما شود.

حالا زمان این است که مطمئن شوید نه تنها از نوع درست ضد آفتاب استفاده می‌کنید، بلکه آنرا به طرز صحیحی نیز به کار می‌برید. یادتان باشد، آفتاب پشتتان نمی‌ایستد، بلکه پوستتان را میسوزاند.


از شماره‌های بالا بپرهیزید

رده‌های زیادی از کرم‌های ضد آفتاب با SPF (یا فاکتور محافظت در برابر خورشید) بالای ۵۰ وجود دارد که اساسا نشان می‌دهند شما چه مدتی میتوانید بدون سوختگی، در معرض آفتاب قرار بگیرید. برای مثال، SPF 15نشان دهنده‌ی این است که تا ۱۵ بار در برابر سوختگی از پوستتان محافظت می‌کند. وقتی این عدد از ۵۰ بالاتر میرود، دیگر این قانون صدق نمی‌کند. پس SPF 30 تا 50 به اندازه کافی مناسب است.


به دنبال فرمول‌های «طیف گسترده» باشید

آیا می‌دانستید که دو نوع اشعه از خورشید ساطع می‌شود؟ UVB و UVA . اشعه UVA می‌تواند تا لایه‌های عمیق‌تری به پوست آسیب برساند، در حالی که UVB اشعه ایست که باعث آفتاب سوختگی میشود. کرم‌های ضد آفتاب طیف گسترده، از پوست در برابر هر دوی این اشعه‌ها محافظت می‌کند.


چه مقدار باید استفاده کرد

می‌دانید که توصیه می‌شود هنگام شستن موها به اندازه یک سکه شامپو مصرف شود. اما درباره‌ی کرم‌های ضد آفتاب، بر عکس است. باید حدود ۳۰ گرم از کرم ضد آفتاب مصرف کنید که حدودا برابر با اندازه یک لیوان شات است!


چه زمانی آن را بزنید

پوست شما نیاز دارد که ضد آفتاب به آن نفوذ کند تا بتواند حفاظت مناسب را دریافت نماید. نمی‌توانید کمی کرم به صورتتان بزنید و بلافاصله بیرون بروید! لوسیون را حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن به پوستتان بمالید.


همه جا آنرا بزنید

باید مطمئن شوید که تمام مناطق در معرض نور آفتاب را پوشش داده اید. حواستان به پشت گردن، شانه‌ها، قفسه سینه، گوش و حتی دست‌هایتان باشد!


تکرار کردنش را فراموش نکنید

حتی اگر یک ضد آفتاب، ضد آب هم باشد، می‌تواند با یک حوله پاک شود و یا با عرق کردن پایین بریزد. اطمینان حاصل کنید که هر چند ساعت آنرا تکرار می‌کنید. اگر در استخر هستید، هر بار که از استخر بیرون آمدید مجددا آنرا تکرار کنید.


لب‌هایتان نیز حمایت نیاز دارند

اخبار جدید: لب‌ها نیز می‌توانند قربانی اثر آفتاب بشوند و آفتاب سوختگی لب‌ها، جهنم خاص خودش است! پس از آنها هم با یک بالم لب حاوی SPF محافظت کنید.


چگونه ضد آفتاب مناسبی انتخاب کنیم؟

کرم ضد آفتابی انتخاب کنید که حداقل دارای SPF 15 باشد. اگر قرار است بیشتر از ۲ ساعت زیر آفتاب باشید، کرمی را با SPF 30 برگزینید.

ضد آفتابی را انتخاب کنید که طیف پوشش گسترده‌ای داشته باشد، مثلا کرمی که هم در برابر UVA (سالخوردگی پوست) و هم UVB (آفتاب سوختگی) از بدن شما محافظت کند.

اگر پوستی چرب یا مستعد آکنه دارید، از کرم‌های بر پایه‌ی آب استفاده کنید.

اگر می‌خواهید به استخر بروید و شنا کنید، از کرم‌های ضد آب استفاده کنید. به یاد داشته باشید که «ضد آب» بدین معنی است که تنها حدود ۴۰ تا ۸۰ دقیقه شنا، موثر خواهد بود، پس اگر مدت بیشتری در آب بودید، باید کرمتان را تجدید کنید.

همه‌ی کرم‌های ضد آفتاب، مواد تشکیل دهنده‌ی یکسانی ندارند، بنابراین اگر به کرمی که در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید حساسیت دارید، کرم دیگری با مواد تشکیل دهنده‌ی دیگر انتخاب کنید.

از ضد آفتاب‌هایی که اجزای خاصی همچون اکسی‌بنزون، رتینیل پالمیتات و پارابن دارند، دوری کنید؛ چرا که استعداد سرطان‌زایی دارند.


چقدر ضد آفتاب بزنیم؟

شاید روی کرم ضد آفتابتان نوشته باشد SPF 30، اما اگر به درستی این کرم را به پوستتان نمالید، فقط به اندازه‌ی SPF 4 از پوست شما محافظت خواهد کرد!

ما در گفتگویی با یکی از پزشکان فوق تخصص پوست نیویورکی، به دنبال جواب این سوالمان بودیم که مقدار مناسب کرم ضد آفتاب چقدر است. دکتر الکسیدز می‌گوید: آکادمی بیماری‌های پوستی آمریکا توصیه می‌کند که حدود ۲۸ گرم – که براحتی یک فنجان کمر باریک را پر می‌کند – برای پوشاندن کل بدن کافیست.

اما صورت چه؟ یعنی جایی که باید هر روز از آن محافظت کنیم، چه هوا آفتابی باشد و چه بارانی.

من پیشنهاد می‌کنم که حدود یک قاشق چای خوری هم برای صورت استفاده شود.

البته روی انگشتان پاهایتان را هم فراموش نکنید! جایی که معمولاً مستعد خال‌های سرطانی است. آکادمی بیماری‌های پوستی آمریکا همچنین توصیه می‌کند که حداقل از کرم‌های دارای SPF 30 روی صورت، لب‌ها و بدنتان استفاده کنید؛ یعنی یک گام فراتر از آن SPF 4 ای که در روغن‌های برنزه وجود دارد!

خانم‌های خوشکل، حالا که تابستان فرا رسیده، لطفاً کرم ضد آفتاب بمالید و از بوجود آمدن نقاط تیره، چین و چروک، سوختگی و حتی سرطان! پیشگیری کنید.


ضد آفتاب

۷ جای بدنتان که احتمالا ضد آفتاب نمی‌زنید

شاید بنظرتان تکراری بیاید، اما استفاده از ضد آفتاب (با SPF 30 یا بالاتر) یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت از پوستتان در برابر خورشید است. بدون آن، شما خطر آفتاب سوختگی، نشانه‌های آشکار پیری، و سرطان پوست را افزایش می‌دهید.

احتمالا می‌دانید که باید هر جایی که در معرض خورشید است را با کرم ضد آفتاب بپوشانید، اما نقاطی هستند که ممکن است از آنها غفلت کنید:

  1. پوست سر

متخصص پوست، ویتنی بو می‌گوید که معمولا موهای شما مانند یک مانع طبیعی بین خورشید و پوستتان عمل می‌کنند. اما اگر مدل موی شما دارای فرق باشد، کاملا از سرتان محافظت نمی‌شود. پس یک ژل موی ضد آفتاب انتخاب کنید، که کم چرب‌تر است و سریعتر از کرم جذب پوست می‌شود. در اینصورت، موهای شما هم چرب نمی‌شود.

اخطار: اگر شما موهای رنگ شده‌ی روشن و نازکی دارید، به مقدار کافی از پوست سرتان محافظت نمی‌شود. از آنجایی که ما حدس می‌زنیم که نمی‌خواهید کل سرتان را با کرم ضد آفتاب بپوشانید، پس بهترین کار این است که کلاه بگذارید.

  1. گوش‌ها

ویتنی می‌گوید که گوش‌ها هم به محافظت نیاز دارند، مخصوصا از آنجایی که بسیاری از موارد سرطان پوست روی گوش‌ها اتفاق می‌افتد! فرقی ندارد که از چه نوع ضد آفتابی استفاده می‌کنید(ژل، کرم، اسپری، استیک) اما فقط مطمئن شوید که به گوش‌هایتان، که اغلب از آنها غفلت می‌شود نیز ضد آفتاب می‌زنید.

  1. لب‌ها

ویتنی می‌گوید که مخصوصا لب پایین شما در معرض خطر بسیار بالای سرطان پوست قرار دارد. اما یک راه حل ساده و سریع وجود دارد: از یک بالم لب حاوی SPF استفاده کنید. به این ترتیب، لب‌های شما مرطوب و سالم باقی می‌مانند.

  1. پلک‌ها

ویتنی می‌گوید: مردم می‌ترسند که ضد آفتاب وارد چشم‌هایشان شود، اما من سرطان‌های پوست بسیاری را در این ناحیه تشخیص می‌دهم. برای جلوگیری از سوزش چشمانتان، از یک استیک ضد آفتاب استفاده کنید. آنها مومی شکل هستند، اما داخل چشمانتان نمی‌روند (گزینه‌های کرمی‌گاهی اوقات وارد چشم‌ها می‌شوند).

یا می‌توانید فقط عینک آفتابی بزنید، چون آنها در برابر اشعه‌های UVA و UVB از پلک‌هایتان محافظت می‌کنند.

  1. روی دست‌ها

مردم معمولا بعد از مالیدن ضد آفتاب دست‌هایشان را می‌شویند، اما اینکار هرگونه ماده‌ی محافظتی که به آنها زده‌اید را پاک می‌کند. مخصوصا روی دستان شما، محل متداولی برای آسیب خورشید است.

یک ضد آفتاب مرطوب کننده با سایز مسافرتی با خودتان داشته باشید، اکثر افراد می‌گویند که احساس بهتری روی پوستشان ایجاد می‌کند. یک استیک& شبیه چیزی که روی پلک‌هایتان استفاده می‌کنید هم، یک گزینه‌ی عالی است.

  1. شانه‌ها

شاید فکر کنید که در حال حاضر روی شانه‌هایتان ضد آفتاب می‌زنید، اما اگر لباس شنای شما دارای بند باشد، احتمالا در زیر بند‌ها از ضد آفتاب استفاده نمی‌کنید، این یک اشتباه مهم است! ویتنی می‌گوید که آن بند‌ها هرگز سر جایشان ثابت نیستند.

بنابراین قبل از اینکه لباس شنایتان را بپوشید ضد آفتاب بزنید. این مساله درباره‌ی سایر مناطقی که با لباس شنا پوشانده می‌شود نیز صدق می‌کند.

  1. روی پاها

ما عاشق هوایی هستیم که بتوانیم در آن صندل و فلیپ فلاپ بپوشیم، اما نزدن ضد آفتاب به پاها، یک اشتباه دیگر است. ویتنی می‌گوید که برای حفاظت از پاهایتان، روی آنها، از جمله زیر تسمه‌های صندلتان ضد آفتاب بزنید.

بیشتر بخوانید: مجله تناسب اندام

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن