درمان خانگی

ذات الریه چیست ؟ درمان ذات الریه به روش طب سنتی و نوین

ذات الریه چیست ؟ ذات الریه یا پنومونی یکی از بیماری های است که عامل آن را ویروس ها می دانند ، این ویروس ها کیسه های هوای داخل شش را درگیر نموده و موجب این بیماری می شود . ذات الریه چیست ؟ درمان ذات الریه به روش طب سنتی و نوین

ذات الریه چیست

پنومونی بیماری عفونی است که یک یا هر دو ریه را درگیر نموده و عامل آن ویروس ها ، باکتریا و یا قارچ ها می باشد ، این بیماری موجب التهاب در کیسه های هوا در ریه های شما می شود ، زمانی که فرد دچار این بیماری شده کیسه های هوا مملو از عفونت ها شده و نفس کشیدن را به مشکل مواجه خواهد ساخت علاوه بر آن این ویروس می تواند باعث تب ، لرز ، سرفه های شدید و پی در پی همراه خلط شود . ذات الریه چیست ؟ درمان ذات الریه به روش طب سنتی و نوین . فیتنس

علایم ذات الریه چیست

این بیماری در درجه بندی های مختلفی قرار دارد که گاه این علایم خفیف و عادی بوده و در بعضی از مواقع تهدید کننده زندگی می باشد که شایع ترین علایم این بیماری عبارتند از :

 • سرفه های شدید همراه با خلط
 • درد قفسه سینه
 • تب شدید
 • عرق کردن
 • لرزش بدن
 • تنگی نفس

علایمی که در این قسمت بیان شده است شایع ترین علایم برای این بیماری است ، با تفاوت شدت عفونت ، سن و تفاوت های فردی می تواند این علایم متغییر باشد ، پنومونی ویروسی است که با تب بالا شروع شده که گاهی اوقات به اندازه ۱۰۵ درجه فارنهایت همراه با عرق کردن زیاد ، خشکی لب ها ، شکنندگی ناخن ها و سر درد های مزمن ایجاد می شود همانگونه که بیان شده است .

علایم دیگر ذات الریه چیست ؟

علایم دیگر  می تواند در سن های مختلف متفاوت باشد به طور مثال : کودکان زیر ۵ سال ممکن است تنفس سریع داشته باشند ، نوزادان ممکن است استفراغ کنند و دچار کمبود انرژی شوند و گاه به نظر برسد در زمان خوردن و نوشیدن دچار مشکل خواهند بود ، اما در افراد سالمند ممکن است دمای بدن کمتر از حد نرمال باشد و علایم دیگر به گذشت زمان تشدید خواهد یافت .

انواع و علل ذات الریه چیست

انواع عمده پنومونی به علت عفونت ، جای که عفونت منتقل می شود و نحوه بروز عفونت طبقه بندی می شود ، ذات الریه با توجه با ارگانیسم که باعث عفونت شده است طبقه بندی خواهد شد .

ذات الریه باکتریایی

شایع ترین علت پنومونی باکتریایی ویروس های همچون : استرپتوکوک پنومونیه ، کلامیدوفیلا  ، لژیونلا و مهم تر از همه ویروس پنوموفیلا است که می تواند در کمترین زمان در ریه ها تکثیر شده و فرد را دچار این بیماری نماید .

پنومونی ویروسی

شاید برای شما سوال خلق شود عامل دیگر ذات الریه چیست ؟ این ویروس ها می تواند یکی از عمده ترین علت های بروز این بیماری می باشد اما جای نگرانی نیست چرا که در مدت معینی درمان خواهد شد البته به یاد داشته باشید این بیماری نیاز به مراقب دایمی دارد ، ویروس های تنفسی اغلب علت پنومونی در کودکان ، نوجوانان و افراد مسن هستند ، نوع ویروسی این بیماری معمولا جدی نیست و در دوره درمان آن کوتاه تر از ذات الریه پنومونی می باشد .

ذات الریه مایکوپلاسما

مایکو پلاسما ذات الریه چیست ؟ شاید با خود فکر کنید نوع دیگر آن موجوداتی همچون ویروس ها و باکتریا ها خواهند بود در صورتی که این باور کاملا اشتباه است ، اما دارای ویژگی های مشترک هر دو هستند این نوع بیماری می تواند عواقب ناگواری را برای کودکان و نوجوان داشته باشد این میکروب همچون ویروس های انفلوانزا عمل می کند اگر مراقبت های ویژه صورت نگیرد سبب تشدید بیماری خواهد شد .

پنومونی قارچی

قارچ های از ذرات خاک و آلودگی هوا به وجود آمده و فرد را مبتلا به ذات الریه خواهد نمود این قارچ ها در افرادی که بیشتر در معرض آلودگی و یا ضعف سیتم ایمنی بدن برخوردار بوده است بروز می کند و دوره درمان آن می تواند طولانی تر بوده و گاه دچار عواقب ناگواری خواهد شد ، یک نوع پنومونی قارچی PCP وجود دارد که می تواند علایم شدید تری داشته باشد و در افرادی که دچار بیماری های خونی همچون ایدز هستند تاثیرگذار تر خواهد بود .

تاثیرات مکان در ذات الریه چیست

پنومونی نیز بر اساس جای که مبتلا به آن می شوید طبقه بندی خواهد شد .

پنومونی در بیمارستان (HAP)

این نوع از ذات الریه باکتریایی بوده که در طول اقامت در بیمارستان بروز می کند ، این نوع از بیماری می تواند جدی تر از انواع دیگر باشد چرا که باکتری ها ممکن است نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم تر بوده و به آسانی درمان نخواهد شد علاوه بر این زمانی که شما در بیمارستان به دلیل بیماری بستری شده اید از سیستم ایمنی بدن شما ضعیف بوده و این بیماری را تشدید خواهد نمود .

پنومونی به دست آمده در جامعه (CAP)

این نوع از بیماری زمانی بروز خواهد کرد که خارج از یک محیط پزشک یا سازمانی به دست آمده و می تواند عامل های متعددی داشته باشد .

آیا پنومونی مسری است ؟

انواع این بیماری می تواند مسری و خطرناک باشد ذات الریه ویروسی و باکتریایی هر دو آن ها در اثر یک عطسه می تواند فضا را ملتهب ساخته و افراد سالم را دچار این بیماری نماید ، اما نوع قارچی آن اینگونه نخواهد بود چرا که این بیماری به دلیل آلودگی هوا بروز می کند و همزمان امکان دارد چندین نفر به آن مبتلا شوند .

چه کسانی دچار ذات الریه خواهند شد

هر کسی می تواند دچار بیماری پنومونی شود اما برخی افراد در معرض خطر بیشتری در مبتلا شدن به این بیماری هستند ، در درجه اول نوزادان از زمان تولد تا سن ۲ سالگی که اصلا نمی دانند ذات الریه چیست و همین طور افرادی بالای سن ۶۵ سال که یا بیشتر که از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار می باشد ، افرادی که دچار سکته مغزی شده اند و دچار مشکلات بلع و ریزش خواهد بود ، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی داشته یا دچار بیماری سرطان هستند ، علاوه بر این ها افرادی که مصرف دخانیات دارند و نوشیدنی الکلی استفاده می نماید در بیشتر از دیگر افراد در معرض این بیماری خواهند بود و همین طور افراد مبتلا به بیماری های مزمن چون آسم دیابت و نارسایی قلبی در معرض این بیماری قرار دارند .

پنومونی

تشخیص ذات الریه چیست و چگونه انجام می شود

تشخیص این بیماری نیازمند زمان بوده و لازم است توجه خاص و ویژه ای صورت گیرد .

مرحله اول

در اولین قدم پزشک شما سوالاتی را در مورد زمان شروع شدن بیماری خواهد پرسید و بعد از آن سابقه بیماری تان را چک خواهد کرد و همین طور آزمایش های فیزیکی انجام خواهد داد به طور مثال : گوش دادن به فعالیت های ریه ها تا متوجه هر صدای غیر طبیعی دیگر شوند .

مرحله دوم

پزشک شما نیز احتمالا یک اشعه ایکس از قفسه سینه خواهد گرفت ، به طور معمول پنومونی را می توان با معاینه های فیزکی و اشعه ایکس قفسه سینه تشخیص داد  ، اما بستگی به شدت علایم دارد .

مرحله سوم

بعد از پاین مرحله دوم این طبیعی خواهد بود که پزشک متخصص برای شما آزمایش خون را در نظر گیرد ، با انجام این آزمایش خون می تواند وجود عفونت را تایید نماید اما ممکن است که قادر به شناسایی نبوده تا بتواند بیماری شما را از انواع بیماری ذات الریه تفکیک نماید .

مرحله چهارم

یکی از مهم ترین مراحل که می تواند نوع بیماری را تشخیص دهد ، تست خلط است ، این تست نمونه ای از ریه های شما را فراهم خواهد نمود و بیانگر عفونت موجود در کیسه های هوا می باشد . ذات الریه چیست ؟ درمان ذات الریه به روش طب سنتی و نوین

مرحله پنجم

پزشک متخصص برای این  که مطمین شود شما دچار بیماری ذات الریه هستید امکان دارد تست پالس اکسیمتری را انجام دهد انجام این تست به این صورت است که یک سنسور اکسیژن را روی یکی از انگشتان شما قرار داد تا فعالیت ریه ها را تحت بررسی قرار دهد ، آیا ریه ها اکسیژن کافی را از طریق جریان خون شما حرکت می کنند .

مرحله ششم

اگر پزشک شما بعد از انجام تمام این مراحل باز هم در تشخیص بیماری ذات الریه دچار تردید باشد آزمایش ادرار را پیشنهاد خواهد داد تا به طور کامل بتواند عفونت موجود را ارزیابی نمابد این روش می تواند شک پزشک شما را به طور کامل برطرف سازد .

مرحله هفتم

انجام سی تی اسکن آخرین مرحله برای تشخیص بیماری ذات الریه یا پنومونی می باشد با انجام این تست پزشک شما به طور یک تصویر واضح و دقیق از ریه های شما خواهد داشت تا بتواند طبق تشخیص درست دارویی مناسب را تجویز نماید .

درمان ذات الریه چیست

داروهای آنتی بیوتیک، ضد ویروسی و ضد قارچی برای درمان پنومونی استفاده می شود ، بستگی به علت خاصی از بیماری اکثر موارد پنومونی باکتریایی را می توان در خانه با آنتی بیوتیک خوراکی درمان کرد و اکثر مردم در یک تا سه روز به آنتی بیوتیک ها پاسخ می دهند ، پزشک شما ممکن است دارو های را همچون آسپرین ، ایبوپروفن و استامینوفن را برای تسکین درد های تان تجویز نماید علاوه بر این ها پزشک شما ممکن است دارو های را برای شما تجویز نماید تا سرفه های شما را تسکین دهد .

درمان خانگی ذات الریه چیست

یکی از روش های موثر و کاربردی که می تواند در کمترین زمان ممکن ذات الریه را درمان نماید روش های خانگی است که با استراحت زیاد ، نوشیدن مایعات به مقدار زیاد و همین طور استفاده از دارو های گیاهی که می تواند برای بدن موثر بوده و تاثیر گذاریی آن از دارو هایی شیمیایی بیشتر باشد .

بستری شدن و تحت مراقبت قرار گرفتن

اگر علایم شما شدید باشد لازم است ، در بیمارستان و مراکز پزشکی تحت مراقبت قرار گیرید تا هر لحظه مورد بررسی قرار گرفته و مراقبت های ویژه انجام شود ، در صورتی که ضربان قلب غیر عادی ، تب لرز های شدید می تواند خطر ناک باشد و لازم است برای مدتی تحت نظر پزشک قرار داشته باشید .

چشم اندازی به بیماری پنومونی و مراحل درمان آن

اکثر افراد بعد از این که متوجه می شوند دچار بیماری ذات اریه هستند شروع به درمان نموده و مراقبت های ویژه را انجام میدهند ، این افراد بدون شک از این بیماری نجات یافته و درباره بازگشت نخواهد داشت ، اما یک عده از افراد وجود دارند که فقط به دارو های شیمیایی تکیه کرده و تحت هر شرایطی شده می خواهند با مصرف دارو بیماری خود را درمان نمایند در صورتی که این باور اشتباه است چرا که لازم است به دستور پزشک عمل نموده و مراقبت های کافی را انجام دهید تا این بیماری برگشت نداشته باشد چرا که بسیاری از افراد بعد از مدت کوتاهی دورباه در آن ها علایم ذات الریه آشکار می شود در این صورت درمان خیلی سخت تر از مرتبه قبل خواهد بود .

آیا می توان از بیماری پنومونی جلوگیری نمود

طوری که میدانید بیماری های همچون ذات الریه را می توان به راحت پیشگیری نمود کافیست در محیط آلوده قرار نگرفت و ارتباط با افراد مبتلا به این بیماری با احتیاط عمل نمود همچنین می توانید از واکسن پنومونی استفاده نموده و ضامن سلامتی خود شوید ، چرا که اولین خط دفاع در برابر پنومونی واکسیناسیون می باشد برای پیشگیری از این بیماری خطرناک لازم است به پزشک مراجعه نموده و از واکسن های تجویز شده استفاده نماید .

انواع واکسن های پیشگیری بیماری ذات الریه

واکسن های تهیه شده در مراکز بهداشتی و پزشکی برای ۱۳ نوع باکتریا پنومو می باشد که می تواند مانع این بیماری شود و همین طور به یاد داشته باشد این واکسن ها برای سنین مختلف متفاوت می باشد و لازم است تحت نظر پزشک صورت گیرد .

ذات الریه چیست

روش های دیگر پیشگیری از ذات الریه چیست

علاوه بر این که از واکسیاسیون استفاده نماید لازم است به دیگر موارد هم توجه نماید به طور مثال : ترک مصرف دخانیات یکی از مهم ترین مواردی است که نباید فراموش شود چرا که دخانیات همچون سیگار می تواند عامل اصلی و مهم بیماری های خطرناک دیگر باشد ، رعایت نظافت فردی ، قرار نگرفتن در محیط های آلوده ، در زمان سرفه و یا عطسه لازم است از دستمال استفاده نموده تا مانع انتشار ویروس در محیط شود ، علاوه بر این ها افزایش سیستم ایمنی بدن یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند سلامتی شما را حفظ نماید و مانع بروز بیماری های مختلف گردد .

کلام پایانی

ذات الریه بیماری خطرناکی بوده که گاه یک و یا هر دو ریه را درگیر نموده که با علایم سرفه ، تب لرز شدید ، درد قفسه سینه و غیره همراه می باشد این بیماری عوامل و انواع مختلفی دارد به طور مثال پنومونی ویروسی ، پنومونی قارچی و غیره هر کدام از انواع این بیماری دارای علایم خاص و روش درمان های خاص خود می باشد که لازم است به مشورت پزشک صورت گیرد .


 

 •  ذات الریه
 •  ذات الریه مسری است
 •  ذات الریه چیست
 •  ذات الریه خطرناک است
 •  ذات الریه در کودکان
 •  ذات الریه چیست و درمان

ذات الریه در نوزادان

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن