سبک زندگی

دویدن و انگیزش جنسی

دویدن و انگیزش جنسی

بگذارید کمی متفاوت باشیم. پنج سالی میشود که برای این بخش مقاله مینویسم اما تاکنون به موضوع “جنسی” بر نخورده بودم. شواهد نشان میدهد که انگیزش جنسی مسئله بزرگیست که بیشتر ما به آن فکر می کنیم. مطالعه ای در سال 2012 نشان داد که در هر روز مردان 18 بار و زنان 10 بار به مسائل جنسی فکر میکنند. نظرسنجی بروکس نیز در سال 2016 نشان داد 8 درصد تفکراتی که هنگام دویدن به سراغمان می آید مربوط به مسائل جنسی ست.

هنوز هم مسائل جنسی جزو موضوعاتی ست که کمتر کسی به راحتی درباره آن صحبت می کند، که این موضوع به فرهنگ و تابوهای جوامع برمیگردد. دانیل اسنایدر، درمانگر و مربی دویدن که با همه نوع ورزشکار همکاری دارد میگوید: “دلیل اینکه افراد نمی خواهند در این مورد با کسی صحبت کنند این است که میترسند درباره شان قضاوت شود. اگر در این زمینه مشکلات و دغدغه هایی دارید، به شما قول میدهم که تنها نیستید. بویژه برای دوندگان ملاحظات خاصی در خصوص دویدن و انگیزش جنسی وجود دارد که باید درباره آن بدانند.”

قبل از شروع به توضیح، موارد احتیاط را میگویم. اول اینکه انگیزش جنسی یک موضوع مهم با پیچیدگی های خاص خودش است. از ابتدا میگویم مرا به خاطر هر خطایی که ممکن است در این مقاله رخ دهد ببخشید. من فقط سعی دارم مطالبی را که ورزشکاران در پشت صحنه میگویند، به نمایش بگذارم. در این فضا، به تمام احساسات و تصمیمات شخصی تا جایی که به دیگران آسیب نزند، احترام میگذارم. بیشتر این تحقیقات بر روی افراد هم سو جنسی انجام شده است پس شامل همه طیف از افراد جامعه دوندگان نمیشود. به عنوان یک مقاله نویس که در این زمینه متخصص هستم خاطرنشان میکنم که “هر زن قاعدگی ندارد و هر مرد نعوظ نمیشود.”

دوم اینکه میل جنسی به شدت شخصی ست. هر فردی سوابق شخصی، فیزیولوژیکی و روانشناسی مربوط به خودش را دارد. که همه اینها بر روی میل جنسی او تاثیر مستقیم دارد. سن و تجربیات زندگی نیز تاثیر مستقیمی در این مسئله دارند که معمولا در تحقیقات نادیده گرفته میشوند.

سوم اینکه تو در نوع خودت عالی هستی. در این بحث بسیاری احساسات پیچیده وجود دارد، پس بدانید در هرکجا که هستید به اندازه خودتان کافی هستید. و البته برای بحث های عمیق تر در این خصوص با دکترهای متخصص در این زمینه میتوانید به صحبت بنشینید.

تصویر اصلی

فعالیت های فیزیکی و داشتن سلامتی هر دو میل جنسی را افزایش می دهند. برای مردان و زنان، فشار خون بالا و چاقی باعث کاهش این میل شده که با دویدن میتوانند این مشکل را کم رنگ کنند. یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که ورزش در زنانی که داروهای ضدافسردگی مصرف میکنند، باعث برانگیختگی جنسی میشود. این مطالعه از طرحی جالب برخوردار بود بطوریکه 47 زن که دارای مشکل برانگیختگی جنسی بودند بعد از 20دقیقه دویدن بر روی تردمیل و کنترل فشار خونشان، دچار برانگیختگی جنسی شدند.

مطالعات دیگری نشان داد سطح هورمون سالم تر در ورزشکاران یا در گروهی از افراد که ورزش میکنند، باعث میشود که راحتتر برانگیختگی جنسی داشته باشند. همچنین دویدن هزار مزایای دیگر نیز دارد که بر روی این موضوع تاثیر میگذارد. دویدن سطح استرس را کاهش و سطح انرژی را بالا میبرد. این موضوع تصویر هر کس را در ذهن خودش زیباتر میکند و صمیمیت بین افراد را بیشتر میکند. دویدن، تاثیر ویاگرا برای مردان و ویلیسی برای زنان را دارد.

مطالعه وکی سال 2015 نیز نشان داد که توانایی تحمل و ایجاد استقامت نشان دهنده پتانسیل مردان در تولید مثل است.

نکته مهم این است که ورزش منظم، باعث سلامتی میشود که این موضوع سلامت جنسی را نیز بهمراه می آورد. اما اینها دلایلی نیستند که من این مقاله را نوشتم.

نقاط ضعف دویدن

در طول سالها، شنیده ام که ورزشکاران در خصوص کاهش میل جنسی در خفا صحبت میکنند و از آن نیز خجالت میکشند. اما بیایید خجالت را کنار بگذاریم. در واقع در تغییرپذیر بودن میل جنسی شرمی وجود ندارد.

افراد دارای زمینه های متفاوت هستند، همه از نوسانات عبور میکنند و هیچ کس با میل یا عدم میل جنسی اش تعریف نمیشود. همانطور که اسنایدر گفت: “تغییراتی که در بدن رخ میدهد مانند تغییر خلق و خوی، انگیزش جنسی و ناراحتی در طول رابطه جنسی ممکن است به تعادل ، شیوه زندگی و تاثیر آموزش بستگی داشته باشد پس داشتن اطلاعات در این خصوص بسیار مفید است.”

کمبود انرژی نسبی در ورزش (RED-S) زمانی است که انرژی دریافتی برای مصرف در طول تمرین، بسیار کم باشد که این باعث بوجود آمدن انرژی منفی حاد یا مزمن میشود. همانطور که بیانیه اجماع LOC از سال 2018 بیان کرده است کمبود انرژی نسبی در ورزش میتواند باعث از بین رفتن عملکرد، کاهش سلامت استخوانها، از بین رفتن چرخه قاعدگی، و عدم تعادل هورمونها در زنان و کاهش تستوسترون در آقایان شود که این موضوع مستقیما بر روی انگیزش جنسی تاثیر دارد.

مقاله ای در سال 2019 در ژورنال بین المللی تغذیه ورزشی به چاپ رسید که بیان میکرد داشتن انرژی کم هنگام تمرین میتواند هورمون های جنسی را در ورزشکاران زن سرکوب کند. اختلال عملکرد چرخه قاعدگی در بین دوندگان بزرگ و دوندگانی که مسافتهای طولانی را میدوند، 60 درصد است. برخی مطالعات نشان میدهد که توده چربی کم هم در بدن میتواند اثرات هورمونی داشته باشد و باعث کاهش میل جنسی شود. علاوه بر این، فعالیتهای پراسترس که باعث آزاد شدن کورتیزول اضافی میشود (مانند دویدن بیش از حد سخت) با اثرات هورمونی و کاهش میل جنسی در بعضی افراد همراه است.

مقاله ای در سال 2017 در مجله Medicine & Science in sport & Exercise  نشان داد مردانی که مدت زمان بیشتری را با ورزشهای استقامتی سپری میکنند، میل جنسی کمتری دارند. نامه ای به سردبیر ژورنان هورمونها در سال 2018 نشان داد مردانی که هفت ساعت یا بیشتر در هفته آموزش میبینند پس از 5 سال آموزش تقریبا 30 درصد از میزان تستسترون آنها کاهش میابد و کم کم کلا سطح تستسترون آنها پایین قرار میگیرد.

در مردان این موضوع به صورت کاهش میل جنسی و اختلال درنعوظ ظاهر میشود. در حال حاضر برخی از تیم های برتر تحقیقاتی سوال در خصوص نعوظ های صبحگاهی در مردان را یک پروکسی احتمالی برای تعیین سطح هورمون ها بیان کرده اند.

در زنان، این موضوع به شکل بهم خوردن چرخه قاعدگی و کاهش میل جنسی ظاهر میشود. تغییرات در چرخه قاعدگی برای تیم های تحقیقاتی اهمیت ویژه ای دارد. روش های جلوگیری از بارداری همچنین میتواند میل جنسی را به روشهای منحصر به فرد و وابسته به هر فرد تحت تاثیر قرار دهد.

میلی جنسی ام کاهش پیدا کرده، چه کنم؟

اگر متوجه شده اید که میل جنسی تان کاهش پیدا کرده، روشهای زیر را انجام دهید.

اول اینکه با پزشک یا متخصص مربوطه درباره تاریخچه روابط، سطح آموزش و تاریخچه پزشکی خود صحبت کنید. دوم اینکه آزمایش خون دهید (در آزمایش خون هورمون های جنسی مشخص و اندازه گیری میشوند.) سوم اینکه به سبک زندگی خود که شامل مدت زمان و شدت تمرین، مقدار خواب و رژیم غذایی میشود، توجه کنید.

سامانتا تری، دونده طبیعت و متخصص در این زمینه تاکید میکند که این موضوع فراتر از مسئله فیزیولوژیکی است. او توضیح میدهد: “بسیاری از زمانها، فقط مسئله استرس دویدن یا تغذیه نیست، بلکه این موضوع که دویدن چگونه با استرس زندگی و روابطمان، تعامل برقرار میکند، موضوع ممهمی ست. اینکه زوجین باهم یک ارتباط باز و راحت داشته باشند، خودش یک کلید برای حل اینگونه مشکلات است. اما در نظر داشته باشید، که رابطه ها متفاوتند، پس روابط خود را با آنچه از دیگر دوندگان میشنوید، قضاوت نکنید.

وقتی صحبت از آموزش میشود، قانون کلی برای جلوگیری از تمرین زیاد از حد این است که روزهای استراحت شما، واقعا آرام و ترمیم کننده باشد. ضربان قلب شما باید در اکثر موارد کم باشد تا تولید هورمون کورتیزول به حداقل برسد تا به جای از بین بردن شما، باعث رشدتان شود. روزهای تمرین شما میتواند واقعا سخت باشد. توجه داشته باشید که بدن فشار و استرس را میشناسد نه کیلومتر را. بنابراین سعی کنید بجای بیشتر دویدن، فشار را به حداقل برسانید. اسنایدر میگوید: “زندگی ورزشی شما جدای از زندگی عادی شما نیست پس سعی کنید بین این دو تعادل ایجاد کنید.”

خواب برای تعادل هورمونها ضروری است. نیاز انسانها به خواب متفاوت است. اما توصیه کلی حداقل هفت تا هشت ساعت خواب در شب است. حتی اگر نمیتوانید بخوابید، در رختخواب دراز بکشید و استراحت کنید؛ که تاثیر آن دست کم از خوابیدن نیست.

و شاید مهم تر از همه، به اندازه کافی غذا بخورید. برای داشتن زندگی ورزشی طولانی، به اندازه کافی غذا به بدنتان برسانید. و بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته، به اندازه کافی به بدن غذا رساندن و از پایین بودن سطح انرژی به هنگام تمرین جلوگیری کردن، خود عامل اساسی در ایجاد انگیزش جنسی ست. عوامل دیگری نیز مانند مقدار ویتامین D در تعادل هورمونها تاثیر گذارند پس سیستم بدن خود را به طور کامل بررسی کنید.

پیام آخر: به خودت حق بده. رابطه جنسی موضوع ساده ای نیست که بتوان در خصوص آن با دیگران به راحتی صحبت کرد. اما هر کسی که در این خصوص با افراد نزدیکش صحبت کرده باشد، میداند که تجربه ها در این خصوص بسیار متفاوت و گوناگون است و همه چیز مانند آنطور که در فیلم ها میبینید، نیست. فقط بدانید که دویدن هم میتواند باعث افزایش و هم کاهش میل جنسی تان شود و در این زمینه مقدار زیادی دونده نیز با مشکلات شبیه به مشکلات شما دست و پنجه نرم میکنند.

نویسنده: DAVID ROCHE  . او در زمینه کاری خود با دوندگان متفاوتی در ارتباط بوده است. کتابی دارد با عنوان “دونده خوشحال Happy Runner” که در زمینه حرکت به سمت پذیرش بی قید و شرط سبک زندگی همراه با دویدن است.


مترجم: نرمین محمدطاولی

بیشتر بخوانید: مجله تناسب اندام

دویدن و انگیزش جنسی

گرد آوری شده از مجله djbaz
مجله خبری فان نیوز
اخبار سیاسی فان نیوز
منبع : dhbaz

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن