سلامت و بهداشت

دلایل فشار خون بالا چه چیزهایی میتواند باشد ؟

بالا بودن فشار یکی از بیماری های قلبی عروقی بوده که دلایل فشار خون بالا می تواند بستگی به شیوه زندگی و رژیم غذایی ما داشته باشد ، این بیماری شایع را عده زیادی از پزشکان کشنده خاموش می دانند چرا که گاه می تواند بسیار خطر آفرین باشد . دلایل فشار خون بالا چه چیزهایی میتواند باشد ؟

فشار خون بالا چیست

یکی از بیماری های شایع که می تواند برای بسیاری از افراد خطر ساز باشد فشار خون است ، زمانی که فشار جریان خون در شریان افزایش می یابد و فعالیت قلب را تحت تاثیر قرار می دهد فرد دچار مشکل شده و نمی تواند فعالیت های روزانه خود را به طور منظم و دقیق انجام دهد ، این بیماری شایع می تواند دلایل زیادی داشته باشد ، برای این که با دلایل فشار خون بالا آشنا شوید لازم است با ما همراه باشید . دلایل فشار خون بالا چه چیزهایی میتواند باشد ؟

دلایل فشار خون بالا

ارتباط سن بالا با فشار خون

همه ما بعد از به دنیا آمدن دارای فشار خون خواهیم بود چرا که یکی از عوامل مهم در حیات بشر می باشد فشار خون در واقع به قلب کمک نموده تا خون را در سراسر بدن انتقال دهد حد معمول فشار خون در کودکان و نوجوانان میانگین ۷۰ بر ۵۰ می باشد که طبیعی ترین حالت ممکن است .

میانگین فشار خون در افراد مسن

این بیماری به طور عموم در افراد بالای ۶۰ سال دیده شده است ، اما امروزه جوانان نیز به دلیل رژیم غذای نامناسب دچار این بیماری خواهند شد ، افرادی که سن شان از ۶۰ به بالا رفته فشار خون نورمال آن ها ۱۳۰ بر ۸۰ می باشد اگر از حد تعادل آن خارج شود ممکن است خطر آفرین باشد و سلامت فرد را به خطر مواجه سازد .

یکی از دلایل فشار خون بالا و افزایش وزن

طوری که می دانید عدم فعالیت در روز  ، می تواند باعث بیماری ها زیادی شود و همین اگر توجه کنید مشاهده خواهید نمود  که افراد کم تحرک از بیماری های زیادی رنج میبرند علاوه بر آن عدم فعالیت در افراد ، باعث اضافه وزن و افزایش چربی در بدن خواهد شد ، این نیز بزرگترین صدمه وارد شده به بدن شما می باشد .

دلایل فشار خون بالا از نظر پزشکان

پزشکان به این باور اند که عامل اصلی این بیماری شایع ، اضافه وزن می باشد ،  چرا که طبق تحقیقات انجام شده نشان می دهد بروز این بیماری ۳۰ درصد مربوط به افزیش وزن شما است ، افراد چاق بدون استثناء دچار فشار خون بالا خواهند بود .

اثرات منفی استرس در افزایش فشار خون

زمانی که شما دچار یک استرس خواهید بود در واقع هورمون های زیادی در بدن شما ترشح شده که تعادل شما را بر هم خواهد زد و اثرات منفی با خود به همراه دارد .

انوع اثرات منفی استرس و اضطراب

این اثرات منفی در قالب :

 • ضربان قلب تند
 • مسدود شدن رگ های خونی
 • افزایش فشار یا جریان خون در بدن می باشد
 • سردرد های شدید
 • انقباض ناگهانی شریان
 • اختلال در عملکرد کلیه ها

در این صورت بدون شک شما دچار فشار خون بالا خواهید شد که هیچ ربطی به سن و سال شما نخواهد داشت چرا که بسیاری از آقایان و بانوان جوان در اثر استرس ها و اضطراب های روزانه دچار  فشار خون بالا می شوند و کنترل آن  برای این افراد بسیار سخت و دشوار خواهد بود  .

بالا رفتن فشار خون با استفاده از نوشیدنی های الکلی

یکی از دلایل بالا رفتن فشار خون در افراد ، مصرف نوشیدنی های الکلی و همین طور مصرف دخانیات می باشد ، چرا که نوشیدنی ها الکلی و دخانیات تاثیرات منفی بر روی فعالیت قلب ، رگ های خونی و ریه ها دارد .

تاثیر نوشیدنی های الکلی بر روی قلب

زمانی که شما از این نوشیدنی ها استفاده نماید حرکات و فعالیت ها قلب نا منظم شده و دچار اختلال در کار خواهد شد ، رگ های خون انقباض نموده و جریان خون را مسدود می نمایند ،

نوشیدنی های الکلی و انواع سکته ها

علاوه بر این ها فشار خون در بی نظم ترین حالت ممکن قرار خواهد گرفت که در نتیجه می تواند موجب بیماری های شدید تر شده و یا باعث سکته های قلبی و سکته مغزی خواهد شد .برای داشتن قلبی سالم و  فشار خون  منظم لازم است مصرف نوشیدنی های الکلی و استفاده از دخانیات را به طور کامل ترک نمایید .

نداشتن رژیم غذایی مناسب و بالا رفتن فشار خون در بدن

شاید برای تان جالب باشد که بدانید نداشتن رژیم غذایی مناسب می تواند فشار خون را به طرز عجیبی افزایش داده و در نتیجه سلامت و حیات شما را به خطر مواجه سازد ، این بیماری می تواند با نداشتن رژیم غذایی مناسب تشدید شود و باعث سکته قلبی خواهد شد .

تقابل سدیم با فشار خون

مصرف بیش از حد سدیم در طول روز می تواند یکی از مهم ترین عوامل بالا رفتن فشار خون باشد . همین طور غذا های که مملو از چربی هستند ، عامل اصلی عدم کنترل فشار خون می باشند ، برای این که مانع بروز فشار خون بالا شوید لازم است از  رژیم غذایی فشار خون بالا استفاده نماید .

دلایل فشار خون بالا چه چیزهایی میتواند باشد ؟

عوامل ژنتیکی یکی از دلایل فشار خون بالا

همان طور که می دانید بسیاری از بیماری ها می توان ریشه خانوادگی داشته باشد یعنی این که خانواده مادری و خانواده پدری از دیر باز دچار یک بیماری خاص همچون دیابت بوده که بعد ها به شما و فرزندان تان انتقال خواهد یافت .

درمان و کنترل فشار خون ژنتیکی

فشار خون بالا نیز در بسیاری از موارد دارای ریشه خانوادگی بوده از زمان تولد تا کهنسالی با فرد همراه است ، در این صورت درمان قطعی فشار خون بسیار سخت و دشوار خواهد بود اما به یاد داشته باشید فشار خون بالا که عامل ژنتیکی دارد را می توانید به راحتی کنترل نموده تا مانع آسیب رسانی به بدن شوید .

نقص های مادرزادی و بروز فشار خون بالا

یکی دیگر از دلایل فشار خون بالا نواقص مادرزادی است ، بعضی از نوزادان دچار مشکلات ساختاری در ساختمان عروق خونی خود هستند که می تواند فشار خون در بدن آن به طور معمولی و نورمال نباشد .

کنترل فشار خون با رژیم غذایی

در چنین حالتی اگر شما دچار مشکلات مادرزادی هستید لازم است برای کنترل فشار خون از رژیم های غذایی استفاده نموده و مانع آسیب های فشار خون به دیواره های قلب و عروق خونی شوید .

کم تحرک بودن و علت بالا رفتن فشار خون

خانم ها و آقایان که در طول روز به دلیل شغلی که دارید امکان دارد برای یک مدت طولانی پشت میز کار خود نشسته باشید ، این یکی از مهم ترین عوامل بروز فشار خون در شما خواهد بود چرا که بدن از حالت طبیعی خارج شده و فشار خون تغییر خواهد نمود  .

کنترل فشار خون در افراد مسن

همین طور افراد مسن  ، به دلیل ناتوانی ، میزان تحرک خود را کاهش داده و با این کار به  بیماری ها خود می افزایند ، در این صورت لازم است برای یک مدت کوتاه تحرکی داشته و چند قدم راه بروند تا فشار خون در بدن شان در حد نرمال و طبیعی قرار گیرد .

برخی دارو ها و ارتباط آن ها با دلایل بالا رفتن فشار خون

طوری که می دانید مصرف خودسرانه دارو می تواند برای شما بسیار خطرناک و مهلک باشد ، یکی از مهم ترین آسیب های وارد شده افزایش فشار خون می باشد .

بعضی از دارو ها همچون قرص های ضد بارداری می تواند فشار خون را افزایش داده و در قالب سرگیچه و حالت تهوع ظاهر شود ، پس با این حساب لازم است قبل از استفاده از هر دارویی از پزشک متخصص مشوره گرفته سپس استفاده نماید تا باعث بروز بیماری های مختلف قلبی و عروقی نشود .

نتیجه گیری

یکی از بیماری های شایع که موجب مرگ میر عده زیادی از افراد شده است ، فشار خون بالا می باشد این بیماری می تواند دلایل مختلفی همچون :

 • رژیم غذایی نامناسب
 • کم تحرکی
 • مصرف خود سرانه دارو ها

و غیره می باشد اگه مانع این بیماری نشوید می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد علاوه بر این فشار خون علایم خاصی نداشته و می تواند سریعا برای بدن شما خطر سازد باشد .


 

 •  فشار خون بالا
 •  فشار خون بالا درمان
 •  فشار خون بالا چیست
 •  فشار خون بالا چند است
 •  فشار خون بالا سردرد
 •  فشار خون بالا به انگلیسی
 •  فشار خون بالا در بارداری
 •  فشار خون بالا چگونه پایین بیاوریم

فشار خون بالا و سردرد

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن