خواص گیاهان دارویی

درباره خواص ، فواید و طبع و مضرات چای کوهی چه میدانید ؟

درباره خواص ، فواید و طبع و مضرات چای کوهی چه میدانید ؟

فواید و خواص چای کوهی به گونه ای است که برای انواع بیماری ها مانند کزاز ، سیاه سرفه ، مننژیت و حتی بیماری های خطرناک تر از جمله سرطان ، ویروس کرونا و ایدز می توان از آن استفاده کرد . در این مقاله از djbaz با خواص ، عوارض و موارد منع مصرف آن آشنا می شوید .

چای کوهی چیست ؟

چای کوهی از دسته گیاهان دارویی است که در طب سنتی برای آرام بخش و تسکین دهنده دردها استفاده می شود . طیع چای کوهی گرم و خشک می باشد . در نتیجه برای بیماری هایی که در اثر مزاج سرد ایجاد می شوند مفید است . نام عملی چای کوهی ( Sideritis ) از واژه یونانی به معنای آهن گرفته شده است . در یونان باستان از چاي کوهي برای زخم هایی که در اثر سلاح های فلزی مانند شمیشر ایجاد می شد استفاده می کردند . این امر سبب شد نام این گیاه را آهن بگذارند .

چاي کوهي در ایران با نام های گوناگونی شناخته می شود . سنبله زیبا ، پشمینه علف ، گل کوفته در همدان ، کرک خرگوش در لرستان ، گل گربه در خوانسار ، گل دباو در کرد خراسان ، توکلیجه در آذربایجان ، پشم العلف در البرز و  گل کبود در کردستان . چاي کوهي طعم ملایم و خوبی دارد . تقریبا ترکیبی از نعناع ، بابونه و لیمو است .

خواص چای کوهی

درمان سرماخوردگی و آنفولانزا با چای کوهی

مصرف چاي کوهي برای افراد مبتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا و حتی ویروس های خطرناک از جمله HIV و ویروس کرونا مفید است و سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود . این گیاه خلط آور است و سبب باز شدن گرفتگی صدا می گردد .

استحکام استخوان ها با چای کوهی

در سال ۲۰۱۸ بر روی دو گروه از موش ها تحقیقاتی مبنی بر تاثیر چای کوهی بر استخون ها صورت گرفت . بعد از پایان ماه ششم تحقیقات نشان داد تراکم و استحکام استخوان های گروهی از موش ها که با این عصاره چاي کوهي تغذیه می شدند نسبت به سایر موش ها افزایش یافته است . البته تاکنون این تاثیر بر روی انسان ها ثابت نشده است ولی تجربیات تجربی نشان می دهد مصرف آن می تواند نقش موثری بر استخوان های انسان داشته باشد .

تقویت میل جنسی با چای کوهی

این گیاه برای مردانی که به ضعف قوای جنسی مبتلا هستند می تواند معجزه کند . با مصرف روزانه یک الی دو فنجان دمنوش یا جوشانده چاي کوهي می توانید قوای جنسی خود را تقویت کنید .

چای کوهی و افزابش وزن

چاي کوهي سبب افزایش اشتها می شود . در نتیجه این گیاه به افرادی که بیش از حد لاغر هستند و قصد چاق شدن دارند ، برای رسیدن به اندام و ورن ایده آل کمک بسیاری می کند . دمنوش این گیاه برای کسانی که بر اثر بیماری اشتها ندارند و بسیار کم غذا می خورند مفید است .

بهبود دستگاه گوارش با چای کوهی

یکی از گیاهان دارویی که برای بهبود عملکرد سیستم گوارش استفاده می شود چاي کوهي است . این گیاه سبب از بین بردن کرم روده و معده و تقویت کبد شده و به عنوان ادرار آور از آن استفاده می شود . در صورت ابتلا به اسهال خونی چاي کوهي می تواند یکی از گزینه های درمانی برای شما باشد . علاوه بر کمک به هضم غذا ، برای تمام بیماری های معده و روده می توانید از این گیاه استفاده کنید .

درمان زخم های پوستی

از جمله خواص چای کوهی بهبود زخم های پوستی می باشد . ماده قرمز رنگی بنام هایپریسین ( Hypericin ) در وسط برگ این گیاه وجود دارد . این ماده برای التبام و بهبود زخم ، جای نیش حشرات و سوختگی ها استفاده می شود . برگ های این گیاه را پودر کنید و روی زخم های سطحی و حتی عمیق بگذارید .

چاي کوهي

چای کوهی و فشار خون

به تازگی دانشمندان ترکیباتی در چاي کوهي یافته اند که سبب باز شدن رگ ها می شود . این ویژگی باعث شده دمنوش چایي کوهي برای افرادی که به فشار خون بالا مبتلا هستند ، یکی از بهترین و مفیدترین نوشیدنی ها باشد .

کاهش درد مفاصل با خاصیت ضد التهابی چای کوهی

مطالعات نشان می دهد چاي کوهي حاوی ماده شیمیای به نام کارگینان است . کارگینان خاصیت ضد التهابی دارد . این خاصیت سبب کاهش درد گردن ، پشت و سیاتیک می شود . در طب سنتی مصرف چاي کوهي برای افرادی که به روماتیسم و درد مفاصل مبتلا هستند ضروری است .  معمولا به کسانی که به مدت طولانی پشت میز می نشبنند پیشنهاد می شود تا روزانه یک فنجان دمنوش چاي کوهي را استفاده کنند . این کار علاوه بر کاهش درد گردن و کمر بر اثر نشستن طولانی مدت ، سبب رفع خستگی می شود .

رفع سردرد و میگرن با چای کوهی

در طب سنتی به افرادی که دچار سردرد های خفیف تا شدید هستند و میگرن دارند ، نوشیدن این دمنوش توصیه می شود .

چای کوهی برای قاعدگی

این گیاه قاعده آور می باشد و برای تنظیم و کنترل چرخه قاعدگی زنان می توان از آن استفاده کرد .

رفع کم خونی با چای کوهی

نوشیدن چاي کوهي، برای رفع کم خونی مفید است.

خاصیت آنتی اکسیدانی چای کوهی

این گیاه از میتوکندری های بدن در مقابل خطرات اکسایشی محافظت می کند . علاوه بر این خاصیت ضد تشنج و ضد میکروبی نیز دارد .

بهبود عملکرد حافظه

طبق تحقبقات صورت گرفته بر موش ها توسط دانشمندان آلمانی ، چاي کوهي بر حافظه نقش موثری دارد . نتایج نشان می دهد این گیاه علاوه بر کم کردن میزان پلاک آمیلوئید در مغز به عملکرد سیستم عصبی موش ها کمک می کند . هم چنین سبب بهبود حافظه و افزایش ظرفیت یادگیری آن ها می شود.

کاهش خطر ابتلا به آلزایمر با چای کوهی

همان طور که خواندید چاي کوهي سبب کاهش پلاک آمیلوئید در مغز می شود . البته وجود این پلاک در مغز دلیل اصلی آلزایمر نیست . اما یکی از دلایلی که نشان می دهد به این بیماری مبتلا هستید یا خیر وجود پلاک آمیلویید در مغز می باشد . با پیشرفت این بیماری ، مقدار پلاک آمیلوئید در مغز نیز افزایش می یابد . طبق تحقیقات صورت گرفته عصاره چاي کوهیي از تشکیل شدن این پلاک ها در مغز موش ها جلوگیری می کند .

کاهش افسردگی ، استرس ، اضطراب و بی خوابی با چای کوهی

این گیاه به دلیل داشتن مواد شیمیایی به نام میرتنول و وربنول خاصیت آرام بخش دارد و سبب کاهش استرس ، افسردگی و اضطراب می شود . در صورت مصرف چاي کوهي به مدت سه روز متوالی می توانید تاثیر آن را بر موارد ذکر شده احساس کنید .

پیشگیری از سرطان با چای کوهی

ترکیبات موجود در این گیاه از تکثیر و پیشرفت سلول های سرطانی جلوگیری می کند . تاثیر این گیاه بر پیشگیری از سرطان به قدری قوی است که بعضی محققان اعتقاد دارند چاي کوهیي از داروهایی که برای سرطان استفاده می شوند مانند سیس پلاتین تاثیر بهتری دارد . این گیاه برای سرطان سینه ، دهانه رحم ، ملانوما و روده بزرگ موثر است .

ضد عفونی کردن مجاری ادراری به وسیله چای کوهی

مصرف جوشانده این گیاه در ضد عفونی کردن و پاکسازی مجاری ادراری و یه تبع آن درمان عفونت ادراری نقش تاثیرگذاری دارد .

خواص چای کوهی

موارد منع مصرف چای کوهی

مصرف این گیاه برای زنان باردار به طور مطلق ممنوع است . چای کوهی در دوران بارداری منجر به سقط جنین می شود  . افرادی که قرص های ضدباردای ، آسم ، سرماخوردگی و دارهای حساسیت استفاده می کنند به هیچ وجه نباید از این گیاه استفاده کنند .

مضرات چای کوهی

از عوارض جای کوهی در صورت مصرف بیش از حد ، می توان به آلوده شدن خون اشاره کرد . هم چنین استفاده از این گیاه برای افراد گرم مزاج ممکن است منجر به ادرار خونی شود .

نحوه مصرف چای کوهی

چاي کوهي را می توان به دو صورت دمنوش و جوشانده استفاده کرد .

دمنوش چای کوهی

برای تهیه این دمنوش ، هر لیوان آب جوش به یک قاشق مربا خوری چاي کوهي نیاز دارد . اجازه دهید ۱۵ الی ۲۰ دقیقه دم بکشد . سپس آن را صاف کرده و بنوشید . در صورت تمایل می توانید مقداری عسل به آن اضافه کنید .

جوشانده چای کوهی

برای جوشانده چاي کوهي یک قاشق چای خوری از این گیاه را به دو فنجان آب جوش اضافه کنید . این ترکیب را آن قدر بجوشانيد تا فقط نصف آن باقی بماند .


نام مقاله : درباره خواص ، فواید و طبع و مضرات چای کوهی چه میدانید ؟

منبع : djbaz

نام نویسنده : فاطمه عرفانیان

تاریخ ثبت مقاله در djbaz ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید به روز خواهد شد .

درباره خواص ، فواید و طبع و مضرات چای کوهی چه میدانید ؟

گرد آوری شده از djbaz
مجله خبری فان نیوز
خواص گیاهان دارویی
منبع : djbaz

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن