درمان خانگی

خارش چشم چیست ؟ ( علت + خطرات + درمان سریع )

خارش چشم چیست ؟ ( علت + خطرات + درمان سریع )

وقتی چشمان شما دچار خارش ( Itchy eyes )  و سوزش می شود ، ممکن است هر کاری انجام دهید تا خارش را تسکین دهید . اما دانستن علت خارش چشم شما می تواند به شما در یافتن درمان مناسب و تسکین آن کمک کند . به عنوان مثال ، تفاوت بین علائم آلرژی و عفونت در درمان خارش چشم بسیار مهم است .  خارش چشم ها در طول شب ، یکی از مشکلات رایج است . البته این مشکل ، فقط در طول شب وجود ندارد . چون افراد در طول شب کمتر تحرک دارند و معمولاٌ استراحت می‌کنند ، به همین دلیل ، در طول شب بیشتر نسبت به بدن خود و مشکلاتی که با آن درگیر هستند ، حساسیت به خرج می دهند .

علل خارش چشم

مشکلات و بیماری های مختلفی ممکن است باعث خارش چشم شوند . در ادامه این مقاله دلایل به وجود آمدن این مشکل را بررسی خواهیم کرد .

تاثیر آلرژی فصلی بر خارش چشم

آلرژی های چشمی که معمولاٌ در فصل بهار شایع تر است یکی از علت های مراجعه افراد به چشم پزشک است . بطور متوسط از هر ۱۰ تا ۱۵ نفر یک نفر در طول عمر خود دچار علائم حساسیت های چشمی می شود . علائم آلرژی چشمی در افراد مختلف متفاوت است و طیف وسیعی از علائم از سوزش و خارش خفیف تا علائم شدید و آزار دهنده و گاه خطرناک را در برمی گیرد . به علاوه ، حساسیت های چشمی اغلب با سایر علائم آلرژی مثل آبریزش از بینی و حساسیت های پوستی همراه است . گرده گل ها و گیاهان ، مو و کرک و پر حیوانات ، داروها و لوازم آرایش نقش اساسی را در ایجاد آلرژی چشمی دارند . البته گاهی اوقات هم تحریک چشم ناشی از مواد محرک ( مثل دود سیگار یا گرد و غبار ) علائمی ایجاد می کند که با آلرژی چشمی اشتباه گرفته می شود .

برای درمان آلرژی چشمی می توانید از قطره اشک مصنوعی ، قطره های آنتی هیستامین و دکونژستانت و همچنین انجام کارهایی از قبیل پاکسازی و بهبود محیط زندگی ، پرهیز از خاراندن چشم ، استفاده از کمپرس سرد و پرهیز از عوامل حساسیت زا را مورد توجه قرار داد .

خستگی چشم یا استنوپیا

فشار چشم یا استنوپیا ( Eye Strain ) ، یک وضعیت چشم است که باعث ایجاد علائم مختلف از جمله خارش چشم ، خستگی ، درد در داخل و اطراف چشم ، تاری دید ، سردرد و دوبینی می شود . این مشکل ممکن است بر اثر خیره شدن به صفحه کامپیوتر به مدت طولانی یا رانندگی در فواصل طولانی به وجود بیاید . پزشکان چشم یک روش ساده برای جلوگیری از استنوپیا توصیه می کنند . اگر به مدت زمان مشخصی از یک صفحه نمایش خیره می شوید ، تمرکز خود را از نزدیک به دور به طور منظم تغییر دهید .

 خارش چشم به دلیل خشک بودن

خشکی چشم زمانی رخ می دهد که اشک ها قادر به چرب نمودن چشمان شما نباشند . اشک ممکن است به دلایل متفاوت ناکافی باشد . برای مثال ، خشکی چشم ها ممکن است در صورتی رخ دهد که چشم شما اشک کافی تولید نکند یا اشک هایی با کیفیت نامناسب تولیدکند . علائم خشکی چشم عبارت است از : احساس خارش ، سوزش ، یا خراشیدن در چشمان ، مخاط خارش آور در چشم یا اطراف چشم ها ، حساسیت به نور و قرمزی چشم ، احساس این که چیزی در چشمان شماست ، دشواری در قرار دادن لنز در چشمان ، دشواری در هنگام رانندگی در شب ، تاری دید یا خستگی چشم . درمان خشکی چشم به وسیله داروهای کاهش التهاب پلک ، قطره های چشمی و داروهای محرک اشکی امکان پذیر است .

خاریدن چشم

درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک نوعی اگزما است که باعث ایجاد خارش و قرمزی در پوست و خارش چشم می‌شود . این بیماری باعث خشک شدن چشم می شود و نشانه های آن مانند علائم خشکی چشم است . اغلب افراد مبتلا به درماتيت آتوپيک ، التهاب پلک های فوقانی دارند که باعث خارش ها و سوزش های شدید در چشم می شود . درمان درماتیت آتوپیک به وسیله ایجاد محدودیت های غذایی برای بیمار ، استفاده از آنتی هیستامین ها و درمان عوامل عفونی ایجاد کننده بیماری می باشد .

التهاب ملتحمه

التهاب ملتحمه یا کنژنکتیویت یک بیماری عفونی مسری است . این بیماری باعث ایجاد علائمی مثل قرمزی چشم ، خارش و سوزش چشم می‌شود . از آنجا که انواع ویروسی و باکتریال کنژنکتیویت مسری بوده و به راحتی منتقل می‌شوند ، پیشگیری نقش بسیار مهمی در جلوگیری از انتقال آلودگی به چشم دیگر بیمار و نیز افراد دیگر دارد . درمان التهاب ملتحمه با استفاده از کمپرس سرد و استفاده از اشک مصنوعی در موارد خفیف کمک کننده‌ است . در موارد شدیدتر از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و آنتی هیستامین ممکن است استفاده شود . در بعضی از بیمارانی که دائماً کنژنکتیویت آلرژیک دارند ممکن است از قطره‌های استروئیدی نیز استفاده شود . این بیماری مسری است و اگر با فرد مبتلا تماس نداشته باشید ، بیمار نمی‌ شوید .

بیماری بلفاریت

بلفاریت ممکن است نتیجه یک عفونت میکروبی یا ناشی از بیماری پوستی ایجاد شود . معمولاً زمانی که غدد ریز موجود در لبه پلکها به طور طبیعی کار نکنند منجر به رشد باکتری ها شده و التهاب پلک ها یا بلفاریت نمایان می شود . معمولا بیماری بلفاریت به صورت مزمن بوده و درمان آن به سختی انجام می شود . علائم و نشانه های بلفاریت عبارتند از : خارش شدید و حساسیت به نور ، احساس سوزش و جسم خارجی ، قرمزی و وجود پوسته های چرب روی لبه پلک ، اشک ریزش ، تورم پلک ها ، تاری دید ، کف آلود بودن اشک در لبه پلکها و خشکی چشم .

بلفاریت درمان قطعی ندارد اما رعایت بهداشت پلک ها و شست و شو و تمیز نگه داشتن لبه پلک ها در کاهش مشکلات این بیماری تاثیر گذار است . اگر بلفاریت شدید و حاد باشد ممکن است چشم پزشک جهت درمان و کنترل بیماری از قطره های آنتی بیوتیک یا استروئیدی ( کورتون ) استفاده کند .

اختلال عملکرد غدد میبومین ( بلفاریت خلفی )

ترشحات غدد میبومین باعث حفظ و ثبات مایع اشکی و در نتیجه مرطوب نگاه داشتن چشم می شود . با پلک زدن ، پلک فوقانی پایین آمده بر روی چربی ها فشار وارد کرده و لایه ای از این چربی ها را به سمت بالا کشیده و باعث پوشیده شدن اشک با این چربی ها شده و مانع تبخیر آن می شود و به این ترتیب سطح چشم مرطوب می ماند . اختلال عملکرد این غدد باعث می شود که اشک سریع تر تبخیر شده و در نتیجه علائمی مانند خارش و خشکی چشم ، سوزش ، تحریک ، احساس جسم خارجی و قرمزی در پلک و ملتحمه ایجاد شود . روش های درمانی این بیماری همانند روش درمان بلفاریت است که در قسمت قبل آن را توضیح دادیم .

محرک های موجود در هوا مهمترین عامل خارش چشم ها

برخی از افراد در برابر دود اگزوز خودروهای بنزین و دیزل ، دود سیگار و یا حتی عطرهای خاص حساس هستند . جلوگیری از قرار گرفتن در معرض این مواد تحریک کننده ساده ترین راه برای در امان ماندن از خارش چشم است .

Itchy eyes

استفاده از لنز های تماسی

استفاده طولانی مدت از لنز های تماسی و عدم تعویض منظم لنزها باعث تحریک چشم ، خارش و قرمز شدن آنها می شود . اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید ، به یاد داشته باشید که آن ها را شب ها از چشم خود خارج کنید و سایر مراحل اصلی مراقبت از لنز را رعایت کنید . در مورد نحوه مراقبت از لنزهای خود و اینکه هر چند وقت یکبار باید آن ها را تعویض کنید ، با چشم پزشک مشورت کنید .

روش های تشخیصی نوع خارش چشم

به یاد داشته باشید که خارش چشم علاوه بر آن که احساس ناراحتی ایجاد می کند ، در صورتی که شدید باشد ممکن است باعث ایجاد لک قرنیه و کاهش دید دائمی شود . چشم پزشک برای بررسی و تشخیص نوع خارش چشم از روش های مختلف استفاده می کند :

 • مشاهده لایه اشک موجود در سطح چشم با استفاده از دستگاه اسلیت لامپ
 •  رنگ آمیزی سطح چشم با استفاده از رنگ های مخصوص : این رنگ ها به مناطق خشک و آسیب دیده سطح چشم می چسبند و آن ها را مشخص می کنند .
 •  اندازه گیری مقدار اشک با کاغذ مخصوص ( تست شیرمر ) : در این روش یک فیلتر کاغذی مخصوص در داخل پلک قرار داده می شود و پس از چند دقیقه بررسی می شود . میزان رطوبتی که جذب فیلتر کاغذی شده است با میزان ترشح اشک در ارتباط است .
 •  بررسی ترکیبات شیمیایی اشک : در این روش که در موارد خاص به کار می رود مقدار املاح و پروتئین های اشک بررسی می شود .

درمان خانگی خارش چشم

باید توجه داشت که مشکلات ناشی از خاریدن چشم ممکن است بسیار خفیف یا بسیار شدید باشد . در موارد خیلی خفیف ممکن است صرفاً عمل به توصیه های کلی باعث بهبود علائم شود . اما در موارد شدیدتر ممکن است به اقدامات مختلف درمانی نیاز باشد . یک سری توصیه های کلی وجود دارد که می تواند از بروز خارش در چشم های شما جلوگیری و یا به درمان خاریدن چشم کمک کند :

  1. استفاده از کمپرس سرد و گرم باعث التیام  و در نهایت درمان خارش چشم می شود .
  2. تمیز نگه داشتن و شست و شوی اطراف چشم در طول شب . این کار باعث کاهش خارش چشم می‌شود . برای شستن نواحی اطراف چشم که آلوده شده‌اند ، از آب خنک استفاده کنید .
  3. در طول روز مایعات کافی بنوشید . این امر به مرطوب نگه داشتن بافت های بدن و از جمله سطح چشم کمک می کند .
  4. از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار ، یا دود سیگار پرهیز کنید . در محیط های خشک و در هوای طوفانی حتی الامکان از عینک ( آفتابی یا طبی ) استفاده کنید .
  5. در فصول سرد سال که از وسایل گرمازا در داخل منزل استفاده می کنید از دستگاه بخور برای مرطوب نگه داشتن فضای اتاق استفاده کنید .
  6. اگر از لنز تماسی استفاده می‌کنید و در طول شب خارش چشم دارید ، حتما لنز را در بیاورید و به چشم‌های خود استراحت دهید تا خارش چشم کاهش پیدا کند .
  7. چشم ها را نمالانید . مالیدن چشم ها باعث تحریک بیشتر و بدتر شدن علائم می شود .
  8. توجه کنید که علائم خشکی چشم چه وقت هایی بهتر و چه وقت هایی بدتر می شود .
  9.  مواردی از قبیل گرمای بیش از حد اتاق ، سشوار ، گرد و غبار مصرف سیگار که ممکن است موجب خشکی چشم شوند ، پرهیز نمایید خارش چشم .

خاریدن چشم

قانون ۲۰-۲۰-۲۰

قانون ۲۰-۲۰-۲۰ را رعایت کنید . خیره شدن طولانی‌ مدت به صفحه کامپیوتر یا فعالیت‌ هایی شبیه به این ، ممکن است باعث خستگی چشم شود که یکی از دلایل خارش چشم است . این قاون میگوید که بعد از هر ۲۰ دقیقه‌ ای که با کامپیوتر کار می‌ کنید ، باید ۲۰ ثانیه به یک شی که در فاصله ۲۰ فوتی ( حدودا ۶ متری ) از شما قرار دارد ، نگاه کنید . این روش ، به چشم شما استراحت می‌دهد .

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد ؟

اگر موارد ذکر شده در بخش درمان های خانگی برای شما موثر واقع نشد و شدت خارش چشمتان بیشتر گردید باید به چشم پزشک مراجعه کنید . پزشک با بررسی وضعیت چشمی شما ، داروی مورد نیاز را تجویز خواهد نمود که نسبت به نوع بیماری چشمی متفاوت است . در مجموع بسیاری از موارد خارش چشم جدی نیستند و به آسانی درمان می شوند . افرادی که خستگی و واکنش های آلرژیک چشم را تجربه می‌کنند می‌توانند با اجتناب کردن از کارها و یا موادی که خارش چشم را تحریک می‌کنند ، از این مشکل پیشگیری کنند . وقتی بلفاریت موجب خارش چشم می‌شود ، درمان بر مدیریت علائم تمرکز دارد . اغلب اوقات ، بلفاریت به طور کامل درمان نمی‌شود ، اما درمان مناسب و رعایت بهداشت می‌تواند علائم را به حداقل برساند .


منبع : تیم تحقیقاتی djbaz

نویسنده : وحید مهدوی

تاریخ ثبت مقاله در djbaz : ۲۱  آذر ماه ۹۸

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید بروز خواهد شد !

خارش چشم چیست ؟ ( علت + خطرات + درمان سریع )

گرد آوری شده از djbaz
مجله خبری فان نیوز
درمان خانگی djbaz
منبع : djbaz

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن