درمان خانگی

بهترین راهکار ها برای درمان سینوزیت

بهترین راهکار ها برای درمان سینوزیت

سینوزیت ( Sinusitis ) یک التهاب شایع در سینوس های پارانازال است . سینوس‌ ها حفره‌ هایی خالی هستند که درون استخوان‌ های صورت قرار دارند . سطح داخلی سینوس‌ ها با غشاهای مخاطی پوشیده شده‌اند و سینوس‌ های پارانازال هریک توسط مجرایی به بینی راه پیدا می‌کنند . سینوس‌ های پارانازال ( نزدیک‌بینی ) هشت عدد هستند که به‌ صورت چهار عدد سمت راست و چهار عدد سمت چپ و شامل سینوس‌ های پیشانی ( فرونتال ) ، پرویزنی ( اتموئید ) ، فکی ( ماگزیلاری ) و شب‌ پره‌ای ( اسفنوئید ) می باشند . در ادامه این مقاله از تیم تحقیقات djbaz به معرفی ، علائم و روش درمان سینوزیت می پردازیم .

این بیماری حاد یا مزمن است و می تواند در اثر ویروس ها ، باکتری ها ، قارچ ها ، آلرژی ها یا حتی یک واکنش خود ایمنی ایجاد شود . اگرچه اغلب سینوزیت ناراحت کننده و دردناک است ، اما بیشتر مواقع بدون مداخله پزشکی از بین می رود . اما اگر علائم آن بیش از ۷ تا ۱۰ روز طول بکشد و یا تب و سر درد شدید داشته باشید ، باید به پزشک مراجعه کنید .

سینوزیت چیست ؟

ترشحات مخاطی بر اثر عملکرد پرز های کوچک شبیه مو به‌ نام مژک‌ ها ( cilia ) وارد بینی می‌شوند و از این طریق تخلیه می‌شوند . تمام سینوس‌ ها به داخل بینی راه می‌یابند تا تبادل هوا و ترشحات مخاطی امکان‌پذیر باشد . عفونت یا آلرژی بافت‌ های سینوس را ملتهب ، قرمز و متورم می‌کند . این حالت سینوزیت نامیده می‌شود . علائم سینوزیت مانند سرماخوردگی است ، با این تفاوت که سرماخوردگی بعد از یک هفته خوب می‌شود ، اما سینوزیت به راحتی خوب نمی شود و اغلب مزمن می شود . سرماخوردگی که بعد از ۵ تا ۶ روز بهبود نیابد ممکن است عفونت سینوسی ایجاد کند . به این عفونت سینوزیت حاد می‌گوییم . یعنی بیمار از قبل هیچ مشکلی نداشته و با یک بار سرماخوردگی شدید دچار سینوزیت شده است . به طور کلی شمار کمی از سرماخوردگی‌ ها به سینوزیت منجر می‌شوند .

علائم سینوزیت

علائم و نشانه های مشترک سینوزیت شامل موارد زیر است :

 • التهاب و ترشحات غلیظ سبز یا زرد از بینی
 • انسداد یا احتقان بینی
 • درد ، حساسیت و تورم در اطراف چشم ، گونه ، بینی یا پیشانی
 • کاهش حس بویایی و چشایی
 • گوش درد
 • دندان درد
 • سرفه و گلو درد
 • بوی بد دهان
 • خستگی
 • تب

سینوزیت مزمن و سینوزیت حاد علائم و نشانه های مشابهی دارند ، اما سینوزیت حاد یک عفونت موقتی سینوس ها است که غالباً با سرماخوردگی همراه است . علائم و نشانه های سینوزیت مزمن حداقل ۱۲ هفته طول می کشد ، اما ممکن است شما قبل از ایجاد شدن سینوزیت مزمن چندین مرحله سینوزیت حاد را تجربه کرده باشید . لازم به ذکر است تب نشانه شایع سینوزیت مزمن نیست .

علل ایجاد سینوزیت

ویروس ها : در بزرگسالان ، ۹۰ درصد موارد سینوزیت ناشی از ویروس است .
باکتری ها : در بزرگسالان ، ۱ مورد از ۱۰ مورد ناشی از باکتری ها است .
آلاینده ها : مواد شیمیایی یا مواد تحریک کننده موجود در هوا می توانند باعث ایجاد سینوزیت شوند .
قارچ ها : سینوس ها نسبت به قارچ های موجود در هوا واکنش نشان می دهند ، همانند سینوزیت قارچی آلرژیک ( AFS )

از دیگر علل شایع سینوزیت مزمن می توان موارد زیر را نام برد :

پولیپ بینی : این رشد بافتی در داخل بینی می تواند مسیر های بینی یا سینوس ها را مسدود کند .

عفونت های دستگاه تنفسی : عفونت های دستگاه تنفسی و به طور معمول سرماخوردگی می توانند غشاهای سینوس شما را تحت الشعاع قرار دهد و باعث ضخیم شدن آن گردد و تخلیه مخاط را مسدود کند . این عفونت ها می توانند ویروسی ، باکتریایی یا قارچی باشند .

آلرژی هایی مانند تب یونجه : التهابی که با آلرژی ایجاد می شود ، می تواند سینوس های شما را مسدود کند .

سایر مشکلات پزشکی :  عوارض بیماری هایی مانند فیبروز کیستیک ، ایدز و سایر بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی بدن می تواند منجر به انسداد بینی و سینوزیت شود .

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید ؟

اگر شما چندین بار دچار سینوزیت شده اید و درمان های متداول تاثیری در بهبودی بیماری نداشته است و علائم سینوزیت بیش از ۱۰ روز ادامه دارد باید به پزشک مراجعه کنید . اگر علائم زیر را دارید ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید . داشتن علائم زیر می تواند نشان دهنده یک عفونت جدی باشد :

 • تب
 • تورم یا قرمزی در اطراف چشم ها
 • سردرد شدید
 • تورم پیشانی
 • گیجی
 • دو بینی یا مشکلات دیگر بینایی
 • گرفتگی گردن سینوزیت

عوارض Sinusitis

بروز عوارض و مشکلات جدی به اسطه سینوزیت نادر است ، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد :

مشکلات بینایی : اگر عفونت سینوس به چشم شما گسترش یابد ، می تواند باعث کاهش دید یا حتی کوری موقتی یا دائمی شود .
عفونت : مبتلایان به سینوزیت ممکن است دچار التهاب غشاها و مایعات اطراف مغز و نخاع ( مننژیت ) ، عفونت در استخوان ها یا عفونت جدی پوستی شوند .

چه عواملی ریسک سینوزیت را افزایش می دهد ؟

اگر شما مبتلا به سینوزیت مزمن هستید و یک یا چند مورد از مشکلات زیر در شما وجود دارد در معرض خطر بیشتری قرار دارید :

 1. انحراف سپتوم بینی
 2. پولیپ بینی
 3. بیماری آسم
 4. حساسیت به آسپرین
 5.  عفونت دندان
 6.  اختلال سیستم ایمنی بدن
 7. تب یونجه یا بیماری آلرژیک دیگر
 8. قرار گرفتن مداوم در معرض آلاینده هایی مانند دود سیگار
 9. واکنش آلرژیک به موادی مانند گرد و غبار ، گرده گیاهان و موی حیوانات

رفع سینوزیت

تشخیص Sinusitis

برای تشخیص سینوزیت پزشک معاینه جسمی انجام می دهد و در مورد علائم مریضی از بیمار سؤال می کند . انجام این معاینه معمولاً برای تشخیص مناسب کافی است . پزشک ممکن است از نظر بصری حفره بینی و گوش ها را به وسیله نور معاینه کند . در صورت تداوم علائم ، پزشک می تواند به وسیله آندوسکوپ درون بینی را بررسی نماید . در موارد سینوزیت مزمن یا شدید ، ممکن است به سی تی اسکن نیاز باشد .

پیشگیری از ابتلا به سینوزیت

انجام یک سری اقدامات احتیاطی می تواند به شما کمک کند تا خطر ابتلا به سینوزیت را در خود کاهش دهید :

پیشگیری از ابتلا به عفونت های تنفسی : سعی کنید تماس با افرادی که سرماخوردگی دارند را به حداقل برسانید . دستان خود را بطور مکرر و به ویژه پیش از غذا با صابون و آب بشویید .

آلرژی های خود را کنترل کنید : برای کاهش آلرژی خود به پزشک مراجعه کنید تا علائم آن کنترل شود . سعی کنید از قرار گرفتن در معرض عواملی که به آن ها حساسیت دارید خودداری کنید .

از استنشاق دود سیگار و هوای آلوده خودداری کنید : دود دخانیات و آلاینده های هوا می توانند ریه ها و معابر بینی شما را تحریک و آزرده کنند .

از رطوبت ساز و دستگاه بُخور استفاده کنید : اگر هوا در خانه یا محل کار شما خشک است ، افزودن رطوبت به هوا ممکن است به جلوگیری از سینوزیت کمک کند . حتماً از تمیز کردن منظم و کامل فیلتر های دستگاه بُخور هر چند وقت یکبار اطمینان حاصل نمایید .

درمان سینوزیت

گزینه های درمانی بستگی به مدت زمان طولانی شدن سینوزیت دارد . برای درمان سینوزیت حاد ( بین ۴ تا ۱۲ هفته ) اسپری بینی ممکن است علائم را تسکین دهد . بیشتر موارد حاد بدون درمان برطرف می شود . با این حال ، سینوزیت می تواند ناراحت کننده باشد ، بنابراین افراد اغلب برای تسکین علائم از داروهای خانگی و داروهای بدون نسخه استفاده می کنند . اگر سینوزیت علت باکتریایی داشته باشد ، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند . اگر علائم پس از اتمام دوره دارو باقی بماند ، باید به پزشک مراجعه کنید .

سینوزیت مزمن به سینوزیتی گفته می شود که بیشتر از ۱۲ هفته طول بکشد . این نوع سینوزیت معمولاً از نظر ماهیت باکتریایی نیست . بنابراین آنتی بیوتیک ها برای رفع علائم آن اثری ندارند . اسپری های کورتیکواستروئیدی می توانند در این مورد کمک کنند ، اما نیاز به تجویز توسط پزشک دارند . در سینوزیت آلرژیک ، درمان آلرژی با جلوگیری از قرار گرفتن در معرض عوامل تحریک کننده می تواند از بروز سینوزیت مزمن پیشگیری نماید .

درمان سینوزیت با عمل جراحي

اگر علائم سینوزیت شما با وجود همه درمان های لازم بهبود پیدا نکرده باشد ، یک نوع جراحی به نام عمل جراحی آندوسکوپی سینوسی ( FESS ) توصیه می شود . در این روش به وسیله جراحی مخاط از سینوس های شما تخلیه می شود . FESS ، معمولا با بیهوشی عمومی انجام می شود در طی این عمل ، جراح یک اندوسکوپ را در بینی شما قرار می دهد .

به وسیله این دستگاه جراح می تواند اجزای داخل بینی را مشاهده کند و همچنین به جراح اجازه خواهد داد که سینوس ها را باز کند و ابزار جراحی را وارد کند . جراح هر گونه بافتی نظیر پولیپ بینی که به سینوس آسیب زده را بر میدارد . عوارض جانبی و خطرات این عمل می تواند شامل ناراحتی و درد موقتی و پوسته شدن داخل بینی ، خونریزی از بینی و عفونت باشد . این عمل همیشه باید به عنوان آخرین روش درمانی در نظر گرفته شود .

روش های درمان خانگی سینوزیت

موارد کمتر شدید یا غیر مزمن سینوزیت بدون نیاز مراجعه به پزشک و در منزل قابل درمان است . این روش های درمانی می توانند درد را کاهش داده و سینوس ها را از حالت انسداد خارج کنند تا تخلیه مناسب انجام شود . روش های درمان خانگی سینوزیت شامل موارد زیر است :

شستشوی بینی با آب نمک

این روش به عنوان شستشوی سینوس یا لاواژ سینوس نیز شناخته می شود . این روش خانگی شامل آبکشی و پاکسازی مجراهای بینی با آب نمک یا محلول نمکی است .

استفاده کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم در نواحی آسیب دیده صورت می تواند تورم و درد ناشی از سینوزیت را تسکین دهد .

استفاده  از مسکن ها

استفاده از مسکن ها می تواند علائم درد و تب را کاهش دهد . داروهای مسکن مانند پاراستامول یا ایبوپروفن می توانند کمک کننده باشند . مسکن ها نباید بیش از یک هفته استفاده شود .

بُخور دادن

تنفس هوای گرم و مرطوب باعث تسکین احتقان می شود . می توانیداز بخار آب داغ موجود در یک ظرف استفاده کنید و یا اینکه از دستگاه های بُخور که محیط را مرطوب می کنند استفاده نمایید . اضافه کردن چند قطره روغن اکالیپتوس و یا روغن نعناع به آب جوش پیش از بُخور دادن می تواند اثرات درمانی بیشتری برای شما داشته باشد . بُخور دادن می تواند به رفع انسداد سینوس ها کمک کند .

قرص ها و اسپری های ضد احتقان

این درمان تورم را کاهش داده و باعث تخلیه سینوس ها می شود . بیماران نباید بیش از ۳ روز از اسپری استفاده کنند .

نوشیدن مایعات زیاد و استراحت

نوشیدن مایعات به طور مرتب و اجتناب از فشار بیش از حد بر بدن می تواند به شما در بهبود علائم کمک کند . سعی کنید زمان استراحت خود را بیشتر کنید و از مایعات و غذاهای مقوی استفاده کنید .

درمان خانگی سینوزیت

داروهای طبیعی و سنتی برای درمان سینوزیت

تیم تحقیقات djbaz در این بخش روش های درمانی طب سنتی برای بهبود سینوزیت و رفع احتناق را برای شما گردآوری کرده است . توجه داشته باشید اثرگذاری این روش های درمانی برای همه افراد یکسان نیست .

عصاره دانه گریپ فروت

عصاره دانه گریپ فروت خاصیت آنتی بیوتیکی دارد . این عصاره از دانه های گریپ فروت خشک شده به همراه گوشت و پالپ آن که به خوبی پودر شده اند تشکیل شده و کمک می کند تا مخاط را از ببن ببرد و از سایر آلودگی های میکروبی در بافت های سینوسی جلوگیری کند . از عصاره بینی گریپ فروت ۴ تا ۵ بار در روز می توانید استفاده کنید .

زردچوبه یا زنجبیل

زردچوبه، نه تنها حاوی کورکومین که یک ماده ضد التهابی طبیعی است می باشد ، یک آنتی اکسیدان قوی نیز محسوب می شود . هنگامی که زردچوبه با ریشه زنجبیل تند ترکیب شده و جوشانده می شود ، این ترکیب به کاهش مخاط و انسداد بینی و کاهش فشار سینوسی کمک می کند . چای زنجبیل داغ از درمان های خانگی موثر برای عفونت سینوسی است . مقداری زنجبیل تازه را در یک فنجان آب جوش به مدت پنج دقیقه بجوشانید . سپس مقدار کمی آب لیمو و یک قاشق مرباخوری عسل را به این چای اضافه کنید تا طعم و مزه آن دلچسب شود . این نوشیدنی را ۲ تا سه بار در روز بنوشید .

سرکه سیب

نوشیدن مخلوط سرکه سیب و آب گرم می تواند به باز شدن سینوس ها و کاهش تراکم مخاطی کمک کند . برای این منظور ۲ یا ۳ قاشق سرکه سیب را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و سه بار در روز میل نمایید . می توانید آن را با آبلیمو و عسل نیز مزه دار کنید .

سوپ مرغ با سبزیجات

این درمان سنتی باعث سبک شدن حفره بینی و سیستم تنفسی می شود و همچنین مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین می کند . شما می توانید سوپ مرغ گرم را سه تا چهار بار در روز و در وعده‌ های کم بخورید . برای اثر بهتر کمی فلفل قرمز به سوپ اضافه کنید .

چای شنبلیله

نوشیدن چای داغ شنبلیله می تواند در تسکین احتقان بینی بسیار موثر بوده و موجب بهبود عفونت سینوسی شود . ۲ قاشق چای خوری از دانه شنبلیله را در یک کاسه کوچک آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید و اجازه دهید دانه ها نرم شود . حال چای شما آماده شده و یک قاشق مرباخوری عسل به آن اضافه کنید و نوش جان نمایید . این نوشیدنی داغ ضد التهاب بوده و موجب کاهش احتقان بینی و درد از روی گونه ها و پیشانی می شود .

ترب کوهی

مصرف ترب کوهی اثر زیادی بر پاکسازی بینی و مسیر های مخاطی دارد . می توانید کمی ترب کوهی را با لیمو مخلوط کنید تا اثر گذاری آن بیشتر شود .

روغن پونه کوهی

روغن پونه کوهی خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی دارد . برای درمان عفونت های سینوسی مقداری از این روغن را به آب جوش اضافه کنید و سپس از بُخور آن استفاده نمایید . این کار را می توانید چند بار در روز انجام دهید تا به کمک آن راه بینی باز شود .

فلفل قرمز هندی

فلفل قرمز هندی در درمان عفونت سینوس ها موثر است . کپسایسین ماده موجود در فلفل قرمز بوده که با ایجاد حرارت و گرما در بدن به باز شدن گرفتگی سینوس ها و بینی کمک می کند . می توانید مقداری از فلفل قرمز را به غذا و سوپ خود اضافه کنید. نوشیدن یک فنجان آب گرم حاوی یک قاشق چای خوری پودر فلفل قرمز هندی نیز در درمان سینوزیت موثر است .

ویتامین C

ویتامین C برای عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن ضروری است . استفاده از ویتامین C خطر ابتلا به عفونت ها را در بدن کاهش می دهد و در پیشگیری و درمان سینوزیت بسیار موثر است .

سیر

سیر ، یکی از بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی است و از آنجا که سرماخوردگی ها اغلب منجر به عفونت سینوسی می شوند ، سیر یک روش عالی نه تنها برای درمان عفونت سینوسی ، بلکه برای جلوگیری از آن می باشد .

روغن های تسکین دردهای سینوزیت

مناطق دردناک صورت مانند گونه ها ، پیشانی و نواحی اطراف ابرو را با روغن زیتون و آویشن یا مرزنجوش ماساژ دهید . کارواکرول موجود در روغن آویشن به عنوان یک ماده ضد اسپاسم در طبیعت شناخته شده که در درمان سینوزیت بسیار موثر است . همچنین می توانید چند قطره روغن آویشن را با نصف فنجان روغن زیتون ترکیب کرده و آن را به آرامی بر روی گونه ، بینی و پیشانی‌ تان به آرامی ماساژ دهید تا از شر درد های سینوزیت رها شوید .

تاثیر دود عنبرنسارا در درمان سینوزیت

بنا به گفته متخصصان طب سنتی دود عنبرنسارا در درمان سینوزیت مؤثر است و باعث تخلیه سینوس‌ ها می‌شود . توچه داشته باشید در استنشاق دود عنبرنسارا نباید زیاده روی کنید زیرا مضر خواهد بود .

منبع : تیم تحقیقاتی djbaz

نویسنده : وحید مهدوی

تاریخ ثبت مقاله در djbaz :۵ بهمن ماه ۹۸

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید بروز خواهد شد !

بهترین راهکار ها برای درمان سینوزیت

گرد آوری شده از djbaz
مجله خبری فان نیوز
درمان خانگی djbaz
منبع : djbaz

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن