درمان خانگی

برونشیت حاد / مزمن چیست ؟ ( پیشگیری – علائم – علل – تشخیص )

برونشیت حاد / مزمن چیست ؟ ( پیشگیری – علائم – علل – تشخیص )

یکی از مشکلات و بیماری هایی که امروزه به دلیل آلودگی بیش از حد هوا اکثر افراد به آن مبتلا می شوند ، بیماری های ریوی از جمله برونشیت می باشد  . در نتیجه djbaz در این مقاله هر آن چه که لازم است در مورد برونشیت از جمله علائم ، علل ، راه های پیشگیری ، درمان های پزشکی و خانگی بدانید را بررسی کرده است .

برونشیت چیست ؟

برونشیت ( Bronchitis ) التهاب یا سوزش راه های هوایی در ریه ها هستند که هوا را به شش ها و ریه ها حمل می کنند . هنگامی که مجاری هوایی تحریک شوند در آن ها مخاط تشکیل می شود . مخاط به مجاری هوایی وصل شده و ورود هوا به ریه های شما را مشکل می کند . این امر نفس کشیدن را سخت می کند . برونشیت می تواند حاد یا مزمن باشد . اگر حاد باشد فقط یک بار رخ می دهد و سپس فرد بهبود می یابد . در صورتی که مزمن باشد هرگز از بین نمی رود و فرد همیشه با آن زندگی می کند .

انواع برونشیت

برونشیت حاد

برونشیت حاد برای مدت زمان خاصی طول می کشد . این بازه بین ۳ الی ۱۰ روز متغییر است . معمولا از یک الگوی مشابه یا عفوت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا پیروی می کند و ممکن است ناشی از همین ویروس باشد . گاهی اوقات این نوع برونشیت می تواند در اثر عفونت باکتریایی ایجاد شود . برونشیت حاد در برزگسالان و کودکان ایجاد می شود .

برونشیت مزمن

برونشیت مزمن یکی از انواع بیماری های انسداد مزمن ریوی ( COPD )  است . لوله های هوایی ملتهب ، مخاط زیادی تولید می کنند . این امر سبب سرفه و مشکل در تنفس می شود . شایع ترین علت آن سیگار کشیدن می باشد . تنفس در هوای آلوده ، دود یا گرد و غبار در مدت زمان طولانی ممکن است سبب بروز برونشیت مزمن شود . برای تشخیص برونشیت مزمن ، پزشک به علائم شما نگاه می کند و تنفس شما را گوش می دهد . برونشیت مزمن یک بیماری طولانی مدت است که هرگز به طور کامل از بین نمی رود . برونشیت مزمن معمولا در بزرگسالان رخ می دهد .

علائم برونشیت

نشانه های برونشیت می تواند همیشه شعله ور شود . این علائم ذر بسیاری از افراد در فصول سرد بدتر می شوند .

علائم برونشیت حاد

فرد مبتلا به برونشیت حاد ممکن است علائم زیر را مشاهده کند . بیشتر علائم برونشیت حاد طی چند روز بهبود می یابند اما بعد از ، از بین رفتن عفونت ، سرفه تا چند هفته ادامه دارد .

 • سرفه ( همراه با خلط یا بدون خلط )
 • درد در قفسه سینه
 • تب
 • سردرد و بدن درد خفیف
 • تب و لرز کم
 • گلو درد
 • نفس کشیدن سخت
 • تنگی نفس
 • گرفتگی بینی و سینوس ها

علائم برونشیت مزمن

برونشیت مزمن علائمی مشابه با برونشیت حاد دارد با این تفاوت که یک بیماری مداوم است . علائم اصلی آن سرفه مداوم است که ماه ها از بین نمی رود . این نوع سرفه تقریبا همیشه مخاط ایجاد می کند و معمولا با خس خس سینه هنگام تنفس و تنگس نفس همراه است . طبق گفته ی بعضی محقان اگر حداقل ۳ ماه از سال یا دو سال متوالی دچار سرفه روزانه شوید ، فرد مبتلا به برونشیت مزمن می شود . علائم برونشیت مزمن ممکن است برای مدتی برطرف شود یا بهبود یابد اما دوباره برمی گردند و یا بدتر می شوند .

علائم برونشیت

علل برونشیت

علت برونشیت حاد

اغلب همان ویروس هایی که سبب سرماخوردگی و آنفولانزا می شوند ، برونشیت حاد ایجاد می کند . این ویروس ها هنگام سرفه کردن یا از طریق تماس جسمی مانند دست دادن انتقال می یابند . ویروس ها در هوا پخش می شوند . قرار گرفتن در معرض دود دخانیات ، آلودگی هوا ، گرد و غبار ، بخار و دود می تواند سبب برونشیت حاد شود . علاوه بر آن باکتری ها از دیگر علت برونشیت هستند . (۱)

علت برونشیت مزمن

استعمال سیگار عامل اصلی برونشیت مزمن است . هنگامی که دود تنباکو در ریه ها استنشاق می شود ، مجاری هوایی را تحریک کرده و سبب تولید مخاط بیش از حد در ریه ها می شود . احتمال بروز برونشیت مزمن در افرادی که به مدت طولانی در معرض دود سیگار ، دودهای شیمیایی ، گرد و غبار و این قبیل موارد قرار بگیرند بسیار بالاست . هم چنین افرادی که سابقه بیماری تنفسی ، آسم یا آلرژی یا بیماری ریفلاکس معده دارند ممکن است به برونشیت مزمن مبتلا شوند .

تشخیص برونشیت

پزشک با پرسیدن سوالاتی می تواند برونشیت را تشخیص دهد .

 • آیا شما سرفه می کنید ؟
 • دوره های سرماخوردگی و آنفولانزا
 • آیا در تنفس مشکل دارید ؟
 • آیا در قفسه سینه احساس درد می کنید ؟
 • چه مدت این علائم را تجربه کرده اید ؟
 • سیگار می کشید ؟
 • روزانه چند سیگار مصرف می کنید ؟
 • چند سال سیگار می کشید ؟ برونشیت
 • آیا در شرایطی که سبب تحریک ریه ها می شود تنفس کرده اید ؟

اگر پزشک تشخیص دهد که شما برونشیت مزمن دارید برای اطمینان آزمایش می نویسد تا سلامتی ریه های شما مشخص شود . ممکن است آزمایش عملکرد ریوی برای شما تجویز شود تا متوجه شود ریه های شما به درستی کار می کنند یا خیر . در طی این آزمایش ، دستگاهی میزان هوای ریه های شما را اندازه می گیرد . پزشک ممکن است آزمایش خون و اشعه ایکس را نیز تجویز کند .

جلوگیری از برونشیت

مهم ترین کاری که می توانید برای جلوگیری از برونشیت انجام دهید ترک سیگار است . هر چه بیشتر سیگار مصرف کنید یا دود آن را استشمام کنید ، میزان آسیب به ریه ها افزایش می یابد . در صورت ترک سیگار ، نفس بیشتری خواهید کشید و به همان اندازه کمتر سرفه خواهید کرد و ریه ها شروع به بهبودی می کنند . علاوه بر آن احتمال ابتلا به سرطان ریه کاهش می یابد . همچنین طبق دستور پزشک ، واکسیناسیون پنوموکوکی انجام دهید تا در برابر پنومونی ( عفونت ریه ) محافظت شوید .

از مواردی که سبب تحریک ریه ها می شوند دوری کنید . این موارد شامل محصولات آئروسل ، اسپری دئودورانت و اسپری های رنگ . همچنین از تنفس در گرد و غبار یا دود های شیمیایی پرهیز کنید . برای محافظت از ریه های خود در صورت قرار گرفتن در محیط های آلوده یا استفاده از رنگ ، لاک ، پاک کننده های رنگ حتما از ماسک استفاده کنید .

درمان برونشیت

آیا برونشیت یک بیماری مزمن است ؟

مسری بودن برونشيت به علت آن بستگی دارد . اگر فرد مبتلا به برونشیت سرفه یا عطسه کند ، قطرات آلوده در هوا پخش می شوند و بر روی سطوح قرار می گیرند . این ذرات می توانند افراد دیگر را آلوده کرده و به برونشیت مبتلا شوند . برای کاهش خطر ابتلا به عفونت فرد باید دستان خود را بشوید . کودکان ، افراد مسن و کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند باید بیشتر احتیاط کنند .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

افراد مبتلا به بیماری های ریوی و قلبی در صورت مشاهده هر یک از نشانه های برونشیت باید به سرغپعت پزشکشان را ملاقات کنند . علاوه بر آن در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر حتما به پزشک مراجعه کنید .

 • سرفه کردن بیش از سه هفته به طور مداوم
 • تب که ۳ روز یا بیش تر طول بکشد
 • وجود خون در مخاط
 • تنفس سریع
 • درد در قفسه سینه
 • سردرگمی
 • متورم شدن دست و پا
 • خواب آلودگی و گیجی
 • بدتر شدن علائم

خطرات برونشیت

ذات الریه

یکی از شایع ترین مشکلات برونشیت ، ذات الریه است . ذات الریه هنگامی رخ می دهد که عفونت بیش از حد در ریه ها پخش شود . در فرد مبتلا به ذات الریه کیسه های هوا در داخل ریه ها با مایعات پر می شوند .

پنومونی

خطر ابتلا به پنومونی در افراد مسن ، افراد سیگاری و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر است .

درمان برونشیت

درمان برونشیت حاد

معمولا برونشیت حاد در بازه زمانی کوتاهی از بین می رود . درمان شامل استراحت ، نوشیدن مایعات فراوان ، آسپرین برای بزرگسالان و استامینوفن برای رفع تب می باشد . هیدراته نگه داشتن در درمان برونشیت بسیار مهم است . مصرف مایعات ترشحات را از بین می برد . گاهی اوقات داروهای بدون نسخه که مخاط را شل می کنند یا یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی ( NSAID ) مانند ایبوپروفن می تواند به درمان برونشیت حاد کمک کند . پزشکان معمولا آنتی بیوتیک ها را در صورتی تشخیص می دهند که شما یک عفونت باکتریایی داشته باشید که در خردسالان شایع تر است . برای جلوگیری از عود مجدد برونشیت حاد ، ممکن است پزشک توصیه کند سیگار کشیدن را ترک کنید و از استمشمام دود سیگار پرهیز کنید .

درمان برونشیت مزمن

هدف از درمان برونشيت مزمن ، کمک به شما در تنفس بهتر و کنترل علائم است . در این شرایط معمولا پزشکان توصیه می کنند به هیچ وجه سیگار نکشید . داروهایی که برای برونشیت مزمن تجویز می شود برای باز کردن راه هوایی و کمک به از بین بردن مخاط می باشد .

برخی دارو های برونشیت

برونکودیلاتوز

یکی از داوهایی که تجویز می شود برونکودیلاتوز می باشد . این دارو راه های هوایی موجود در ریه را باز می کند و به شما کمک می کند تا بهتر نفس بکشید . این  دارو به صورت استنشاق مصرف می شود . با این روش بیشترین بهره از دارو را می گیرید . زیرا دارو به طور مستقیم وارد ریه ها می شود .

موکولیتیک

این داروها مخاط را نازک می کنند .  درنتیجه در صورتی که تنگی نفس دارید ممکن است داروهای کمک کننده به مخاط نازک برای شما تجویز شود .

آلبوترول

داروهای تنفسی استنشاقی مانند آلبوترول ، عضلات اطراف مجاری هوایی را شل کرده و آن ها را باز می کند  . هم چنین این دارو سبب کاهش خس خس سینه شده و تنفس را آسان تر می کند .

داروهای ضد التهاب و استروئید

اگر علائم شما با این داروهای ذکر شده در بالا بهبود نیافت ، پزشک برای شما استروئید تجویز می کند . استروئید را می توانید به صورت استنشاققی یا به صورت قرص مصرف کنید .

اکسیژن درمانی

به دلیل آسیب برونشيت ، ممکن است ریه های شما نتوانند اکسیژن کافی به بدن شما وارد کنند . در صورت شدید بودن برونشيت مزمن ، دارو به شما کمکی نمی کند . در این شرایط پزشک برای شما اکسیژن تجویز می کند . برای تاثیر بهتر می توانید روز و شب از آن استفاده کنید . اکسیژن می تواند به شما کمک کند بهتر نفس بکشید و زندگی طولانی تری داشت باشید.

توانبخشی ریوی

توابخشی ریوی به شما در مدیریت بهتر زندگی روزمره کمک کند . مردم با این روش یاد می گیرند چگونه تنفس کنند و عملکرد ریه خود را افزایش دهند .

آیا آنتی بیوتیک ها به درمان برونشیت مزمن کمک می کنند ؟

به طور کلی آنتی بیوتیک ها نمی توانند به برونشیت مزمن کمک کنند . در صورت ابتلا به عفونت ریه همراه با برونشيت مزمن ، ممکن است به آنتی بیوتیک احتیاج داشته باشید . اگر به عفونت ریه مبتلا هستید ممکن از مخاط بیشتری هنگام سرفه ایجاد شود .

Bronchitis

درمان خانگی برونشیت

ورزش

ورزش منظم سبب تقویت عضلاتی می شود که به نفس کشیدن شما کمک می کند . سعی کنید حداقل سه بار در هفته ورزش کنید .  ابتدا از حرکات آرام و آهسته شروع کنید . سپس به تدریج زمان و شدت ورزش را بیشتر کنید . به عنوان مثال ابتدا با ۱۵ دقیقه سه بار در هفته پیاده روی آرام شروع کنید . سپس در هفته های بعد میزان آن را به ۲۰ ، ۲۵ و ۳۰ دقیقه افزایش دهید .

بخور

بخور به کاهش خطر برونشيت کمک بسیاری می کند . برای این کار می توانید از دستگاه های بخور استفاده کنید . برای نتیجه بهتر می توانید روغن نعناع ، روغن درخت چای ، روغن اسطوخودوس یا روغن اکالیپتوس را به دستگاه بخور اضافه کنید .

آب

یکی از مهم ترین درمان هایی که برای برونشیت توصیه می شود هیدراته نگه داشتن بدن می باشد . مصرف روزانه ۸ الی ۱۰ لیوان آب و میوه های آبدار و سبزیجات کمک بسیاری به شما می کند .

عسل

خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی عسل سبب آرام شدن گلو می شود . علاوه بر این سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند . دو قاشق غذاخوری عسل را درون یک لیوان آب گرم ریخته و بنوشید .

زنجبیل

معمولا زنجبیل برای درمان سرماخوردگی و برونشیت استفاده می شود . خاصیت ضد التهابی و تقویت کننده ایمنی زنجبیل سبب کاهش التهاب و تورم می شود . البته بیماران دیابتی و افرادی که بیماری های قلبی و اختلالات خونی دارند یا به نوزادشان شیر می دهند نباید از زنجبیل استفاده کنند .

 • روش اول

یک قاشق چای خوری زنجبیل را با نصف قاشق چای خوری دارچین و میخک را درون یک فنجان آب گرم بریزید . این ترکیب را تا چند روز میل کنید .

 • روش دوم

درون یک لیوان آب جوش ، یک قاشق چای خوری زنجبیل را با کمی فلفل سیاه ترکیب کنید . مقداری عسل به آن اضافه کرده و اجازه دهید ۵ الی ۷  دقیقه بماند . روزی دو بار آن را مصرف کنید .

 • روش سوم

یک قاشق چای خوری زنجبیل ، فلفل سیاه و میخک را درون یک فنجان آب جوش یا یک لیوان شیر بریزیرد . در صورت تمایل می توانید مقداری عسل به آن اضافه کنید . این نوشیدنی را سه بار در روز می توانید مصرف کنید .

زردچوبه

بهره گیری از خواص زردچوبه برای درمان برونشیت از سوی اکثر پزشکان توصیه می شود . خاصیت ضد التهابی زردچوبه سبب شده است که برای درمان برونشیت مورد استفاده قرار گیرد . یک قاشق چای خوری زردچوبه را با یک لیوان شیر داغ مخلوط کنید . این نوشیدنی را دو الی سه بار در روز با معده خالی بنوشید .

آب نمک

یک از بهترین کارها برای درمان علائم برونشیت ، غرغره کردن آب نمک می باشد . این کارعلاوه بر تسکین التهاب گلو ، سبب خارج شدن مخاط می شود .

پیاز

پیاز اثر دفع کننده دارد . این امر سبب از بین رفتن مخاط می شود . علاوه بر این آب پیاز از رشد میکروب ها جلوگیری می کند . یک قاشق چای خوری آب پیاز خام را به صورت ناشتا هر روز صبح بخورید . همچنین می توانید پیار را به سالاد اضافه کنید .

سیر

سیر به علت خاصیت آنتی بیوتیک و ضد ویروسی برای درمان برونشیت به خصوص برونشیت حاد توصیه می شود . ایتدا سه حبه سیر را به طور کامل له کنید و درون یک لیوان شیر داغ بریزید . این ترکیب را قبل از خواب بنوشید .

دانه کنجد

خواص دارویی کنجد سبب کاهش درد قفسه سینه می شود .

 • روش اول

دانه کنجد ، دانه کتان و عسل را به نسبت های مساوی ( یک قاسق چای خوری ) و مقداری نمک با هم ترکیب کنید و قبل از خواب میل کنید .

 • روش دوم

نصف قاشق چای خوری پودر دانه کنجد را با دو قاشق غذاخوری نمک ترکیب کنید . دو بار در روز آن را استفاده کنید .

روغن اکالیپتوس

خاصیت ضد باکتری این روغن به روند بهبودی برونشیت کمک می کند . روغن اکالیپتوس سبب باز شدن لوله های هوایی می شود .

 • روش اول

روغن اکالیپتوس را به صورت موضعی بر روی قفسه سینه ماساژ دهید . این کار عملکرد سیستم تنفسی را بهبود می بخشد .

 • روش دوم

چند قطره روغن اکالیپتوس را درون دستگاه بخور یا یک ظرف آب جوش بریزید . حوله ای بر روی سر خود قرار دهید و بخار آن را تنفس کنید .

آویشن

آویشن به علت خاصیت ضد قارچی و ضد باکتری که دارد می تواند عفونت و علائم برونشیت را کاهش دهد . آویشن تازه و برگ های نعناع را درون یک لیوان آب جوش ریخته و اجازه دهید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بماند . در صورت تمایل می توانید مقداری عسل به آن اضافه کنید .

ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان خاصیت ضد التهابی دارد و سبب تسکین گلو می شود . ریشه های شیرین بیان را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه دم کنید و روزانه دو فنجانن از آن بنوشید.


نام مقاله : برونشیت حاد / مزمن چیست ؟ ( پیشگیری – علائم – علل – تشخیص )

منبع : djbaz

نام نویسنده : فاطمه عرفانیان

تاریخ ثبت مقاله در djbaz ۷ دی ماه ۱۳۹۸

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید به روز خواهد شد .

برونشیت حاد / مزمن چیست ؟ ( پیشگیری – علائم – علل – تشخیص )

گرد آوری شده از djbaz
مجله خبری فان نیوز
درمان خانگی djbaz
منبع : djbaz

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن