درمان خانگی

آرتروز گردن ، علائم آن و بهترین روش درمان آرتروز گردن

آرتروز گردن ، علائم آن و بهترین روش درمان آرتروز گردن

بیماری آرتروز گردن ( neck arthritis ) به تغییراتی در مهره های گردن گفته می شود که باعث ساییدگی آن ها و وارد شدن فشار به عصب هایی که به دست ، پا و مثانه میرود می گردد . این بیماری از دسته مشکلاتی است که به دلیل کهولت سن بروز می کند و ممکن است در اثر عواملی همچون شیوه غلط زندگی و ضربه خوردن به وجود بیاید . آرتروز گردن در میان مردان شیوع بیشتری دارد و احتمال به وجود آمدن آن در سنین بالای ۴۰ سال بیشتر است .

عصب های حسی مهم که به سر و صورت میرسند از گردن عبور می کنند . ستون فقرات گردن دارای هفت مهره است که حرکت می کنند و باعث می شوند گردن به جهات مختلف حرکت کند . آرتروز گردن این مهره ها و دیسک های موجود بین آن ها و عروق خونی که به سمت مغز می روند را تحت تاثیر قرار می دهد . اندام گردن به دلیل بافت نرم و قابلیت انحنایی به آسانی در هنگام وقوع حوادث و تصادفات می تواند دچار آسیب شود . همچنین عبور رگ های مهم و حساس از گردن به سمت مغز باعث قطع جریان خون و مشکلات حسی در صورت صدمه گردن می شود .

علل آرتروز گردن چیست

ارتروز ( arthritis ) یکی از شایع ترین بیماری هایی است که ممکن است بر اثر حرکات نا مناسب و شدید ، پرتاب ناگهانی سر به عقب و جلو در حوادث ، انجام کارهای سخت و سنگین ، بیماری های التهابی و عفونت های مفاصل و اختلالات مادرزادی به وجود بیاید . برخی افراد به واسطه شغلی که دارند در معرض ریسک بیشتر آرتروز گردن قرار دارند ، مانند دندانپزشکان ، کارمندان ، محصلین و دانشجویان . کار با کامپیوتر ، مطالعه و درس خواندن ، خم نگه داشتن سر و گردن به مدت طولانی باعث ایجاد فشار بر روی مهره های گردن می شود و غضروف های اطراف مفاصل پاره می شوند که این اتفاق حرکات نرم و آسان استخوان ها را دچار مشکل کرده و در نهایت باعث تورم و درد مفاصل می شود که به آن آرتروز گردن گفته می شود .

برخی اوقات آسیب غضروف ها می تواند به دلیل بیماری های دیگری اتفاق بی افتد که به آن استئو آرتریت گردن گفته می شود . صدادادن مهره های گردن نوعی صدای ترق و تروق یا شبیه کلیک کردن است که هنگام چرخاندن سر به طرفین ایجاد میشود . این صدا ، شبیه به صدایی است که هنگام چرخاندن انگشت ها بوجود می آید . بسیاری از افراد عادت دارند پس از بیدار شدن از خواب یا پس از کار طولانی پشت میز ، گردن خود را برای از بین بردن فشار عضلانی بپیچانند . اگر چه افراد پس از چرخاندن گردن و ایجاد این صدا احساس راحتی می کنند ، اما تکرار این کار برای سلامتی مضر است و باعث گردن درد و آرتروز گردن میشود .

آرتروز گردن چه مشکلی در ستون فقرات ایجاد می کند

این بیماری تغییراتی در ساختار دیسک های بین مهره ای و سپس برجسته شدن آن به درون کانال نخاعی و ایجاد حفره های بین مهره ای و همچنین ایجاد خارهای استخوانی در لبه مهره ها و در نهایت به هم خوردن انحنای طبیعی و تغییر شکل آن ها می شود . این مشکلات با توجه به محل وقوع آن می تواند سبب ایجاد فشار بر روی ریشه های عصبی و نخاع شده و علائم آرتروز گردن را در فرد به وجود می آورد .

علائم آرتروز گردن

همان طور که گفتیم این بیماری بیشتر در افرادی ایجاد می شود که مجبور هستند پشت میز بنشینند و تحرک کمی دارند . علائم آرتروز گردن عبارت است از :

  • درد و محدودیت حرکتی در ناحیه گردن
  • درد شانه و کتف و ناحیه بین آن ها که تا نواحی بالای کمر و پشت سر منتشر می شود
  • ضعف عضلات و انتشار درد تا نوک انگشتان و عدم توانایی حرکت ظریف در انگشتان دست
  • کم شدن حس دست ها
  • سردرد های پشت سر که با انجام برخی حرکات خاص ایجاد می شوند

تشخیص آرتروز گردن

از فاکتور هایی که در تشخیص آرتروز ( osteoarthritis ) موثر است پاسخ به پرسش‌ هایی است که پزشک از شما در زمینه بروز علائم می پرسد . پس از آن مجموعه‌ ای از آزمایش‌ ها بر روی بیمار انجام می شود . یک معاینه معمولی که توسط پزشک معالج انجام می شود شامل بررسی واکنش‌ ها ، دامنه حرکتی گردن و ضعف عضلانی است . همچنین احتمال دارد که پزشک نحوه راه رفتن بیمار را نیز بررسی نماید . سپس با در نظر گرفتن تمامی این موارد تشخیص می‌دهد که آیا اعصاب و نخاع تحت فشار بیش از اندازه هستند و یا نه . اگر احتمال پزشک ابتلای بیمار به آرتروز گردن باشد ، آزمایش‌های تصویربرداری و آزمون‌های عملکرد عصبی را برای تأیید تشخیص‌ اش تجویز خواهد نمود .

امکان دارد پزشک برای تشخیص بیماری از عکسبرداری با اشعه ایکس و ام آر آی و همچنین سایر تست های تشخیصی استفاده کند و برای تایید و بررسی های لازم در مورد بیماری آرتروز گردن ممکن است او از عکس های رادیوگرافی ساده در چهار جهت ، سی تی اسکن و ام آر آی استفاده نماید .

درمان آرتروز گردن

درمان آرتروز گردن با روش های مختلفی صورت میگیرد که به نوع و شدت بیماری فرد بستگی دارد . روش های مختلفی برای درمان آرتروز به کار گرفته می شود که ما آن ها را برای شما بیان می کنیم .

درمان آرتروز گردن با فیزیوتراپی

این درمان شامل انجام نرمش های مخصوصی است که توسط متخصص پیشنهاد می شوند . فیزیوتراپی باعث تقویت عضلات گردن شده و انعطاف پذیری آن را افزایش می دهد که این موضوع تاثیر زیادی در کاهش و از بین رفتن علائم آرتروز گردن دارد .

درمان با دارو

پزشک بر اساس نوع و درجه بیماری برای درمان آرتروز و کاهش درد های ناشی از آن می تواند از داروهای ضد التهاب مانند پروفن و ناپروکسن و همچنین داروهای شل کننده عضلات استفاده نماید .

لیزر درمانی

لیزر درمانی با تمرکز بر بافت مورد نظر و با دُز مناسب که توسط پزشک متخصص طب فیزیکی تعیین می گردد . این شیوه می تواند به شکلی بسیار سریع و موثر التهاب ناشی از آرتروز گردن را کاهش داده و درد را تسکین دهد . همچنین باعث افزایش ATP سلولی می شود که فرآیند ترمیم بافت را تسریع می کند .

درمان دستی ستون فقرات ، مانیپولاسیون یا کایروپراکتیک

درمان های دستی و مانیپولاسیون موجب قرارگیری ستون فقرات در جای صحیح خود می شود و فشار را روی عصب کاهش می دهد . در ارتروز استخوان سازی و تغییر وضعیت ستون فقرات در حد چند میلی متر را ممکن است در بعضی از مهره ها داشته باشیم که با مانیپولاسیون دستی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ظرف چند ثانیه می تواند درد بیمار را کاهش دهد .

neck arthritis

اُزُن تراپی یا اوزون درمانی ارتروز گردن

بهبود آسیب ایجاد شده در بافت های بدن بستگی به وجود جریان خون در این بافت ها دارد . بافت های بدن برای بازسازی و احیا نیاز به ویتامین ، مواد معدنی و اکسیژن دارند که به وسیله خونِ در گردش ، به این بافت ها انتقال داده می شود . عنصر اکسیژن اصلی ترین ماده برای ترمیم بافت های بدن است . ایجاد تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده موجب افت جریان خون ، و به دنبال آن کاهش اکسیژن و مواد مغذی در این ناحیه می شود . عدم رسیدن اکسیژن به بافت موجب تجمع اسید لاکتیک شده و این امر منجر به درد می شود . در روش اوزون درمانی علاوه بر اوزون ، دارو های ضد التهابی و همچنین ویتامین ها به بافت آسیب دیده تزریق می شود . در این روش به ترتیب زیر عمل می شود : آرتروز گردن

  • بی حس کردن عصب ها توسط بی حسی موضعی
  • تزریق داروهای ضد التهابی که موجب کاهش درد ، تورم و افزایش جریان خون می شوند
  • تزریق ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای بازسازی بافت ها
  • در نهایت تزریق اوزون که یک اکسیژن غیر فعال است و پس از تزریق به بافت به صورت فعال در آمده و به خوبی باعث اکسیژن رسانی به منطقه آسیب دیده می شود .

تاثیر اوزون درمانی از یک تا سه روز پس از انجام تزریق شروع شده و تا زمان دستیابی به بهبودی ، هر یک تا دو هفته باید تکرار شود . مدت زمان بهبودی در بیماران بسته به شدت آسیب دیدگی متفاوت است . با این حال بیشتر بیماران به سه تا پنج جلسه درمان نیاز دارند . تزریق اوزون هیچ عوارض جانبی برای بیماران به همراه نداشته و نتایج آن دائمی می باشد .

درمان ارتروز گردن با طب سوزنی

در طب سنتی از طب سوزنی برای کاهش درد و بهبود ناحیه آسیب دیده در اکثر بیماری های ستون فقرات و اسکلت استفاده می شود . این روش هیچ گونه عارضه خاصی ندارد و به همین دلیل برای تمام افراد قابل انجام است . اثر گذاری آن بر روی آرتروز گردن بستگی به شدت بیماری دارد و شما می توانید پس از مشورت با پزشکتان از این روش برای خود بهره بگیرید .

گردنبند طبی آرتروز گردن

استفاده از گردنبند های طبی حرکات گردن را محدود کرده و باعث می شود که مهره ها و عضلات گردن برای مدتی استراحت نمایند . این کار موجب می شود که بیماران آرتروز گردن درد کمتری را حس نمایند .لازم به ذکر است که این گردنبد ها نباید به مدت زیادی بسته شوند ، چرا که باعث ضعیف شدن عضلات گردن و به دنبال آن بدتر شدن علائم بیمار مبتلا به آرتروز گردن می شوند .

گرما درمانی

گرم کردن و گرم نگه داشتن گردن و دست به وسیله دستگاه های مخصوص می تواند شدت درد را در بیماران مبتلا به آرتروز یا حد زیادی کاهش دهد . قرار گرفتن در زیر دوش آب گرم دو بار در طول روز و به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه به صورتی که آب بر روی گردن و شانه های شما جاری باشد روش دیگر تسکین دردهای ارتروز است . پس از بیرون آمدن از حمام بر روی گردن خود حوله داغ و مرطوب قرار دهید و به آرامی گردن خود را ماساژ دهید .

عمل جراحی

در صورتی که دردهای بیمار مبتلا به آرتروز گردن شدید و ناتوان کننده باشند و به درمان طبی پاسخ مناسبی ندهند ، همچنین در صورت بروز علائم عصبی مثل اختلالات حرکتی ، کاهش قدرت عضلانی در یک یا چند اندام که با MRI گردن مطابقت و هم خوانی داشته باشد ، به ویژه در موارد پیش رونده ، پیدایش اختلالات عملکرد اسفنکترهای ادراری ( شایع تر ) به صورت بی اختیاری یا احتباس ادرار و مدفوعی ( کمتر ) ، اختلال در راه رفتن و عدم تعادل و یا وجود یافته های خاصی مثل مشاهده ی تخریب نسج نخاع در MRI و یا وجود یک قطعه دیسک پاره شده ی بزرگ در داخل کانال نخاعی یا سوراخ بین مهره ای ، با صلاحدید پزشک متخصص ، پیشنهاد عمل جراحی صورت می گیرد .

ورزش های آرتروز گردن

تمرین هایی برای رفع آرتروز گردن وجود دارد که حرکات اصلاحی برای درمان و پیشگیری از آرتروز گردن به شمار می رود . انجام درست و منظم این تمرینات در رفع آرتروز گردن و کاهش گردن دردهای ناشی از آن موثر است . قبل از انجام هر کدام از حرکات اصلاحی با پزشک متخصص مشورت نمایید . در ادامه چند نمونه از ورزش های آرتروز گردن را برای شما بیان می کنیم :

وارد کردن فشار به سر در جهت جلو به عقب

این ورزش آرامش گردن و قسمت فوقانی ستون مهره سینه ای را به همراه دارد . برای انجام صحیح این ورزش آرتروز گردن ، روی صندلی بنشینید و کمر را به حالت کاملا صاف قرار دهید . در حالی که کف دست خود را روی چانه قرار داده اید ، کاملا به جلو نگاه کنید وچانه را با دست به عقب فشار دهید . این حرکت باید به صورتی باشد که فشار را در پشت گردن و ستون مهره سینه ای احساس کنید . بهتر است این ورزش را در حد توان خود در طول روز انجام دهید .

اعمال کشش دو طرفه گردن

پس از اتمام ورزش قبل ، هنگامی که دست شما بر روی چانه نیرو وارد می نماید به آهستگی گردن را به سمت چپ بچرخانید به صورتی که چشم شما به شانه چپ نگاه نماید و برعکس گردن را به سمت راست به صورتی که چشم شما به شانه راست نگاه نماید بچرخانید .

ارتروز گردن

پیشگیری از آرتروز گردن

جهت پیشگیری آرتروز گردن از نشستن به حالت قوز کرده خودداری نمایید . همچنین مراقب باشید که به گردنتان آسیب وارد نشود و نیز در زمان انجام حرکتهایی که ممکن است دارای برخورهای فیزیکی باشد از کلاه های ایمنی مخصوص استفاده نمایید . بهتر است جهت جلوگیری از بروز گردن درد هنگامی که در اتومبیل هستید از کمربند ایمنی استفاده کنید و ارتفاع پشت سر را در صندلی به صورت مناسب تنظیم نمایید .

برای پیشگیری از ابتلا به آرتروز گردن حالت نشستن و ایستادن خود را اصلاح نمایید بدین صورت که شکم خود را به داخل کشیده و شانه ها به سمت عقب باشند و هنگام نشستن از یک صندلی محکم استفاده نمایید و طوری بنشینید که باسن با قسمت پشت صندلی تماس ایجاد نماید . همچنین از سایر روشهای پیشگیری این است که هنگام خواب از بالشت های مخصوص و همچنین محافظ های نرم گردن استفاده شود و یا اینکه از یک حوله تاکرده در زیر گردن استفاده شود .

منبع : تیم تحقیقاتی djbaz

نویسنده : وحید مهدوی

تاریخ ثبت مقاله در djbaz : ۱۲  آذر ماه ۹۸

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید بروز خواهد شد !

آرتروز گردن ، علائم آن و بهترین روش درمان آرتروز گردن

گرد آوری شده از djbaz
مجله خبری فان نیوز
درمان خانگی djbaz
منبع : djbaz

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن