درمان خانگی

آبسه دندان به چه علت است و درمان آبسه دندان چگونه است ؟

آبسه دندان یکی از بیماری های شایع دهان و دندان است که با استفاده از روش های خانگی می توانید به درمان آبسه دندان در منزل بپردازید . آبسه دندان به چه علت است و درمان آبسه دندان چگونه است ؟

آبسه دندان چیست

زمانی که ریشه دندان های شما دچار عفونت های مزمن شده باشد در لثه شما کیسه های کوچک مملو از مایعات چرکی ایجاد خواهد شد ، در این صورت است که به آن آبسه لثه یا دندان می گویند .

این بیماری یکی از شایع ترین بیماری های دهان و دندان بوده که می تواند عواقب ناگواری را از خود بجا گذارد ، اگر به درمان آبسه دندان های خود نپردازسد و توجه ای نداشته باشید باعث بروز بیماری های خطر ناک دیگر خواهد شد . آبسه دندان به چه علت است و درمان آبسه دندان چگونه است ؟

این بیماری شایع محدودیت سنی نداشته و امکان دارد برای همه افراد در سنین مختلف ایجاد شود و مهم تر از همه این است که عده ای از افراد به این بیماری توجه ای نداشته و به این باور اند که آبسه می تواند بدون درمان از بین برود ، در صورتی که این باور کاملا اشتباه بوده و لازم است از روش های درمان و دندانپزشک کمک گرفته شود .

علت بروز آبسه های دندان

باکتری موجودات کوچکی که همیشه می تواند عامل بیماری های بزرگ و خطرناک باشد ، این بیماری شایع دهان و دندان نیز عامل آن میکروب ها و باکتری می باشد دلایل این بیماری در زیر برای شما شرح داده شده است .

سوراخ های ایجاد شده روی سطح دندان

یکی از مهم ترین مواردی که می تواند باعث عفونی شدن ریشه های دندان و آبسه دندان شود ، سوراخ های کوچک سطح دندان است ، این سوراخ ها در کم ترین زمان محل تجمع غذا ها شده و در نتیجه میکروب ها و باکتری ها در آن محل در اثر فاسد شدن غذا ها بروز خواهند نمود .

زمانی که این حالت رخ می دهد ، میکروب ها و باکتریا به ریشه دندان و عصب های موجود حمله نموده و باعث بروز عفونت ها خواهند شد .

پوسیدگی دندان

یکی از دیگر از عوامل عفونت ریشه های و بروز آبسه دندان ، پوسیدگی دندان می باشد ، پوسیدگی های دندان عموم در اثر کمبود املاح معدنی و کلسیم ایجاد شده و تاثر مستقیم بر روی ریشه ها و عصب های دندان دارد .

برای جلو گیری از پوسیدگی دندان ها لازم است ، هر شب قبل از خواب یک لیوان شیر میل کنید تا کلسیم مورد نیاز بدن تان تامین شود .

شکستن و یا ترک برداشتن دندان ها

زمانی که شما برای شکستن خوراکی های سخت از دندان های خود استفاده می کنید دچار شکستگی خواهد شد و این شکستگی ها می تواند باعث التهابی شدن ریشه دندان ها شود و در نتیجه آبسه های دندان بروز خواهد نمود .

عفونت های ایجاد شده بین دندان و لثه

اگر شما جز افرادی هستید که فقط از مسواک استفاده می کنید لازم است بدانید دیر یا زود دچار عفونت های دندان خواهید شد چرا که مسواک به تنهای نمی تواند تکیه های غذا را از بین برده و مانع فاسد شدن غذا بین دندان و لثه های تان شود ، برای جلوگیری از این عفونت ها لازم است ، از نخ دندان برای تمیز کردن دندان های خود استفاده نماید .

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از مهم ترین عوامل که می تواند مشاء تمام بیماری های دهان و دندان باشد ، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است ، برای جلوگیری از بیماری ها لازم است همیشه از مسواک و نخ دندان استفاده نماید .

نشانه های آبسه دندان

هشدار های ناشی از عفونت ریشه ها و آبسه دندان عبارتند از :

 • درد های مزمن لثه و دندان
 • تورم های عادی و گاه تورم های شدید
 • آبسه دندان با قرمز شدن لثه همراه است
 • طعم بد دهان
 • احساس درد در زمان میل نمودن غذا
 • شل شدن دندان ها
 • تب شدید
 • درد گوش و فک ها
 • بروز حساسیت به نوشیدنی های گرم و سرد
 • احساس گرفتگی گلو
 • بلع کردن با درد و احساس ناخوشایند

خطرات ناشی از آبسه دندان

باور اشتباه بسیاری از افراد این است که آبسه ها خود نیز به تنهایی درمان شده و نیاز به درمان و دندانپزشک ندارد ، در صورتی که اگر روش های برای درمان آبسه دندان در نظر نداشته باشیم باعث بیماری های شدید و حتی خطرناک خواهد شد که می تواند حیات و سلامتی شما را به خطر اندازد .

 • التهابی شدن گوش
 • التهابی شدن حلق و گلو
 • آسیب رسانی به مجاری تنفسی
 • مسدود شدن راه های تنفسی
 • بروز بیماری مننژیت
 • مرگ

درمان آبسه دندان

اگر شما دچار آبسه دندان شده اید لازم است به پزشک مراجعه نماید و یا این که با روش های خانگی که بدون عوارض جانبی می باشد آبسه دندان را درمان نموده و مانع انتشار عفونت در قسمت های دیگر شوید .

روش اول : استفاده از سیر

برای درمان آبسه های دندان اولین گام استفاده از سیر می باشد که دارای خواص آنتی بیوتیک می باشد علاوه بر این از یک خواص مهم همچون ضد التهابی برخوردار می باشد .

نحوه استفاده

برای استفاده از سیر دو را وجود دارد که می تواند عفونت ریشه دندان را به طور کامل از بین برده و مانع بروز بیماری ها شود ؛ اول این که شما یک حبه سیر کوچک را با دندان ها خود له کنید تا محیط دهان شما از خواص ضد التهابی و آنتی بیوتیکی آن بهره مند شود و عفونت ریشه دندان از بین برود .

دوم این که شما می توانید از پودر سیر همراه با نمک یک به مقدار کمی آبی ولرم یک محلول آماده کنید و دهان و دندان خود را شستشو دهید .

روش دوم : درمان آبسه دندان با نمک

محلول آب و نمک یکی از محلول های است که از قدیم الایام تا به امروز برای ضد عفونی کردن دهان و دندان استفاده شده است اگر می خواهید دچار بیماری های دهان و دندان نشوید از مانع پوسیدگی دندان های خود شوید لازم است شب قبل از خواب از آب نمک استفاده نماید .

نحوه استفاده

برای این که آبسه های دندان خود را درمان کنید لازم است یک قاشق چای خوری نمک و یک لیوان آب ولرم داشته باشید و در طول روز ۳ تا ۴ مرتبه از آن استفاده نماید تا به طور کامل عفونت ریشه دندان ها را از بین برده و مانع بروز درد های ناشی از عفونت شود .

روش سوم : درمان آبسه با استفاده از سیب زمینی

یکی از مهم ترین خواص سیب زمینی ضد میکروبی و ضد عفونی بودن آن می باشد که می تواند عفونت های ریشه دندان را به طور کامل از بین برده و برای درمان آبسه ها مفید واقع شود .

نحوه استفاده

برای این که از خواص فوق العاده سیب زمینی برخوردار شوید لازم است ، مقدار سیب زمینی را رنده نموده و بر روی دندان خود قرار دهید اگر احساس می کنید عفونت ایجاد شده زیاد است لازم است ۶ ساعت روی دندان خود قرار دهید ، اما اگر این عفونت زیاد نمی باشد لازم است برای دو ساعت روی دندان خود قرار دهید .

آبسه دندان به چه علت است و درمان آبسه دندان چگونه است ؟

روش سوم : استفاده از زغال فعال

طوری که امروز در دارو خانه های سطح شهر مشاهده می کنید مقدار زیادی شوینده های بهداشتی برای دهان و دندان از ترکیبات زغال فعال موجود است که می تواند عملکرد فوق العاده ای داشته باشد .

این زغال به دلیل داشتن خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی می تواند عفونت ریشه دندان را به طور کامل برطرف ساخته و باعث سفیدی دندان های شما شود .

نحوه استفاده

برای بهره مند شدن از از خواص زغال فعال لازم است از محلول های دهان شویه ، خمیر دندان و یا پودر زغال فعال استفاده نماید تا به طور کامل عفونت ها و التهابات دندان و لثه ها را از بین برده و برای برطرف سازی بوی بدن دهان نیز موثر می باشد . اگر از محلول دهان شویه آن به طور متواتر استفاده نماید از پوسیدگی دندان ها خود می توانید جلوگیر کنید .

روش چهارم : استفاده از جوش شیرین

یکی از درمان های خانگی که از قدیم الایام تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است و همیشه کارایی فوق العاده ای داشته است ، جوش شیرین می باشد ، جوش شیرین یکی از دارو های گیاهی است که می تواند در کم ترین زمان ممکن بیماری های دهان و دندان را درمان نماید کافیست برای یک مدت معین این دارو خانگی را استفاده نماید .

نحوه استفاده

برای این که از خواص جوش شیرین برخوردار شوید لازم است ، یک لیوان آب همراه یک قاشق چای خوری جوش شیرین مخلوط نموده و در طول روز سه مرتبه استفاده کنید تا به طور کامل عفونت لثه و دندان را از بین ببرد .

روش پنجم : درمان آبسه دندان با چای سیاه

یکی از مهم ترین روش هی درمان آبسه دندان استفاده از چای سیاه می باشد ، چای سیاه به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی ، ضد التهابی و موجودیت تانن می تواند درد دندان و لثه را تسکین بخشد .

نحوه استفاده

برای این که از خواص چای سیاه بهره مند شوید لازم است چای سیاه کیسه ای استفاده کنید ، برای این کار لازم است چای کیسه ای را خیس نموده و سپس روی دندان خود قرار دهید این کار را لازم است برای دو نوبت در روز انجام دهید تا به طور کامل عفونت دهان و دندان را بر طرف سازد .

نتیجه گیری

یکی از بیماری های شایع که می تواند دارای عواقب خطرناکی باشد آبسه دندان است ، این ابسه ها در اثر عفونت ریشه دندان بروز می کند که بیشتر مواقع همراه با درد و بوی بد دهان همراه است برای درمان این بیماری می توانید به پزشک مراجعه کنید و یا این که از روش های خانگی استفاده نماید .


 

 •  آبسه دندان
 •  آبسه دندان چیست
 •  آبسه دندان در بارداری
 •  آبسه دندان به انگلیسی
 •  آبسه دندان عصب کشی شده
 •  آبسه دندان کودکان
 •  آبسه دندان عقل
 •  آبسه دندان بدون درد
 •  آبسه دندان و ورم صورت

آبسه دندان شیری

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن